Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


Kendisine değer verilen anneler, çocuklarını daha şevkle yetiştirir
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
kendisine , değer , verilen , anneler , çocuklarını , daha , şevkle , yetiştirir

Konu: 4,865
Mesaj: 13,414
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 31-03-2009

Kadınlıktan anneliğe geçerken ruhen bir yükseliş yaşayan kadının bu halini çevresinin de desteklemesi önemli. Prof. Dr. Haluk Yavuzer, başta eşi olmak üzere çevrenin anne olmuş bir kadına 'annelik statüsü'nün vermesini ve buna göre davranılması gerektiğini söylüyor.

Anne olmak, bir kadın için hayatının en önemli dönüm noktalarından biridir. 9 ay bir bebeği karnında büyüttükten sonra dünyaya getirip ömür boyu onun iyiliği, mutluluğu, eğitimi ve terbiyesi için çabalayan kadındır anne. Doğum öncesindeki kadın ile doğum sonrasındaki çok farklıdır birbirinden. Özellikle ilk hamileliğinin başlangıcından itibaren bütün kadınlar kendilerini anneliğe hazırlamak için hem çevredeki annelerin tecrübelerine kulak kesilir hem de çeşitli yayınlardan bilgi almaya çalışırlar. Ancak annelik yaşanarak öğrenilecek bir tecrübedir. Akademik hayatını çocuk psikolojisine ve anne-baba eğitimlerine adayan Prof. Dr. Haluk Yavuzer, 'Anne Olmak' (Remzi Kitabevi) adlı son kitabında, anneliğe hazırlananlara ve bilinçli anne olmak isteyenlere rehberlik ediyor. Yavuzer, kadınlıktan anneliğe geçiş aşamalarını, anneliğin nasıl bir durumun başlangıcı olduğunu, çocukların annelerinden neler beklediğini, annelerin davranış modellerini yaşanmış örnek hikâyelerle zenginleştirerek anlatıyor.

Anneliğin kadınlara kazandırdığı özellikleri sorduğumuz İstanbul Ticaret Üniversitesi Psikoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Haluk Yavuzer, anneliğe geçiş sürecinin kadına kazandırdığı değişim ve olgunluğa dikkat çekiyor. Bir bebek dünyaya getiren kadın, neslinin devamını sağlamakla yeni bir statüye kavuşur. Anne, yeni bir canlının dünyaya getirilmesinde kutsal bir aracı konumundadır. Bu anlamda annelik kadının benlik saygısını da etkiler. Buna bağlı olarak kendine güveni ve eşinin nezdinde değeri artar. Karı-koca bağları güçlenir. Kadınlıktan anneliğe geçerken ruhen bir yükseliş yaşayan, kişiliğinde yeni basamaklara adım atan kadının bu halini çevresinin de desteklemesi önemli. Haluk Yavuzer, başta eşi olmak üzere yakın çevre ve geniş ailenin, hatta mahalle ve toplumun anne olmuş bir kadına 'annelik statüsü'nü vermesi, buna göre davranılması gerektiğini söylüyor. Böylece, anneler çocuklarına adadıkları vakitleri, kendi sağlıklarından, iş ve zevklerinden yaptıkları fedakârlıkları bir kayıp olarak görmez; bilakis topluma değerli bir insan yetiştirmenin kıymetini fark ederek, anneliğini daha büyük bir şevkle yapabilir.

Bir kadının iyi bir anne olması için öncelikle ebeveyn olgunluğuna sahip olması gerektiğini ifade eden Yavuzer, "Tıpkı okula başlamak için gerekli olan 'okula hazırlıklı olmak' gibi, anne olabilmek için de anneliğe hazırlıklı olmak, annelik olgunluğuna sahip olmak gerekir. Çünkü bir kadının annelik sorumluluğunu taşıyabilmesi, büyük ölçüde bu olgunluğa ulaşmış olmasına bağlıdır." diyor.

Yavuzer'e göre, anneliğe hazır olmak, fizyolojik, psikososyal ve zihinsel olgunluğu gerektirir. Bir kadın için annelik, olgun kadınlığın başlangıcıdır ve bu, onun kadınlık kimliğine yeni bir yön katar. Anneliğe hazır olarak doğum yapan kadın, çocuğuyla bütünleşir, onunla tensel temas kurar, anne sütünden doyasıya yararlanmasına imkân verir. Böylelikle çocuğu için gerekli olan duygusal gıdayı da ona aktarır. Çünkü emzirmek, sadece bedensel olarak doyurmak değil, psikolojik olarak da çocuğa güven duygusunu vermektir. Bu arada, anne olmakla kadının kendi hayatından tamamen vazgeçmesi gerekmediğini ifade eden Haluk Yavuzer, "Annenin kendisini mutlu hissettiği bir işte çalışması, hobilerini sürdürmesi, çocuğuyla ilişkisini de olumlu etkiler." diyor.

Baba sorumluluktan kaçmasın

"Çocuk, sağlıklı bir kişilik gelişimi için anneye olduğu kadar babaya da ihtiyaç duyar. Hem kız hem de erkek çocuk için evdeki baba figürü çok önemlidir. Özellikle cinsel gelişimde baba yoksunluğu daha çok sorun oluşturur. Babası evden uzak olan erkek çocuklar, annelerini rol model alacağı için zaman içinde feminen davranışlar gösterebilir. Aynı şekilde, erkekleri babasının şahsında tanıyan kız çocukları için baba yoksunluğu, ergenlik döneminden itibaren erkeklerle kuracağı ilişkilerde ve evliliğinde sorun yaşamasına sebep olabilir."

ZAMAN
Ben köy öğretmeniyim, bir bahçıvanım, Ben bir bahçe suluyordum, gönlümden, Kimse bilmez, kimse anlamaz dilimden

Sitemizde Görev Yapmak İsterseniz Tıklayın

Turk Konulara Yorum Yazarak Destek Sağlayabilirsiniz  Turk


Cevapla
.
Konu: 3,930
Mesaj: 11,521
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 01-04-2009

Post_thanks hızlıca bir göz gezdirdim çok güzel yazı Utan


Bir kadının iyi bir anne olması için öncelikle ebeveyn olgunluğuna sahip olması gerektiğini ifade eden Yavuzer, "Tıpkı okula başlamak için gerekli olan 'okula hazırlıklı olmak' gibi, anne olabilmek için de anneliğe hazırlıklı olmak, annelik olgunluğuna sahip olmak gerekir. Çünkü bir kadının annelik sorumluluğunu taşıyabilmesi, büyük ölçüde bu olgunluğa ulaşmış olmasına bağlıdır." diyor.
A1.GIF

Cevapla
.
Konu: 4,865
Mesaj: 13,414
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 31-03-2009

Slmeq1
Ben köy öğretmeniyim, bir bahçıvanım, Ben bir bahçe suluyordum, gönlümden, Kimse bilmez, kimse anlamaz dilimden

Sitemizde Görev Yapmak İsterseniz Tıklayın

Turk Konulara Yorum Yazarak Destek Sağlayabilirsiniz  Turk


Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

Kendisine değer verilen anneler, çocuklarını daha şevkle yetiştirir ,Kendisine değer verilen anneler, çocuklarını daha şevkle yetiştirir Öğretmen Forumu,Kendisine değer verilen anneler, çocuklarını daha şevkle yetiştirir yükle,Kendisine değer verilen anneler, çocuklarını daha şevkle yetiştirir download,Kendisine değer verilen anneler, çocuklarını daha şevkle yetiştirir indirmek istiyorum,Kendisine değer verilen anneler, çocuklarını daha şevkle yetiştirir ödev yükle,Kendisine değer verilen anneler, çocuklarını daha şevkle yetiştirir bedava, Kendisine değer verilen anneler, çocuklarını daha şevkle yetiştirir ÖDEV İNDİR,Kendisine değer verilen anneler, çocuklarını daha şevkle yetiştirir YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,Kendisine değer verilen anneler, çocuklarını daha şevkle yetiştirir eğitimKendisine değer verilen anneler, çocuklarını daha şevkle yetiştirirdosya indir


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Anneler Günü Kutlu Olsun sirlimen 0 1,516 11-05-2014, 22:45
Son Yorum: sirlimen
  Hangi Dönem Daha Yoğun Çalışmayı Gerektirir? betşe 7 3,842 08-03-2011, 0:57
Son Yorum: muallim
  Ev işi yapan babalar daha mutlu oluyor! muallim 2 2,459 10-11-2010, 11:17
Son Yorum: Fidansss
  Kavga, boşanmaktan daha çok yıpratır. muallim 2 2,062 07-11-2010, 0:23
Son Yorum: muallimKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2019 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe