Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


Kanımız kırmızı iken damarlarımız neden mavi?
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
kanımız , kırmızı , iken , damarlarımız , neden , mavi?

Konu: 3,930
Mesaj: 11,521
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 01-04-2009

Yaşamımızın sürebilmesi için vücudumuzdaki her bir hücrenin oksijene ihtiyacı vardır. Hücrelerimize oksijeni kanımız taşır. Kanımız oksijeni havadan aldığımız nefesin sonucunda akciğerlerimizden alır ve vücudumuzun her bir noktasına ulaştırır. Bu noktalarda oksijeni hücrelere devreden kanımız, kalp tarafından emilerek tekrar oksijen depolayabilmesi için akciğerlerimize pompalanır ve çevrim böyle devam eder.
Kanımızın içinde oksijen moleküllerini tutup, damarlarda taşır, hedefe ulaşıldığında bırakan özel bir molekül vardır. Kırmızı kan hücrelerini, yani alyuvarları çevreleyen ve aslında demir içeren bir protein olan hemoglobin, oksijenle birleşerek bilinen parlak kan rengini oluşturur.
Kanımız hücrelerde oksijeni terk edip, karbondioksiti alıp geri dönerken yani toplardamarlarımızda iken rengi koyu kırmızı hatta biraz mora yakındır. Damarlarımızın çeperleri ve kan hücreleri renksiz olduklarından, kanın rengini veya renginin tonunu içinde oksijen olup olmaması tayin eder.
Damarlarımızın mavi renkte görünmesi, vücudumuza gelen ışığın bir kısmının derimizde emilmesi, bir kısmının da yansıtılması ile ilgilidir. Derimizde mavi renk gibi yüksek enerjiye sahip dalga boyundaki ışıklar daha çok yansıtılıp gözümüze geldiği için damarlarımız mavi renkte görülür.
Vücudumuzda gördüğümüz damarların hemen hemen tümüne yakını daha koyu renkli kanı taşıyan toplardamarlardır. Atardamarlarda kalp tarafından pompalanan kanın vücudun her yerine süratle ulaşabilmesi için basınç yüksektir. Toplardamarlarda ise kanın basıncı düşük, hızı da daha yavaştır.
Herhangi bir atardamar kesildiğinde kan daha hızlı dışarı çıkar, kan kaybı süratli ve çok olur. Hayati tehlike yaratır. Bu tehlikeye karşı atardamarlarımız daha kalın çeperli yapılmış ve derimizin altında daha derinlere yerleştirilmişlerdir. Bir kaza veya ameliyat olmadıkça atardamarlarımızı pek göremezsiniz.
Bu nedenle derimizde gördüğümüz damarların çoğu, et kalınlığı az olduğu için içindeki kanın rengini daha çok yansıtan ve deriye daha yakın olan toplardamarlardır. Tabii ki bu durum toplardamarlar kesildiğinde kanın koyu kırmızı veya mor renkte akacağı anlamına gelmez. Kesilme yerinden akan kan derhal hava ile temas edip, ondaki zengin oksijeni alır ve rengi yine bilinen kan rengine dönüşür.

Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

Kanımız kırmızı iken damarlarımız neden mavi? ,Kanımız kırmızı iken damarlarımız neden mavi? Öğretmen Forumu,Kanımız kırmızı iken damarlarımız neden mavi? yükle,Kanımız kırmızı iken damarlarımız neden mavi? download,Kanımız kırmızı iken damarlarımız neden mavi? indirmek istiyorum,Kanımız kırmızı iken damarlarımız neden mavi? ödev yükle,Kanımız kırmızı iken damarlarımız neden mavi? bedava, Kanımız kırmızı iken damarlarımız neden mavi? ÖDEV İNDİR,Kanımız kırmızı iken damarlarımız neden mavi? YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,Kanımız kırmızı iken damarlarımız neden mavi? eğitimKanımız kırmızı iken damarlarımız neden mavi?dosya indir


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Sivrisinekler insanı neden sokar? DİLEK 2 3,479 15-11-2010, 11:29
Son Yorum: DİLEK
  Bir saat neden 60 dakikadir. maarulaw 2 3,721 22-08-2010, 15:39
Son Yorum: eğitimsokağı
  Saat Neden Sağ Tarafa Doğru Döner? eğitimsokağı 0 2,649 02-05-2010, 15:58
Son Yorum: eğitimsokağı
Icon2 Şubat neden 28 - 29 çeker işte hikayesi N@RKOZ 5 6,888 16-02-2010, 19:35
Son Yorum: sirlimen
  Dalgalar Neden Paraleldir* eğitimsokağı 0 1,966 08-02-2010, 9:48
Son Yorum: eğitimsokağıKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2022 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe