Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


KPSS, Kul Hakkı ve Adalet
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
kpss , kul , hakkı , ve , adalet

Konu: 78
Mesaj: 1,199
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 04-04-2009


Hiçbir konuyla ilgili bu kadar çok e-mail almamıştım. Günlerdir mail adresime KPSS’de yaşandığı iddia edilen kopya skandalı konusunda daha duyarlı olmamız gerektiği ile ilgili mailler geliyor.

Sayın yetkili

2010 Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda kopya buluntuları ve sınavdan önce soruların sızdırıldığı iddiası kamuoyu tarafından kabullenilmiştir. Ortada çok büyük bir şaibe ve skandal vardır. Öğretmen ve memur olaylarının tedirginliği gittikçe artmakta, gelecek için umutları tükenmektedir.

Bu büyük şaibenin ortadan kaldırılması, kamuoyu vicdanın rahatlatılabilmesi ve binlerce öğretmen ve memur adaylarının umutlarının tükenmemesi için alınabilecek en doğru karar 2010 KPSS’nin iptal edilmesidir.

Sınavdan önce soruların kaç kişiye servis edildiğinin bulunması imkânsız olup, bunların sınavını iptal edip yola devam edilmesi şaibeyi ortadan kaldırmayacaktır. Sınavda eğitim bilimlerinden 120 net yapan adayın farklı illerden olduğu göz önüne alınırsa olayın ne derece yayıldığı ortadadır. Ayrıca sadece 90 ile 100 puan arası alanların incelenmesi yanlış bir yöntemdir. Biliyoruz ki bir çok branşta 70 puan iyi bir puandır ve bu tip puanları alanda binlerce insan vardır. Bunların hangisinin kendi emeğiyle, hangisinin kopya ile bu puanı aldığı ayrıştırılamayacağı için 2010 KPSS’nin iptalinden başka bir çözüm şaibeyi ortadan kalkmayacaktır.

* * * * * *

Bir arkadaşımla çay içerken, “Bu konuyu neden yazmıyorsun?” dedi. Yazıp yazmama konusunda tereddütlerimin olduğunu söyledim. Arkadaşım mutlaka yazmam gerektiğini söyledikten sonra, “Ben öyle gençler tanıyorum ki, tüm hayallerini bu sınav üzerine kurgulamışlar. Anne babasının çok zor şartlarda okuttuğu birçok genç, bu rezaletten sonra yıkıldı. Evliliğini sınav için erteleyenler, borçlarını sınav sonrasına erteleyenler, anne babasının yüzüne bakamayanlar…

Gündüzleri inşaatlarda çalışıp, geceleri KPSS sınavına hazırlanan gençlerin hayalleriyle oynayanlar, ne kadar büyük bir KUL HAKKI’na girdiklerinin farkında değiller” dedi.

* * * * * *

Üniversite okumanın zararı!

Üniversite okumanın, özellikle de öğretmen olmak için Üniversite okumanın en büyük zararı, başka bir iş yapabileceğine insanın inanmamasıdır. Üniversite insan at gözlüğü takıyor. Farklı alanları görmenizi engelliyor. Öğretmen adayı arkadaşların önemli bir kısmı bu sıkıntıyı yaşıyor. Elbette öğretmen olmak onlarında hakkıdır. Devlete atanmaktan başka bir hayal kurmamış / kuramamış gençlerin hayalleriyle kimse oynamamalı.

Mezun olunca hemen göreve başlayamamaya alışmış olan Öğretmen adayları, birkaç yıl KPSS’ye hazırlanarak atanmayı zaten göze alıyorlar. KPSS gibi bir sınavla devlet memuru olmayı kabullenen gençler, bu kadar büyük bir şaibenin üstünün örtülmesini asla kabul etmeyecekler.

Devlet Memuru

Devlet memuru olmak, Türkiye gibi her on yılda bir ekonomik krizlerin yaşandığı ülkelerde en sağlam işlerden birisidir. Özellikle de babanızdan devralacağınız bir işletmeniz yoksa, özel sektörün darbelerini birkaç kez yemişseniz, en büyük hayaliniz devlet memuru olmaktır.

Devlet memurluğu sınavı, on yıla yakın bir süredir uygulanıyor. KPSS sınavı ile devlet memuru alma sistemi getirilmeden önce, çok büyük torpillerle işe girilebiliyordu. Daha doğrusu, siyasi iktidara yakın kişiler daha kolay işe girebiliyordu.

KPSS’nin içeriği, yapılma biçimi çok tartışılmış olsa bile, sınavsız işe alınan döneme göre, daha adil bir sistem olduğu konusunda birçok insan hemfikirdir.

Ancak son yaşanan kopya skandalı, herkesin ümidini kırdı. Özellikle öğretmen adayları bu konuda çok büyük hayal kırıklığı yaşıyor. Yakın zamanda binlerce öğretmen atanacak. Bu torpil söylentileri gölgesinde, bu atamalar yapılmamalı. Yetkililer mutlaka bir çözüm üzerine çalışmak zorundalar.

ÖSYM’nin varlığı bu ülke’de hep tartışıldı. Tüm tartışmalar ve sıkıntılara rağmen, artı ve eksileriyle halen ayakta olan kurum, son dedikodulardan kendini temizlemezse, kendi kendine, en büyük darbeyi vurmuş olacak.

Bu şaibe’yi temizlemek, ÖSYM için bir namus borcudur.

Adaletin olmadığı yerde ahlaktan bahsedilemez. (Montaigne)

Sait ÇAMLICA
Okul hayatı biter, hayat okulu başlar.

Cevapla
.
Konu: 255
Mesaj: 2,204
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 31-03-2009

hakkıyla calışanların hakkını yiyenlerin hem bu dünyada hem öbür dünyada burnu yerde sürtülsün !!!
ℂ* Doğuyoruz Ufuklardan ℂ*

Cevapla
.
Konu: 78
Mesaj: 1,199
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 04-04-2009

amin hocam.
Okul hayatı biter, hayat okulu başlar.

Cevapla
.
Konu: 4,865
Mesaj: 13,414
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 31-03-2009

(30-08-2010, 23:47)bilgeturk Nickli Kullanıcıdan Alıntı: hakkıyla calışanların hakkını yiyenlerin hem bu dünyada hem öbür dünyada burnu yerde sürtülsün !!!

Amin edemX1
Ben köy öğretmeniyim, bir bahçıvanım, Ben bir bahçe suluyordum, gönlümden, Kimse bilmez, kimse anlamaz dilimden

Sitemizde Görev Yapmak İsterseniz Tıklayın

Turk Konulara Yorum Yazarak Destek Sağlayabilirsiniz  Turk


Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

KPSS, Kul Hakkı ve Adalet ,KPSS, Kul Hakkı ve Adalet Öğretmen Forumu,KPSS, Kul Hakkı ve Adalet yükle,KPSS, Kul Hakkı ve Adalet download,KPSS, Kul Hakkı ve Adalet indirmek istiyorum,KPSS, Kul Hakkı ve Adalet ödev yükle,KPSS, Kul Hakkı ve Adalet bedava, KPSS, Kul Hakkı ve Adalet ÖDEV İNDİR,KPSS, Kul Hakkı ve Adalet YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,KPSS, Kul Hakkı ve Adalet eğitimKPSS, Kul Hakkı ve Adaletdosya indir


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Sınıf öğretmenleri adalet istiyor sirlimen 0 1,592 23-05-2013, 22:50
Son Yorum: sirlimen
Icon14 Anadolu liselerine ek kayıt hakkı sirlimen 1 1,947 10-09-2011, 23:14
Son Yorum: sirlimen
Icon14 Zorunlu hizmet Affında Herkese Tayin Hakkı Gelebilir sirlimen 0 2,072 20-05-2010, 1:07
Son Yorum: sirlimenKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2019 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe