Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


Masal Mesajları
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
masal , mesajları

Konu: 3,930
Mesaj: 11,521
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 01-04-2009

Oğluma son 6-7 aydır geceleri hep masal anlatıyoruz. Bu masallar başta bildik masallar iken, sonradan tüm çizgi film karakterlerini içine kattığımız masallar haline gelmişti.

Bir gün sünger bob, şimşek mcqueen, buzzlight ve fare rodi bir derenin kenarında yürüyorlarmış. O sırada yanlarından bir kurbağa geçmiş,?. diye uydurarak kısa masallar anlatıyordum.

Bir dönem böyle geçtiktan sonra formatımız yine değişti. Bir dönem de, bir şeyler uydurmaktan sıkılmış olduğum için, o gün yaptığımız şeyleri, masal anlatımıyla abartarak anlatmaya başladım. Bir varmış bir yokmuş, bir tane Zülfikar varmıııııııııııışş. Onun zührenur diye bir kardeşi varmışşşşşşşşş. Annelerinin adı neymiş biliyor musun, büşraymış. Bugün, beraber parka gitmişler, parkta ali isminde bir çocukla tanışmışlar. Sonra yürümüşler, dondurma almışlar vs vs şeklinde o gün yaşadığımız şeyleri tekrar ediyordum.

Masal formatımız yine değişti, ve son gecelerde oğluma, uyması gereken kuralları ve babasıyla aldığımız kararları bildirmek için masal anlatır oldum. Üstelik bunu planlı da yapmadım, başka çare ve çözüm bulamayınca kendi kendine ortaya çıkan bir yöntem oldu sanki. İlkinin hikayesi şöyle:

Bir süre önce eşimle balkon oturmamızda oğlumuzun bilgisayar oyunlarından çok kötü etkilendiğini, gündüz saat 5?ten sonra 1-2 saat oyun oynamasının bile (5?ten sonra izin veriyorduk) çok olduğunu konuşmuştuk. Ben hiç oynamaması gibi bir kuralın çok aşırı olduğunu, bu şekilde daha çok yıpranacağını savunurdum daha önceden. Eşim bir arkadaşının, 10 yaşındaki çocuğuna bile sadece yarım saat oynamalarına izin verdiğini anlattı. Bizim oğlumuz daha 4 yaşında hiç oynamasa ne olur ki demişti.

Neyse sonunda, bilgisayar oyunu oynayınca süreki ağlayan, mızmız modda, bakışları baygınlaşan; yorgun, ümitsiz bir ruh hali takınan, bilgisayar oyununda istediği dereceyi yapamadığı için sürekli tatminsiz ve daha fazla oynamak isteyen bir çocuk olduğunda hem fikir olduk. Hiç oynamayınca takınacağı ruh haki sıkıntılı olsa bile, oynayınca takındığı bu ruh halinden daha kötü değildir ve tercih edilir dedik.. Bilg. oyunlarını tamamen kaldırmaya karar verdik. Gün içinde bizim kontrolümüzde çizgi film izleyebilirdi, ama oyunlar olmayacaktı.

Ertesi gün oğlum bilg oyunu oynamak istediğini söylediğinde gerektiği gibi anlattım. Bak b.oyunu oynayınca mutsuz çocuk oluyorsun, sünger bobun arkadaşı patrick gibi bayık bakıyorsun, ama oynamayınca çok mutlu çocuk oluyorsun, şimşek mcqueen gibi bakıyorsun vs vs anlattım. Ama sürekli saat 5 oldu mu diye soruyordu. Hayır oğlum saat 5 olunca da oynamayacaksın diye, şu yüzden bu yüzden diye açıkladım hep.

3-4 gün geçip gece olduğunda yine masal anlatma zamanı geldiğinde, artık beynim otomatik olarak bilg oyunu konusuna çözüm aramaya odaklandığı için midir nedir, dilimden dökülüverdi anlatıverdim masalı.

"Bir tane Zülfikar varmış, bilg oyunu oynamayı çok seviyormuş. Bir de annesi varmış, adı büşraymış. Bir de babası varmış, onun adı da tahirmişşş. Zülfikarın bir kardeşi varmış, adı zührenurmuş.. (bu kısım aynı olduğu halde her gece anlatıyorum)

Annesi ve babası hem zülfikarı, hem zührenuru çok seviyormuş. Annesi büşra ve babası Tahir bir gece, zülfkar ve zührenur uyuduktan sonra balkonda oturup maden suyu içiyorlarmış. Bir yandan da bulutlara bakıyorlarmış. Babası demiş ki, bizim oğlumuz daha 4 yaşında. Bilg oyunu oynaması ona çok zarar veriyor. Ben oğlumuzu çok seviyorum, onun zarar görmesini mutsuz olmasını istemiyorum. Bilgisayar oyunu oynayınca bakışları bile değişiyor, patrick gibi bakıyor demiş. Annesi de evet haklısın, oyun oynayınca hep ağlıyor, sesi bile canlı çıkmıyor. Mız mız kısık bir sesle konuşuyor. Ama oyun oynamadığı zaman gözlerinin içi gülüyor, koşuyor zıplıyor, evdeki arabalarıyla oyunuyor, ve aynı şimşek mcqueen gibi canlı canlı bakıyor demiş.

Annesi ve babası konuşmuşlar ve zülfkarın bir daha bilg.da araba oynamaması için karar vermişler. Çünkü zülfikarın zarar görmesini istemiyorlarmış. Çünkü zülfikarı çok seviyorlarmışşş.

Bu masal da burada bitmiş.."

Masal bitince her zaman yarın yine anlatırsın diyen oğlum yine aynı şeyi dedi.

Ama bu masalı yazı olarak paylaşmama neden olan şey masalın bıraktığı etkiydi. Oğluma daha önce babasıyla konuşup karar verdiğimizi defalarca anlattığım halde, masaldan sonra kararın ciddiyetini ve önemini kendi çocuk dünyasında daha bir algıladı. Ve "araba oynıyım mı" diye sormayı bıraktı ve "anne ben bilg. da araba oynamıcam çünkü çok zararlı" diye açıklama yaparak bilg. saatlerinde "sadece çizgi film izlicem" demeye başladı.

anne notları adlı siteden alıntıdır

Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

Masal Mesajları ,Masal Mesajları Öğretmen Forumu,Masal Mesajları yükle,Masal Mesajları download,Masal Mesajları indirmek istiyorum,Masal Mesajları ödev yükle,Masal Mesajları bedava, Masal Mesajları ÖDEV İNDİR,Masal Mesajları YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,Masal Mesajları eğitimMasal Mesajlarıdosya indir


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Masal okurken bu noktaları atlamayın! sirlimen 0 1,411 22-07-2010, 11:50
Son Yorum: sirlimenKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2019 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe