Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


MEB kurmayları değişikliklerle ilgili soruları cevapladı
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
meb , kurmayları , değişikliklerle , ilgili , soruları , cevapladı

Konu: 4,852
Mesaj: 13,401
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 31-03-2009

Büyük tartışmalara neden olan atama ve yer değiştirme yönetmeliği önemli ölçüde değişiyor. Mağduriyete neden olan etkenler ortadan kaldırılıyor

İşte tüm bu konularda MEB kurmaylarının görüşlerine başvurduk. Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği ne yönelik sorularımız ve cevaplar şöyle:

SORU: Atama ve Değiştirme Yönetmeliği yayınlandığı ilk günden bu yana büyük tartışmaları da beraberinde getirdi. Sevinenler kadar üzülenler de var. Kimi af diyor kimi de yapılan son düzenlemeleri haksızlıkların en büyüğü olarak nitelendiriliyor. Yönetmelik geri mi çekilecek? Yoksa üzerinde bazı değişiklikler mi yapılacak?

CEVAP:Yönetmeliğin tümüyle geri çekilmesi söz konusu değil. Şikayet konusu olan, rahatsızlık yaratan maddelerde değişiklikler yapılacak.
SORU: Peki bu düzenlemeler, yönetmelik yayınlanmadan yapılsaydı da bu rahatsızlıklar yaşanmasaydı daha iyi olmaz mıydı?

CEVAP: Yönetmeliğin her maddesi konusunda doğru olanı yaptığımız görüşündeyiz. Bu konuda tüm eğitim sendikalarından görüş ve olur aldık. Şu anda karışı çıkanları gördükçe hayrete düşüyoruz.

SORU: Peki size değişiklik yapmaya iten ne oldu o zaman?

CEVAPSmile (37)ayın Bakanımızdan talimat geldi. Ona da bize de ulaşan istekler var. Şimdi o konuda düzenlemeler yapıyoruz.

SORU: Şikayetlerin dozu her geçen gün artıyor. Ne yapılacaksa artık bir an önce yapılsın noktasına gelindi. Peki bu düzenlemeler ne zaman kamuoyu ile resmen paylaşılacak. Çünkü irtacelen yapılan açıklamalar bazen yanlış anlaşılabiliyor.

CEVAP: Yarın sabah (perşembe sabahı), bu konudaki gelişmeler kamuoyu ile paylaşılacak.

SORU: Peki ana hatları belli oldu mu?

CEVAP: Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği düzenlenirken, öğrenci odaklı bir yönetmelik düşündük. Yani yıl içerisinde iki, üç kez öğretmeni değişen öğrencilerin yaşadığı konsantrasyon bozukluklarını dikkate aldık. Ama sendikalar ve öğretmenlerimiz ise öğretmen odaklı bir yönetmelik istiyorlar. Elbette haklı gerekçeleri olabilir. Ama bizim iki tarafında yani öğretmenlerin olduğu kadar öğrencilerin haklarını da korumamız ve kollamamız gerekiyordu. Öyle davrandık. Çok şikayet oldu. Bu yüzden bazı konular yeniden gözden geçirildi.

SORU: Daha somut örnekler verebilir misiniz? Örneğin yıllardır Doğu ve Güneydoğu da görev yapan öğretmenlerin mağduriyetleri giderilecek mi?

CEVAP: Zorunlu hizmet bölgeleri 6 katogoriye göre yeniden belirlenmişti. Amaç zor koşullarda yaşayan öğretmenlerimize eşit koşulları sağlamaktı. Doğu da olduğu kadar Batı illerimizde de çok zor koşullarda çalışan öğretmenlerimiz var. İl ya da bölge bazında bir zorunlu hizmet bölgesi değil okul bazlı zorunlu hizmet bölgeleri uygulamasına geçtik. Bunu yaparken de il ve ilçelerden görüş aldık. Yani Ankara da oturduğumuz yerden karar vermedik.

SORU: Öyle diyorsunuz ama İstanbul Bağcılarda 3 kilometre yakınlıktaki iki okulun hizmet puanları arasında uçurum var. Bu nasıl oluyor?

CEVAP: Onu ilçelerine sormak gerekir.
SORU: Yarın yayınlacak yeni düzenlemeler şikayet konusu olan konularda rahatlama yaratırken yani bir tarafı sevindirirken, diğer tarafı üzecek mi?CEVAP: Böyle bir durum habermeb yaşanmaması için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Ama şikayet konusu olan konularda önemli rahatlamalar sağlanacak.SORU: Konuyu biraz daha açar mısınız?CEVAP: Son kararı Sayın Bakan verecek. O da yarın sabah gerçekleşecek. Onun habermeb onayından geçmeden yapılacak değerlendirmeler yanıltıcı olabilir.
SORU: Sonuç olarak mağdur durumda olan ve yaşadıkları sinir krizleri nedeniyle günlerdir gözlerine uyku girmeyen öğretmenlerimiz, bu gece rahat uyuyabilirler mi?CEVAP: İçleri rahat olsun. Yarın açıklayacağımız düzenlemeler onları mutlu edecektir. Elbette herkesin istediğini yerine getirmek mümkün değil. Ama genel bir rahatlama sağlanacaktır...SORU: Peki haziran ve ağustos atamalarına ilişkin detaylar netleşti? Her iki dönemde de ek atama olacak mı? Ek atamalar ne zaman olacak? Branşlara göre dağılım gerçekleşti mi?...ATAMALARA YÖNELİK TÜM AYRINTILARI DA YARIN SİZLERLE PAYLAŞACAĞIZ...Abbas Güçlü
Ben köy öğretmeniyim, bir bahçıvanım, Ben bir bahçe suluyordum, gönlümden, Kimse bilmez, kimse anlamaz dilimden

Sitemizde Görev Yapmak İsterseniz Tıklayın

Turk Konulara Yorum Yazarak Destek Sağlayabilirsiniz  Turk


Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

MEB kurmayları değişikliklerle ilgili soruları cevapladı ,MEB kurmayları değişikliklerle ilgili soruları cevapladı Öğretmen Forumu,MEB kurmayları değişikliklerle ilgili soruları cevapladı yükle,MEB kurmayları değişikliklerle ilgili soruları cevapladı download,MEB kurmayları değişikliklerle ilgili soruları cevapladı indirmek istiyorum,MEB kurmayları değişikliklerle ilgili soruları cevapladı ödev yükle,MEB kurmayları değişikliklerle ilgili soruları cevapladı bedava, MEB kurmayları değişikliklerle ilgili soruları cevapladı ÖDEV İNDİR,MEB kurmayları değişikliklerle ilgili soruları cevapladı YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,MEB kurmayları değişikliklerle ilgili soruları cevapladı eğitimMEB kurmayları değişikliklerle ilgili soruları cevapladıdosya indir
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2019 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe