Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


Mezuniyet Depresyonu: “Ben Şimdi Ne Yapacağım?”
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
mezuniyet , depresyonu , “ben , şimdi , ne , yapacağım?”

Konu: 526
Mesaj: 1,937
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 01-04-2009

Derleyen: Psk. Pelin Kılıç
Nobel Ödülü kazanan kişilerin pek çoğunun ödülü kazandıktan sonra depresyona girdikleri doğrudur; çünkü hayatlarındaki o büyük amaç artık yoktur. Nobel Ödülü öncesi hayatlarını unutarak, onları yeniden heyecanlandıracak ve hayata tutunduracak hedefler bulmak zorundadırlar.
Aynı durum mezuniyet için de geçerlidir. Kepler atıldıktan sonra hemen hemen herkesi bir boşluk ve kayıp hissi sarar. Tabi ki mezuniyet aynı zamanda çok keyifli ve neşeli bir andır; ama beraberinde “şimdi ne yapacağım?” sorusunu mutlaka getirir.
Hassas insanlara bu gibi dönüm noktaları (mezuniyet, iş değiştirme, taşınma vs) kırıcı ve zorlayıcı gelebilir. Peki hayatınız A noktasındayken onu B noktasına daha mutlu ve rahat bir şekilde taşımanızı sağlayacak şeyler nelerdir? Tıpkı sizi üzen ve değiştirmeniz gereken başka durumlara yaklaşmanız gerektiği gibidir aslında. Belli bir miktarda üzülmek ve sıkılmak da bu sürecin bir parçasıdır.
Bu sürecin başlıca aşamaları, ve bu aşamalarda yapmanız gerekenler şöyledir:
1. İnkar: Aynayı karşınıza alın ve kendinize şöyle deyin: “Artık bunlar geride kaldı ve oraya dönme hakkın yok. Eğer dönmeyi denersen, şu an hissettiğinden çok daha kötü hissedeceğin şeyler yaşayacaksın. Ayrıca şu an karşında milyonlarca fırsat, daha önce var olduğunu bile bilmediğin bir hayat var. Buna inan.”
2. Kızgınlık: Elvira Aletta kızgınlık üzerine yazdığı bir yazısında “kızgınlık aslında iyi, doğal ve sağlıklı bir tepkidir ama bizi üzebilir. İçinize atarsanız, bu kızgınlık depresyon ve anksiyete yaratır. Ne kadar bastırmak isterseniz isteyin, dışarı çıkmak için farklı yollar bulacaktır; pasif-agresif davranışlar, sinizm, laf sokma, soğuk tavırlar gibi.” Bu sebeple, kızgın olun, kızmaktan korkmayın. Bırakın içinizden çıksın.
3. Pazarlık: “Tatlı olarak ne var?” “Fasulyeni bitirene kadar tatlı yok!” “Daha ne kadarını yemem gerekiyor?” “En azından yarısını...” Pazarlık sizi gerçekliğe yakınlaştıran, yeni yaşantınıza alışmanız için atılan bir adımdır. Yapmanız gerekeni yapmak için karşılıklar ve sebepler bulmaya çalışırsınız, artık onu yapmaya daha açıksınızdır.
4. Depresyon: Depresyonla başa çıkmanın yolu türüne, ciddiyetine ve süresine göre değişir. Hafif ve ortalama bir depresyon durumunda, kimi farkındalık egzersizleri ve spor çok işe yarayacaktır. Ama çok daha ciddi bir durum varsa, profesyonel destek almak gerekebilir.
5. Kabullenme: Genel kanının tersine, kabullenmek çok da iyi hissettiren bir durum değildir. Başlarda canınızı yakabilir, sizi rahatsız edebilir. Ama merak etmeyin, o üzüntü hali bir anda geçer, ve kendinizi yeniden mükemmel hissedersiniz. Çünkü hiçbir üzüntü sonsuza dek sürmez, ve değişimler güzeldir.

Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

Mezuniyet Depresyonu: “Ben Şimdi Ne Yapacağım?” ,Mezuniyet Depresyonu: “Ben Şimdi Ne Yapacağım?” Öğretmen Forumu,Mezuniyet Depresyonu: “Ben Şimdi Ne Yapacağım?” yükle,Mezuniyet Depresyonu: “Ben Şimdi Ne Yapacağım?” download,Mezuniyet Depresyonu: “Ben Şimdi Ne Yapacağım?” indirmek istiyorum,Mezuniyet Depresyonu: “Ben Şimdi Ne Yapacağım?” ödev yükle,Mezuniyet Depresyonu: “Ben Şimdi Ne Yapacağım?” bedava, Mezuniyet Depresyonu: “Ben Şimdi Ne Yapacağım?” ÖDEV İNDİR,Mezuniyet Depresyonu: “Ben Şimdi Ne Yapacağım?” YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,Mezuniyet Depresyonu: “Ben Şimdi Ne Yapacağım?” eğitimMezuniyet Depresyonu: “Ben Şimdi Ne Yapacağım?”dosya indir
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2019 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe