Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


Küfür nasıl önlenir ?
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
küfür , nasıl , önlenir , ?

Konu: 526
Mesaj: 1,937
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 01-04-2009

Bazı çocuklar dikkat çekmek için küfürü kullanırlar. Bu şekilde çevrenin dikkatini çekeceklerinden emindirler. Nitekim de bu şekilde dikkat çekerler. Ve çocuğun çevresindekiler onun bu davranışından rahatsız olduğunu belirtir. Çocukta küfür etmenin amacı, çevresini rahatsız etmek de olabilir. Bazen yaşadıkları gerilimleri sözel olarak küfürle yansıtırlar. Bu da bir çeşit yaşadıkları gerilim karşısında kendimi koruma, savunma şeklidir. Ki en önemli faktörlerden birisi de çevresinde model aldığı küfürlü konuşan büyüklerinin olmasıdır. Model alarak küfürlü konuşur ve bu şekilde model aldığı büyükleri gibi kendilerinin de büyüdüklerini düşünürler.
Akran grubunda küfür eden çocuk kendini popüler hisseder. Çünkü küfür ettiği için çevreden tepki alır. Tepkinin olumlu ya da olumsuz olmasından ziyade önemli olan üzerine çektiği ilgidir.
Öncelikle küfür etmedeki asıl neden bulunmalı. Ve bu nedenin önüne geçmeli.
Çocuğun model aldığı küfür eden aile bireyi yada çevresindeki kişilerin küfür etmesinin önüne geçilmeli. Model alarak öğrendiği küfürlü konuşma yerine yine model alarak öğrenecekleri küfürsüz konuşmayı kullanabilirler.
Çocuğunuzu dinleyin, size olan kızgınlık ve kırgınlıklarını küfürlü bir konuşma yerine duygu ve düşüncelerini doğrudan anlatabileceği konuşma yapmasına izin verin. zaten beni dinlemiyorlar diyerek kendini anlatamayan çocuk küfürlü bir konuşmaya yönelebilir.
Çocuklara kullandığı küfürlü ve argo kelimelerin uygunsuz ve kötü olduğunu ona baskı yapamadan anlatın. söylediği kelimelerin uygunsuz ve kötü olduğuna kendi düşüncesinde inanmasını anlatarak sağlayın baskıyla değil.
Kullandığı kelimelerin gözardı edilmesiyle, küfürlü konuşmada sönme olması beklenilmeli
Ceza verirken verdiğiniz cezalarda dikkatli olun. küfürlü konuştuğunda 10 dk. dışarı çıkmasına izin vermemek yada sevdiği bir programı izlememesine izin vermemek belki mantıklı olabilir ancak ağzına biber sürmek ya da ağzını sabunlu su ile yıkamak ne derecede doğru olur ki bu davranışın azalmasından çok artmasına neden olur. Bu şekilde cezalar vermek bir kenara dursun, tehditleri bile yanlış olur.

-- Küfürlü konuşma yamadığı süre içerisinde onu ödüllendirin.

--Ve eğer okulsa, birlikte kurallar oluşturun ve bu kuralların içerine küfürlü konuşmama kuralını da koyun çocukla birlikte oluşturulan kurallar dizisi olsunki çocuk kuralları kabullensin. Aynı şey ev için de geçerli.

--Kullandığı küfürlü kelimelerin kimsenin hoşuna gitmediğini, bu kelimelerin karşısındaki kişiye saygısızlık olduğunu anlatın. Kendisine küfürlü kelimeler söylendiğinde neler hissettiğini sorun. Kendisinde hissettirdiği duyguları karşı tarafında yaşayacağını, karşısındakinin de üzüleceğini anlatın.

-- Siz ona karşı empatik olun. ona da karşısındakine karşı empatik olmayı öğretin.

Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

Küfür nasıl önlenir ? ,Küfür nasıl önlenir ? Öğretmen Forumu,Küfür nasıl önlenir ? yükle,Küfür nasıl önlenir ? download,Küfür nasıl önlenir ? indirmek istiyorum,Küfür nasıl önlenir ? ödev yükle,Küfür nasıl önlenir ? bedava, Küfür nasıl önlenir ? ÖDEV İNDİR,Küfür nasıl önlenir ? YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,Küfür nasıl önlenir ? eğitimKüfür nasıl önlenir ?dosya indir
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2019 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe