Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


küll-küllî ve cüz -cüz î
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
küll , küllî , ve , cüz , cüz , î

Konu: 8
Mesaj: 16
Cinsiyet:
Kıdem: 08-04-2009

küll-küllî ve cüz’-cüz’î: KÜLL:[1] اَلْكُلُّ:اَلْكُلُّ مَايَتَرَكَّبُ مِنْ اَجْزَاءٍ = “Küll (bütün): Eczâlardan (cüz’lerden) mürekkeb olan şeylere ‘Küll’ denir.” ( جُزْءٌ-كُلٌّ) KÜLL-CÜZ’: كُلٌّ ذُواَجْزَاءٍ: Küll ile cüz’ arasında şöyle bir münâsebet vardır: Küll, bütün cüz’lerini içine aldığı, onlardan ibâret olduğu hâlde; her bir cüz’ küllü içine almaz. (Ya’nî, küll cüz’leri tazammun ettiği hâlde, cüz’ küllü tazammun etmez.)

Meselâ: Bir insânın vücûdu, bedeni, küll’dür. Onun göz veyâ kulak gibi her bir a’zâsı cüz’leridir. İnsân el veyâ ayak gibi bütün a’zâları tazammun ettiği hâlde; parmak ve burun gibi her bir a’zâ bütün vücûdu tazammun etmez.

KÜLLÎ: كُلِّىٌّ:اُلْكُلِّىُّ الْحَقِيقِىُّ مَالَايَمْنَعُ نَفْسُ تَصَوُّرِهِ مِنْ وُقُوعِ الشِّرْكَةِ فِيهِ كَالْاِنْسَانِ بِالنِّسْبَةِ اِلَى جُزْءِيَّاتِهِ وَاَفْرَادِهِ الْكُلِّىِّ الذَّاتِىِّ هُوَالَّذِى يَدْخُلُ فِى حَقِيقَةِ جُزْءِيَّاتِهِ “Küllî: Hakìkì ve zâtî küllî odur ki, kendi efrâdını tamâmıyla içine alan, onun hakìkatında dâhil olan, tasavvur edildiğinde efrâdının hakìkatı da berâber düşünülen şeylere ‘Küllî’ denir.”(جُزْءِىٌّ-كُلِّىٌّ)

KÜLLÎ-CÜZ’Î: (ذُو اَفْراَدٍ) كُلِّىٌّ ذُو جُزْءِّيَّاتٍ: Küllî ile cüz’iyyâtları arasında şöyle bir münâsebet vardır: Küllî kendi efrâdını, cüz’iyyâtlarını tazammun edip içine aldığı gibi; her bir ferdi ve cüz’iyyâtı da küllînin hakìkatı içine alır, tazammun eder. Meselâ: İnsân nev’i bir küllîdir. Her bir ferd-i insân ise onun cüz’îsidir. İnsân nev’ınde ne varsa, her bir ferdinde de hakìkatı cihetiyle o mevcûddur. Müellif-i Muhterem (ra)’ın eserlerinde konuyla ilgili olarak pek çok açıklama ve îzâhlar vardır.

“İ’lem eyyühe’ı-azîz![Ey azîz kardeşim şunu iyi bil ki!]Cenâb-ı Hakk’a hamdler, şükürler olsun ki, mesâil-i nahviyyeden[Arapça’da kelimelerin yapısını inceleyen nahv ilminin ele aldığı konulardan] ‘isim’ ile‘ harf’ arasındaki ma’nevî fark ile çok mühim mes’eleleri bana öğretmiştir.

Şöyle ki: Harf gayrın [başka şeyin]ma’nâsını îzâh için bir âlet[vâsıta], bir hàdim [hizmetçi]olduğu gibi, şu mevcûdât da esmâ-i hüsnânın tecelliyyâtını izhâr, ifhâm, îzâh için bir takım İlâhî mektûblardır ki; içlerinde yazılı delâil, berâhin, havârık, mu’cize-i kudrettir. Mevcûdât bu vecihle nazara alınması; ilim, îmân, hikmettir.

Şâyet isim gibi müstakil ve maksûd-i bizzât cihetiyle bakılırsa, küfrân ve cehl-i mürekkeb olur. Ve kezâ, mesâil-i mantıkıyyedenküllî ileküll arasındaki fark ile rubûbiyyete dâir çok mes’eleleri öğrenmiş bulunuyorum.

Cemâlileehâdiyyet [2]‘كُلِّىٌّ ذُو جُزْءِّيَّاتٍ’ şümûlüne dâhildir.

Celâlilevâhidiyyet [3] ‘كُلٌّ ذُو اَجْزَاءٍ’ unvânına dâhildir.” (Mesnevî-i Nûriyye, Onuncu Risâle, s. 215.)

[1] Kitâbü’t-Ta’rîfât, Seyyid Şerif Cürcânî.

[2] Cüz’iyyâttan müteşekkil bir küllî.

[3] Cüz’lerden meydâna gelmiş bir küll.

Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

küll-küllî ve cüz -cüz î ,küll-küllî ve cüz -cüz î Öğretmen Forumu,küll-küllî ve cüz -cüz î yükle,küll-küllî ve cüz -cüz î download,küll-küllî ve cüz -cüz î indirmek istiyorum,küll-küllî ve cüz -cüz î ödev yükle,küll-küllî ve cüz -cüz î bedava, küll-küllî ve cüz -cüz î ÖDEV İNDİR,küll-küllî ve cüz -cüz î YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,küll-küllî ve cüz -cüz î eğitimküll-küllî ve cüz -cüz îdosya indir
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2019 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe