Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


Milli Eğitim Bakanlığı otomatik pilota bağlanmıştır
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
milli , eğitim , bakanlığı , otomatik , pilota , bağlanmıştır

Konu: 4,884
Mesaj: 13,426
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 31-03-2009

Çelik, Milli Eğitim Bakanlığı Başöğretmen Salonu'nda, devir teslim töreninden önce bürokratların katıldığı toplantıda, bakanlığı döneminde yaptığı çalışmalara ilişkin çalışmaları anlattı.

59. Hükümet'in kurulmasıyla 15 Mart 2003 tarihinden beri Milli Eğitim Bakanlığı görevini yürüttüğünü belirten Çelik ''6 yıl 45 gün, Cumhuriyet tarihinde uzun sayılabilecek bir süre görev yaptığını kaydetti. Hüseyin Çelik, ''Öncelikle 58. Hükümet'te beni Kültür Bakanı olarak tayin eden Sayın Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül'e, 59. ve 60. hükümette beni Milli Eğitim Bakanı olarak görevlendiren Başbakanımıza çok teşekkür ediyorum'' dedi.

Demokraside hesap verme zorunluluğu bulunduğunu söyleyen Çelik, milletten yetki aldıklarını ve bu yetkiyi millet için kullandıklarını belirterek, millete hesap vermek amacıyla bir ''dönem sonu muhasebesi'' yapmayı sorumluluğun gereği gördüğünü dile getirdi.

-''GÖREV İSTENMEZ VERİLİR''-

''Görevler istenmez verilir. Bugüne kadar geldiğim hiçbir göreve talip olarak gelmedim. İsteyerek, 'bana bu görevi verin' diyerek talip olmadım'' diyen Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Sayın Cumhurbaşkanımız beni Kültür Bakanlığına tayin ederken de bunu istemedim, sayın Başbakanımız beni Milli Eğitim Bakanlığına getirirken de televizyondan öğrendim. Ona da talip olmadım. Bundan sonra da hiçbir göreve talip olmayacağım.

Ancak dün bir gazetede haber yayınlandı. 'Sayın Başbakan tarafından bana grup başkanvekilliği önerildiği, benim de bunu reddettiğim ve Meclis Başkanlığına talip olduğum' şeklinde bir haber yayımlandı. 2007 seçiminden sonra sayın Başbakanın bana grup başkanvekilliği teklif ettiği kesinlikle yalandır. Sayın Başbakan ortadadır, ben ortadayım. Böyle bir teklif asla yapılmamıştır. Başbakan 'Gel grup başkanvekili ol, seni bakanlıktan alayım' dememiştir. Bugün de bana böyle bir teklif gelmemiştir, bir şey söylenmemiştir ama nedense bazı insanlar oturdukları yerde sağdan soldan duyduklarıyla haber yapıyorlar. Biz ciddi insanlarız ve siyaset ciddiyet zemininde yapılır. Çocukların akide şekeri, oyuncak istemesi gibi görev istenmez. Ben bugünden sonra da partimin emrinde ve başbakanımın hizmetinde emrinde olacağım.

Hiçbir faniye nasip olmayacak şekilde çok partili siyasi hayata geçtiğimizden beri ben en uzun Milli Eğitim Bakanlığı yapan arkadaşınızım. Bunu şerefle yaptım. Milletime, Allah'a, aileme, hiç kimseye verilmeyecek bir hesabım yoktur. Buradan başı dik alnım açık olarak ayrılıyorum.''

''Kendilerinden farklı bir tavır bekleyenlerin hüsrana uğrayacaklarını'' söyleyen Çelik, ''bakanlığı süresince bazı insanların kendilerine ideolojik husumetle yaklaştıklarını'' savundu. Çelik, ''ideolojik husumetle yaklaşan medya mensuplarının yazdıklarını hiçbir zaman ciddiye almadığını, bundan sonra da ciddiye almayacağını'' ifade etti. Çelik, ''AK Parti Türkiye için büyük bir şanstır. Sayın Başbakanımız Erdoğan Türkiye için bir şanstır. Bu hareket Türkiye için bir şanstır'' dedi.

Hükümete geldiklerinde, BM'nin yayınladığı İnsani Gelişim Raporu'na göre Türkiye'nin eğitim alanında 177 ülke arasında 102., genelde de 96. sırada olduğunu belirten Çelik, Türkiye'nin bugün eğitim alanında 74., genelde de 76. sıraya yükseldiğini bildirdi. ''İşte başarı budur'' diyen Çelik, bunun kendileri için bir ölçü olduğunu ifade etti.

Yaptıkları projeleri ve çalışmaları anlatan Çelik, ders kitaplarını ücretsiz dağıttıklarını, okul öncesi eğitimde okullaşma oranının yükseldiğini ve 30 ilde okul öncesi eğitimin zorunlu hale geleceğini kaydetti.

Çelik, Türkiye'deki kapalı 17 bin köy okulundan 3 bininin açıldığını ve köy okullarıyla ilgili bir planlama yapıldığını, bunlardan bir kısmının anaokulu, bir kısmının yaygın eğitim faaliyetleri için kullanılacağını, ömrünü tamamlayanların yıkılacağını, bir kısmının da köy tüzel kişiliklerine devredileceğini anlattı.

Dönemlerinde 17 sosyal bilimler lisesi, 20 spor lisesi, 56 üniversite açıldığını, 6 üniversite daha kurulmasına yönelik kanun tasarısının da Meclis'e sunulduğunu ifade eden Çelik, ''Geçmişten Geleceğe Projesi'' ile okulların mimari yapılarının değiştirildiğini belirtti. Çelik, ''Okullarımız komünist ülkelerin okullarına benziyordu. Son derece çirkin ve albenisi olmayan okul projeleri vardı. Gelenekten Geleceğe Projesiyle biblo gibi okullar yapılmıştır'' dedi.

Devlet ve kamu imkanları ile özel sektörün katkılarıyla seferberlik ilan edip yeni derslikler yapıldığını anlatan Çelik, ''Her icraatta, başta bütçe olmak üzere her meselede sayın Başbakanımı yanımda buldum, arkamda destekçi olarak buldum. Bundan dolayı Sayın Başbakanıma teşekkür ediyorum'' diye konuştu.

e-devlet sistemini en fazla kullanan bakanlığın Milli Eğitim Bakanlığı olduğunu, bütün işlemlerin internet üzerinden gerçekleştirildiğini ifade eden Çelik, öğretmenin evinden tayin talebinde bulunduğunu, bütün başvuruların ve diğer işlemlerin elektronik ortamda yapıldığını kaydetti. Çelik, bu nedenlerle ''MEB'in ziyaretçi sayısının yüzde 95 azaldığını, Çarşamba pazarı'' görüntüsünün kalmadığını'' belirtti.

-''DERSHANELER KAPANIYOR''-

OKS'nin kaldırılarak yerine SBS'nin getirildiğini anımsatan Çelik, ''Bu, kim ne derse desin çocukları dershanelere mahkum etmemiştir. Dershaneler patır patır kapanıyor. Dershanelere giden öğrenci sayısı da azalıyor ama bir dershane alışkanlığı var. Bunu bir günde terk etmek mümkün değil'' dedi.

Kamuda şu anda çalışan öğretmenlerin, özel okullardaki öğretmenlerin yüzde 90'ından daha fazla ücret aldıklarını söyleyen Çelik, ''Özel öğretim kurumlarından MEB'e adeta akın var. Daha önce istifa eden ve şu anda yeniden açıktan atanma talebiyle MEB'in kapısını çalan binlerce öğretmen var ki bunlardan önemli bir kısmını atadım'' diye konuştu.

Zorunlu hizmet bölgelerinin illerden ilçe düzeyine indirildiğini anlatan Çelik, MEB'in kamuda bütün personel uygulamalarına öncülük ettiğini kaydetti.

-''YOL HARİTASI VAR''-

Çelik, şunları söyledi:

''Yapısal reform, değişim, dönüşüm adına ne varsa MEB'de yapılmıştır. Tepki çekeceğini bile bile, hiç kimseden çekinmeden korkmadan kamu menfaatini milletin menfaatine esas tutarak bu reformlar yapılmıştır. Milli Eğitim Bakanlığı otomatik pilota bağlanmıştır. Çünkü atama şekli belli, yapılanlar belli, öğretmen ataması belli, atama esasları belli, okulların işleyişi belli. Teknolojik altyapı, fiziki altyapı, e-yatırım, ne yapılacak, nerede ne eksik bunlar belli. 81 vilayetin yaklaşık 70 ile ilgili yol haritası detaylı raporları hazırlanmış. Gelecek bakan arkadaşıma hiçbir tereddüte mahal bırakmayacak şekilde bir yol haritası bırakılmıştır. Bazıları tabii boşuna seviniyorlar. İktidar değişmedi, bakan değişti.''

''Başarılarının bireysel olmadığını, ekip ruhuyla gerçekleştirildiğini'' kaydeden Çelik, Bakanlıkta ''bir aile sıcaklığıyla çalıştıklarını'' ifade ederek, şöyle konuştu:

''Bu ülkede Cumhurbaşkanı da olsanız maksimum süre 7 yıldır. Şimdi 5 yıl oldu ama ben 6.5 yıl bakanlık yaptım. 6.5 yıldan beri, daha doğrusu Meclis'e girdiğim günden beri Meclis Başkanlık Divanı üyeliği, Grup Başkanvekilliği, Milli Eğitim Bakanlığı, Kültür Bakanlığı, hep kırmızı plakaya bindim. Bazıları kırmızı plaka sevdalısı olabilir ama bizim böyle bir derdimiz olmadı.''

GÖREVİ DEVREDEN ÇELİK: BİZDEN KİMSE KÜSKÜNLÜK, ALINGANLIK BEKLEMESİN

Çelik, törenden önce çalışmaları hakkında bürokratlara ve gazetecilere bilgi verdikten sonra görevi Çubukçu'ya devredeceğini belirterek, şöyle konuştu:

''Kendisine nöbeti devredeceğiz. Ben sayın Erkan Mumcu'dan bu nöbeti devralırken '3-5 nöbeti bana düştü' demiştim. Askerlik yapanlar bilirler 3-5 nöbeti en zor olan nöbettir. Milli Eğitim Bakanlığı kolay bir bakanlık değil ama birileri zor da olsa bu görevi üstlenmek durumundadır. Tekrar altını çiziyorum, şerefle, başarılarla dolu bir dönem geride bıraktık. Ben de arkadaşıma bu güzel duygularla bırakıyorum. Bizden kimse küskünlük, alınganlık beklemesin. Bekleyenlerin beklentisi de boşa çıkacaktır.''

-''YAZACAĞIM''-

Okuma-yazmayı seven bir insan olduğunu dile getiren Çelik, ''Okumayı hiç bırakmadım ama yazmaya ara vermiştim. 7 yıl boyunca çok biriken iş, yazacak şey var. 7 yıl boyunca yazmadıklarımı yazacağım'' diye konuştu.

Daha sonra salona giren Nimet Çubukçu ile tokalaşan Hüseyin Çelik, Çubukçu'dan basın toplantısını tamamlamasından sonra gelmesini rica ettiğini dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

''6 yıl 45 gün boyunca birlikte çalıştığım, kabine arkadaşım, aynı partide milletvekili olduğumuz yol arkadaşım, dava arkadaşım Nimet Çubukçu hanımefendiye bugün şerefle, iftiharla, yüzümüzün akıyla bakanlığı devrediyoruz. Bugüne kadar olduğu gibi yine değerli bakanımız sizlerle de ekip ruhuyla, büyük bir heyecanla eminim ki çalışmalarını hükümetin programı doğrultusunda devam ettirecektir.''

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın birinci önceliğinin eğitim olduğunu kaydeden Çelik, ''Sayın Bakanımızın bu yönüyle de çok şanlı olduğunu düşünüyorum. Çünkü eğitime inanan, Türkiye'nin ancak eğitimle kalkınacağına inanan bir Başbakan var. Başbakanımızın bu ilgisi, değerli eşleri Emine Erdoğan'ın başta kız çocuklarımızın okullaşması, Türkiye'de okuma yazma bilmeyen tek kadının kalmaması yönündeki himayesi, bizlerle birlikte projelere katılması ve diğer tüm kabinedeki arkadaşlarımızın milli eğitim konusunda çok hassas olması, grubumuzun çok hassas olması eminim ki sayın Bakanımızın elini çok rahatlatacaktır'' dedi.

Milli Eğitim Bakanlığında her alanda ''Dev projeler'' yaptıklarını söyleyen Çelik, kendisinin de uzun yıllarını eğitime vermiş biri olarak her konuda Bakan Çubukçu'ya yardımcı ve destek olacağını söyledi. Çelik, ''Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk kadın milli eğitim bakanı sayın Çubukçu'ya görevi, nöbeti, bayrağı devretmekten büyük bir mutluluk duyduğumu, onur duyduğumu ifade etmek istiyorum ve kendisine 'Bakanlığınıza hoş geldiniz' demek istiyorum'' diye konuştu.

-''KARDEŞLİK HUKUKU''-

Milli Eğitim Bakanı Çubukçu da Başbakan Erdoğan'ın AK Parti'nin temel politikalarını belirlerken ''Adalet, emniyet, sağlık ve eğitime'' önem verdiğini belirterek, ''Bu dört ayağın en öncelikli ve önemlisi eğitim olmuştur. Eğitim alanında AK Parti hükümetinin ve sayın Bakanımızın 6 yıllık süre içinde Türkiye'de son derece parlak bir dönem geçirdiğini hepiniz biliyorsunuz'' dedi.

Çubukçu, devlet bakanlığı sürecinde en fazla işbirliği yaptıkları ve uyumlu çalıştıkları bakanın Hüseyin Çelik olduğunu ifade etti. Kız çocuklarının okullaşması, engellilerin eğitimi, kadınların mesleki eğitime yönlendirilmesi, yurtlardaki kimsesiz çocukların eğitimi gibi birçok projeyi gerçekleştirdiklerini anlatan Çubukçu, şöyle konuştu:

''Ben kendisini her zaman siyaseten de benden daha tecrübeli olması nedeniyle ve AK Parti'nin kuruluşundan itibaren bir arada olmamız nedeniyle, biraz da kardeşlik hukuku içeresinde, sevdiğim bir insan; bundan sonraki dönemde her zaman tecrübesiyle bilgisiyle yanımda olacağına inancım tam. İnşallah bu süreci bugünden sonra aynen kaldığı yerden daha ileriye götürme çabasında olacağım. Başta bürokratlarımız olmak üzere sayın Bakanıma bu başarılı ve parlak dönem için bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Sayın Başbakanımızın böylesine önemli bir görevi bir kadın bakana teslim etmesini, Cumhuriyet tarihinde bir ilk olması açısından da çok önemsiyorum. Bundan sonra özellikle eğitim alanında kız çocuklarına yönelik kampanyalarda da bu bir örnek teşkil eder. Kız çocuklarımızın da gelecek hayallerinde inşallah önemli bir rol model olma çabası içinde olacağım.''

Nimet Çubukçu, özellikle kız çocuklarının okullaşma oranlarının artırılması ve kız çocukları ile kadınlara yönelik çalışmaları takip ettiğini dile getirdi.

Daha sonra Çelik, ''Hanımlara çiçek yakışır'' diyerek Çubukçu'ya bir buket çiçek sundu. Çubukçu da Çelik'e ''Sizlere de yakışır'' diyerek, bir buket çiçek verdi.

Törenin ardından, Çelik, MEB üst düzey bürokratlarını Çubukçu'ya tanıştırmak ve kendisiyle vedalaşmak üzere Tevfik İleri Salonu'na davet etti. Yaklaşık yarım saat süren toplantının ardından Çelik ve Çubukçu birlikte bürokratlarla hatıra fotoğrafı çektirdi. Çelik, fotoğraf çekilirken, ''Bu bir aile fotoğrafı'' diye espri yaptı.

Daha sonra Çubukçu ve Çelik, makam odasına çıktı. Burada bir süre kalan Çelik'i Çubukçu, aracına kadar uğurlayarak, ''Yolunuz açık olsun'' dedi. Bazı bakanlık bürokratları da Çelik ayrılırken alkışladı.

Bu arada, Hüseyin Çelik basın toplantısındaki konuşmasını tamamladıktan sonra, Nimet Çubukçu salona girmeden önce, arka sıralarda oturan Personel Genel Müdürlüğünde görev yaptığı bildirilen bir memur ayağa kalkarak, ''Sizi, 'eğitimi, adaleti, liyakatı istişareyi ihmal etti' olarak hatırlayacağım'' dedi.

Etiketler: Milli Eğitim Bakanlığı görevini Nimet Çubukçu'ya devreden Hüseyin Çelik Milli Eğitim eğitim okul

AA
Ben köy öğretmeniyim, bir bahçıvanım, Ben bir bahçe suluyordum, gönlümden, Kimse bilmez, kimse anlamaz dilimden

Sitemizde Görev Yapmak İsterseniz Tıklayın

Turk Konulara Yorum Yazarak Destek Sağlayabilirsiniz  Turk


Cevapla
.
Konu: 162
Mesaj: 1,250
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 31-03-2009

hüseyin çelik beyfendiye yaptıkları için teşekkür eder yeni bakanımız NİMET ÇUBUKÇU hanımefendiye başarılar dilerim .

Cevapla
.
Konu: 4,884
Mesaj: 13,426
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 31-03-2009

(04-05-2009, 19:15)musty Nickli Kullanıcıdan Alıntı: hüseyin çelik beyfendiye yaptıkları için teşekkür eder yeni bakanımız NİMET ÇUBUKÇU hanımefendiye başarılar dilerim .

ne kadar incesiniz bugün...Cici1.gif
Ben köy öğretmeniyim, bir bahçıvanım, Ben bir bahçe suluyordum, gönlümden, Kimse bilmez, kimse anlamaz dilimden

Sitemizde Görev Yapmak İsterseniz Tıklayın

Turk Konulara Yorum Yazarak Destek Sağlayabilirsiniz  Turk


Cevapla
.
Konu: 162
Mesaj: 1,250
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 31-03-2009

ayol ben normaldede inceyimdir neden böyle diyorsun aaaa

Cevapla
.
Konu: 78
Mesaj: 1,199
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 04-04-2009

hadi hayırlısı. nimet hanıma başarılar dilerim.
Okul hayatı biter, hayat okulu başlar.

Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

Milli Eğitim Bakanlığı otomatik pilota bağlanmıştır ,Milli Eğitim Bakanlığı otomatik pilota bağlanmıştır Öğretmen Forumu,Milli Eğitim Bakanlığı otomatik pilota bağlanmıştır yükle,Milli Eğitim Bakanlığı otomatik pilota bağlanmıştır download,Milli Eğitim Bakanlığı otomatik pilota bağlanmıştır indirmek istiyorum,Milli Eğitim Bakanlığı otomatik pilota bağlanmıştır ödev yükle,Milli Eğitim Bakanlığı otomatik pilota bağlanmıştır bedava, Milli Eğitim Bakanlığı otomatik pilota bağlanmıştır ÖDEV İNDİR,Milli Eğitim Bakanlığı otomatik pilota bağlanmıştır YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,Milli Eğitim Bakanlığı otomatik pilota bağlanmıştır eğitimMilli Eğitim Bakanlığı otomatik pilota bağlanmıştırdosya indir


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Milli ğitim Bakanından Öğretmenleri Rahatlatan Açıklama sirlimen 0 1,927 21-04-2018, 11:52
Son Yorum: sirlimen
  Milli Eğitim Bakanına Soru Önergesi sirlimen 0 1,730 20-05-2017, 10:22
Son Yorum: sirlimen
  Milli Eğitim Uzmanı Alınacak sirlimen 0 1,994 19-02-2015, 1:30
Son Yorum: sirlimen
  Mili Eğitim Bakanlığı Sosyal Medya Hesapları sirlimen 0 2,224 15-01-2015, 14:34
Son Yorum: sirlimen
  Milli Eğitimden Kurs Uyarısı sirlimen 0 2,305 20-10-2014, 12:41
Son Yorum: sirlimenKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2022 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe