Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


Matematikte Çözüm Annelerin Elinde !
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
matematikte , çözüm , annelerin , elinde

Konu: 29
Mesaj: 204
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 06-04-2009

Matematikte Çözüm Annelerin Elinde !Adsds
OECD, 2000`den beri üç senede bir OECD ülkeleri ve diğer katılımcı ülkelerde Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (PISA) uygulamaları yürütmektedir. 2006`da Türkiye katılımcı 57 ülke arasında fende 44., matematikte 37. ve okumada 43. olmuştur. OECD ülkeleri arasında ise Türkiye sondan ikincidir. Türkiye`de ortalama fen notu 423 puan, OECD`de ortalama 500 puandır.
Yukarıda matematik ve fen başarımızın durumu ortaya konmuştur.Bu sarmaldan kurtuluş mümkündür ve bunu başaracak alt yapıya sahibiz.Önce başarısızlığımıza mazeret aradığımızı düşünelim ve mazeretleri bir bir sayalım desek bu sonuca yüzlerce mazeret bulabiliriz. Bulduğumuz mazeretlere göz attığımızda ise ilk bakışta bu mazeretlerin bir çoğu çok mantıklı gelebilir.Fakat mazeretlerin en kötü yönü sorunların önüne dağ gibi engeller koyup çözümlerin imkansız gibi görünmesini sağlamaktır. Bu ise sorunları gözümüzde büyütüp çözümler için adım atmamızı engeller.
‘’Bu sarmaldan kurtuluş mümkün müdür ?’’ diye sorarsanız cevabım evet olacaktır. Verdiğim evet cevabından sonra bana ‘’ O halde çözüm nedir? ‘’ dediğiniz duyar gibiyim.Yıllardır eğitimimizin içinde öğrenci ve öğretmen olarak yer almış , son 10 yılda ise bu işe yoğun mesai harcamış bir eğitimci olarak ‘’Çözümün ilk şartı elimizi kolumuzu bağlayan, bu konularda araştırma ve projeler geliştirmemizi engelleyen tüm mazeretleri çöpe atmaktır.’’
Başarısızlıklarımızın ana nedenleri olan mazeretleri çöpe atınca sırtımızdaki ağır bir yükten kurtulmuş olacağız.Mazeretleri çöpe attığımız için beynimizin ‘’ Çözüm ne, çözüm ne ? ‘’ diye sorular sormaya başladığını göreceğiz.
Son 10 yıldır yaptığım araştırma ve çalışmalar bana çözümün kendi içimizde olduğu sonucuna ulaştırdı. Daha önce yaptığımız basın açıklamasında Çılgın Matematikçiler Birliği olarak 2009 yılını Çılgın Matematikçiler Yılı ilan etmiştik.Çılgın Matematikçiler olarak bundan sonrada ortaya koyduğumuz projelerle Türk insanının elini kolunu bağlayan prangaları bir bir sökeceğiz.


Türk Milletinin Silkinişinin Hamlesini de 3 X 4 D formülü ile başaracağız !

3 X 4 D formülünü açacak olursak ;

1.4 Değerimiz : 1-Mimar Sinan, 2-Mevlana, 3-Yunus Emre 4- Nasrettin Hoca gibi 4 değerli büyüğümüzü kendimize yolumuzu aydınlatan çıkış referansı olarak alıyoruz.

2. 4 Değerimiz, çalışmalarımızda birikimleri , alanlarında bize bilgi ,tecrübeleri ile ışık tutan 1-Dürdane Elhan, 2-Müyesser Saka, 3-Gökhan Veli Kişioğlu 4- Çıl- Mat- Bir Başkanımız Değerli Hocam Basri Köseler’dir.

3.4 Değerimiz : 1- ( ÇIL –MAT- BİR ) Çılgın Matematikçiler Birliği Ekibi 2- Annelerimiz 3- Öğrencilerimiz 4-Bu işe gönülden destek olacak eğitimci arkadaşlarımız.

Yapacağımız çalışmalarda her bir öğe kendi içinde çok önemli olduğu halde çözümde öğrencilerle aramızda köprü görevi annelere düşmektedir. Çünkü onlar bizim ilk öğretmenlerimizdir ve sorunlarda en çok acı çeken kitledir.Atalarımız bile ‘’Ağlarsa anam ağlar, gerisi yalan ağlar.’’ demiştir. Annelerin çözüm içinde bulunmadığı hiçbir çalışmanın başarıya ulaşma şansı yoktur.

Bu sorunların bürokratik sistem içinde de çözülme şansı yoktur.Çünkü alınan kararların çoğunun kağıt üzerinde kaldığı , bir çoğuna başta klasik sistem tarafından eğitim almış insanlar tarafından direnç gösterildiği bir ortamda fikir birliğine varıp çözümler üretme şansı yoktur.

Bu sorun ancak çözüme odaklanmış toplumun her kesiminden gönüllü bireylerin yer aldığı takım çalışmaları sonucu çözülebilir.Matematik alanında yaşadığımız sorunlar yalnız eğitimciler, anneler, öğrenciler tarafından çözülemeyecek kadar büyüktür.Ama takım olarak el ele verdiğimiz zaman ise çorap söküğü gibi gelecektir.

Anneler söyleyin lütfen, çocuklarımızın zeka yönünden dünyadaki akranlarından ne eksikleri var acaba? Hiçbir eksikleri yok ama onlar da bizler gibi yanlış sistemlerin kurbanları.

Son 10 yıl içinde annelerin ( üniversite ve lise mezunu anneler de dahil ) çözümün içinde yer almasını engelleyen mazeret cümlesini yüzlerce defa duydum.’’ Hocam, bu matematik bizim zamanımızdaki matematik gibi değil.’’ O zaman annelere şunu sorayım. Günümüzdeki evler çocukluğumuzdaki evler mi ? Teknoloji bizim zamanımızdaki teknoloji mi ? Çocuklarımızın oynadıkları oyunlar bizim zamanımızdaki oyunlar mı ? Mutfaklarımızdaki araçların çoğu çocukluğumuzdaki araçlar mı ? Arabalar çocukluğumuzdaki arabalar mı ? Trafik çocukluğumuzdaki trafik mi ? Şehrimiz çocukluğumuzdaki şehir mi ?İstanbul çocukluğumuzdaki İstanbul mu? Giysilerimizin çoğu çocukluğumuzdaki gibi mi ? Telefonlarımız çocukluğumuzdaki gibi mi ? Nerede kaplarımızı kalaylayan kalaycı ustaları ? Nerede kaldı atlara ve eşeklere nal çakan ve semer yapan ustalar ? Nerede kaldı terzi ustaları ve çırakları ?

Demek ki hayat çocukluğumuzdaki hayat değil.Çocuklarımız da çocukluğumuzdaki çocuklar değiller.Demek ki hayat değişim halinde. O halde yaşadığımız tüm değişime ayak uydurduğumuz gibi matematikteki değişimlere de ayak uydurabiliriz, zaten ayak uydurmak zorundayız.

Bir eğitimci olarak her şeyi bilmeyebiliriz .Bir öğrenci olarak her şeyi bilmeyebiliriz.Bir öğrenci olarak her şeyi bilmeyebiliriz ama düşüncelerimizi, deneyimlerimizi, sorunlarımızı ortak bir platformda paylaşarak birbirimizi eğitir, öğretir, geliştirebiliriz. Evet, ben,sen, o olarak fazla bir şey yapamayabiliriz ama biz olursak çok şeyler yapabiliriz.Ancak birlikte yeni şeyler öğrenebilir, yeni çözümler üretebiliriz. Farkına varsak da varmasak da hayatımız değişim halinde . Biz de çocuklarımız ve torunlarımız için değişmek zorundayız. İstersek bunu başaracak iç ve dış kaynaklara da sahibiz. Yeter ki isteyelim, yeter ki el ele verelim.Ancak biz olursak başarabiliriz, ancak biz olursak sorunları aşabiliriz.El ele vermezsek herkesin kendi başına müzik yaptığı bir orkestra misali gürültü yaparız.Güzel besteler yapmak için birlikte çalışmalıyız, mutluluk bestelerini birlikte çalmalıyız.

Matematik dahil tüm eğitim ve öğretim sorunların çözümünde annelerin içinde yer almadığı çözümlerin başarıya ulaşma şansı yoktur.Tüm tarafların çözüm içinde etkin rol almadığı çalışmalarsa çocuklarımız anneler ve eğitimciler arasında gidip gelen bir pinpon topuna döner.

mechullerde gezinmek gerektiğinde en güzel yoldur hakka sığınmak

Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

Matematikte Çözüm Annelerin Elinde ! ,Matematikte Çözüm Annelerin Elinde ! Öğretmen Forumu,Matematikte Çözüm Annelerin Elinde ! yükle,Matematikte Çözüm Annelerin Elinde ! download,Matematikte Çözüm Annelerin Elinde ! indirmek istiyorum,Matematikte Çözüm Annelerin Elinde ! ödev yükle,Matematikte Çözüm Annelerin Elinde ! bedava, Matematikte Çözüm Annelerin Elinde ! ÖDEV İNDİR,Matematikte Çözüm Annelerin Elinde ! YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,Matematikte Çözüm Annelerin Elinde ! eğitimMatematikte Çözüm Annelerin Elinde !dosya indir
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2019 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe