Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


Mimar Sinan'ın büyük aşkı Mihriman Sultan‏
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
mimar , sinan , ın , büyük , aşkı , mihriman , sultan‏

Konu: 146
Mesaj: 1,278
Cinsiyet: Bayan
Kıdem: 22-05-2009

Osmanlı'nın büyük cihan padişahı Kanuni Sultan Süleyman'ın ve büyük aşkı Hürrem Sultan'ın bir kız çocuğu gelir dünyaya.
Efsane bir aşkın meyvesidir bu çocuk ve bu yüzden belki efsane aşkların en temeline, en masalsı olanına ithafen ismi Mihrimah konulur. Mihr-ü Mah Farsça da Güneş ve Ay demektir.
Zaman hızla geçmiş Mihrimah Sultan büyümüş 17 yaşına gelmiştir ki; o zamanlar için evlendirilmesi uygun olan bir yaştadır. İki talibi olur; biri Diyarbakır valisi Rüstem Paşa'dır, diğeri ise sarayın baş mimarı Mimar Sinan.
Padişah biricik kızını Rüstem Paşa ile evlendirir, Sinan evlidir ve 50 yaşındadır, ama bilinen odur ki Mihrimah Sultan'a deliler gibi aşıktır.
Mimar Sinan o derece derin bir tutku ile aşık olduğu Mihrimah Sultan'a kavuşamamıştır fakat ona olan aşkını olanca güzelliğiyle sanatına yansıtmıştır.
İstanbul'un en güzel yerlerinden birine, Üsküdar'a Mihrimah Sultan adına bir cami yapması istenir kendisinden.1540 yılında inşa etmeye başladığı camiyi 1548 yılında tamamlar. (Üsküdar Meydanına bakan, şimdiki vapur iskelesinin tam karşısındaki cami) Cami inşa edilirken bir yandan kendi aşkını anlatır hiç şüphesiz ve eserine sanki "eteklerini giymiş bir kadın" siluetini verir.


Mevzubahis cami iki minareli olup, padişah fermanı ile yaptırılan bir eserdir ama Sinan'ın söyleyecekleri bununla bitmemiş olacak ki bu eserden 14 yıl sonra o güne kadar ilk defa, padişah fermanı olmaksızın, Edirnekapı'da surların yakınına pek kimsenin ilgilenmediği ıssız, yalnız ama İstanbul' un en yüksek tepesi olan bir yere, sanki aşkının gizli, ıssız ve yalnızlığını ama bir o kadar büyüklüğünü haykırmak istermişcesine ikinci bir eser yapmaya koyulur Mihrimah Sultan'a.
Derler ki; cami Mihrimah Sultan'ın o duru, gösterişsiz ve bir o kadar asil güzelliğine istinaden küçücüktür ve sadece 38 metrelik bir minareye sahiptir. Bir adet incecik kubbesinin üzerindeki 161 pencere ise iç güzelliğinin ne kadar aydınlık ve berrak olduğunu temsil eder, bu sayede gün ışığının her köşede adeta dans ettiği kadınsı edalı. (O tarihte bu açıklıktaki ve bu kalınlıktaki bir kubbeye o kadar pencere, dünya üzerinde sadece Mimar Sinan tarafından yapılabilirdi) cami içindeki pandatiflerde ve minare kenarlarındaki upuzun işlemelerde de Mihrimah Sultan'ın o çok güzel ayak topuklarını döven, upuzun saçları tasvir edilmiştir.
Yine denir ki Mihrimah Sultan'ın statüsü iki minareli cami yaptırmaya yetmesine rağmen, yalnızlığını simgelemesi anlamında tek minareli yapılmıştır bu cami.
Ama Sinan aşkını öyle sihirli bir tılsımla mühürlemiştir ki, bu sırra şaşırmamak, o sevdaların naifliğine imrenmemek elde değil. Sinan Usta'nın aşkının vesikasıdır sanki; iki caminin de yeri özenle seçilmiştir.
Güneşin doğum ve batım yerleri tespit edilerek yapılmış camilerdir. Edirnekapı'daki Mihrimah Sultan Camii'ni aynı anda görebileceğiniz bir yer tespit edin. Günbatımında (elbette, yılın sadece bir gününde ki o gün 21 Mart günüdür; yani gece ile gündüzün uzunluğunun birbirine eşit olduğu gündür ve tabii daha enteresanı, o günün Mihrimah Sultan'ın doğum günü olmasıdır) göreceğiniz muhteşem manzara şudur: Edirnekapı Mihrimah Sultan Camii'nin tek minaresinin arkasından güneş batarken, Üsküdar'daki Mihrimah Camii'nin minareleri arasından ay doğacaktır!
Bu nasıl bir hesaplama, nasıl bir estetik anlayışıdır!
(insan) , öyle bir kerim'e misafir olmuş ki, nihayetsiz rahmet hazinelerini ona açmış

Cevapla
.
Konu: 2
Mesaj: 133
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 06-04-2009

JAPONların Mimar Sİnan ın eserlerini niye inceleme altına aldığını daha iyi anlıyoruz şimdi..Slmeq1
Siz böyle olsun istemezdiniz.
Bir bakış bile yeterken anlatmaya her şeyi
Kalbinizi dolduran duygular
Kalbinizde kaldı.

Gizli bahçenizde
Açan çiçekler vardı,
Gecelerde ve yalnız.
Vermeye az buldunuz
Yahut vakit olmadı.

Cevapla
.
Konu: 3,930
Mesaj: 11,521
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 01-04-2009

Maalesef hiç kıymeti bilinmiyor Üsküdardaki Mihrimah Sultan Camisinin (

Cevapla
.
Konu: 526
Mesaj: 1,937
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 01-04-2009

çok güzeldi Post_thanks

Cevapla
.
Konu: 146
Mesaj: 1,278
Cinsiyet: Bayan
Kıdem: 22-05-2009

Post_thanks ilk okuduğumda ben de çok etkilendim çok güzelll düşünsenize aşkını kalbine gömüp nasıl can vermiş geçen gün tv seyrettim neymiş efendim kızı çok sevmiş kızı bıçakladı vs vs vs bir sürü saçma şey
(insan) , öyle bir kerim'e misafir olmuş ki, nihayetsiz rahmet hazinelerini ona açmış

Cevapla
.
Konu: 526
Mesaj: 1,937
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 01-04-2009

bizde eşimle onun önünde buluşurduk hey gidi günler hey E010 E010

Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

Mimar Sinan'ın büyük aşkı Mihriman Sultan‏ ,Mimar Sinan'ın büyük aşkı Mihriman Sultan‏ Öğretmen Forumu,Mimar Sinan'ın büyük aşkı Mihriman Sultan‏ yükle,Mimar Sinan'ın büyük aşkı Mihriman Sultan‏ download,Mimar Sinan'ın büyük aşkı Mihriman Sultan‏ indirmek istiyorum,Mimar Sinan'ın büyük aşkı Mihriman Sultan‏ ödev yükle,Mimar Sinan'ın büyük aşkı Mihriman Sultan‏ bedava, Mimar Sinan'ın büyük aşkı Mihriman Sultan‏ ÖDEV İNDİR,Mimar Sinan'ın büyük aşkı Mihriman Sultan‏ YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,Mimar Sinan'ın büyük aşkı Mihriman Sultan‏ eğitimMimar Sinan'ın büyük aşkı Mihriman Sultan‏dosya indir


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Zafer, saklanan büyük sırla geldi... muallim 2 2,381 21-03-2011, 22:09
Son Yorum: xroute42
Icon2 büyük hun devleti çalışkan 1 1,698 21-03-2011, 22:07
Son Yorum: xroute42
  FATİH SULTAN MEHMET'e verilen ders bilgeturk 1 2,693 21-03-2011, 22:04
Son Yorum: xroute42
  BÜYÜK PATLAMA'DAN BÜYÜK ÇÖKÜŞ'E maarulaw 2 1,878 27-08-2010, 4:46
Son Yorum: maarulaw
  Mimar Sinan'ın, Kanuni Sultan Süleyman'ın kızına aşkını anlatmak için yaptığı Mihrima sirlimen 0 3,724 13-03-2010, 13:33
Son Yorum: sirlimenKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2019 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe