Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


Lise Seçmek, Geleceğini Seçmek...
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
lise , seçmek , geleceğini , seçmek

Konu: 3,930
Mesaj: 11,521
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 01-04-2009

Lise Seçmek, Gelecek Seçmek...

Bu konuda yapılan hatalar üniversiteye hazırlanan arkadaşlarımızın sıkıntı yaşadığı konulardan biri o nedenle bir tercih yaparken çok dikkatli olmak şart.Yeni bir öğretim kurumu, yaşamın bir döneminden diğerine geçişin bir basamağını oluşturur. Seçeceğiniz lisenin sizlerin yaşamı üzerinde ne gibi etkiler yaratacağını bugünden bilmek belki pek mümkün olmayabilir ancak bazı verilere dayanarak tahmin edebilmek mümkündür.

Her anne-baba çocuklarına yapacakları en önemli yatırımın eğitim olduğunu düşünür. Onların okuyabildikleri sürece okumaları için ellerinden geleni yapmaya çalışır. Peki, sizlerin ulaşabileceği seçenekleri ne kadar tanır ya da ne ölçüde tanıtabilir? Ve sizin için “En doğru adres neresidir?” sorusunun cevabını ne kadar bilebilir?

Bu soruların cevapları sizi hayatınızın ilk önemli yol ayrımına getiriyor.

İşte bu sorulara verilecek cevapla sizlerin geleceği belirlenecek. Gideceğiniz orta öğretim kurumu sizi doğru yüksek öğretim kurumuna taşıyacak. Bu nedenle seçiminiz çok büyük bir önem taşıyor. Bu seçimle birlikte karşınıza önemli ve zorlu bir süreç çıkıyor: Sınavlara hazırlık. Orta öğretim kurumlarına giriş sınavlarına hazırlanırken hedefleriniz arasında bir anadolu lisesi, fen lisesi, anadolu öğretmen lisesi ya da bir özel okul olabilir. Bu okulların üniversitelere öğrenci gönderme oranları herhangi bir liseye oranla çok daha yüksek. Yani üniversitelere ulaşma yolu öncelikle bu okullarda okumaktan geçiyor. Sadece bir lise öğrencisi olarak üniversite sınavına hazırlanmak yetmiyor. Bu ülkemizin gerçeği.

Unutmamanız gereken çok önemli bir nokta var: Sınav, sizi koyduğunuz hedeflere taşıyacak çok önemli bir ARAÇ. Sınavı asla hayatınızın tek amacı gibi görmeyiniz. Ama bu aracın önemini de küçümsemeyiniz. Bu ARAC ı iyi kullanmaya çalışınız.

Yapacağınız lise seçimlerinde dikkat etmeniz gereken konular, rehberlik sayfalarının diğer başlıklarında aktarılacaktır. İlgileriniz, yetenekleriniz gelecekte seçmek isteyeceğiniz meslek alanının ne olduğunun bugünden çok iyi belirlenmesi gerekir. Yapacağınız bu belirlemelerle orta öğretim kurumu tercihi yapmak gerekecektir.

Alıntı

Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

Lise Seçmek, Geleceğini Seçmek... ,Lise Seçmek, Geleceğini Seçmek... Öğretmen Forumu,Lise Seçmek, Geleceğini Seçmek... yükle,Lise Seçmek, Geleceğini Seçmek... download,Lise Seçmek, Geleceğini Seçmek... indirmek istiyorum,Lise Seçmek, Geleceğini Seçmek... ödev yükle,Lise Seçmek, Geleceğini Seçmek... bedava, Lise Seçmek, Geleceğini Seçmek... ÖDEV İNDİR,Lise Seçmek, Geleceğini Seçmek... YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,Lise Seçmek, Geleceğini Seçmek... eğitimLise Seçmek, Geleceğini Seçmek...dosya indir


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Lise Problem Tarama Testleri Fidansss 0 2,317 28-09-2010, 12:12
Son Yorum: Fidansss
  2010-2011 Lise Rehberlik Planları Fidansss 0 1,821 28-09-2010, 11:46
Son Yorum: Fidansss
  Lise Seçimi eğitimsokağı 0 8,742 03-06-2010, 13:46
Son Yorum: eğitimsokağıKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2019 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe