Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


İyi Eğlenceler Çocuğum
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
iyi , eğlenceler , çocuğum

Konu: 3,930
Mesaj: 11,521
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 01-04-2009

“İyi Eğlenceler Çocuğum!” Ne kadar güzel bir söz değil mi? Hepimiz bu sözü çocuklarımızı bir doğum günü partisine, sınıf pikniğine yada arkadaşları ile birlikte olacakları buna benzer ortamlara gönderirken söyleriz.. Çocuğumuzun gideceği ortamdaki mutluluğunun, sevincinin başlamasına sebep olan ilk cümledir bu..
Bu sözü, eğitim amacı ile yurt dışına gittiğimde, orada yaşayan yabancı ailelerin çocuklarını okula bırakırken söylediklerini duydum ve çok etkilendim. “Ne güzel” dedim içimden, bu yaşıma kadar, okulun eğlence yeri olarak görülebileceğini gösterilebileceğini hiç düşünmemiştim.
Okul, öğretmen kavramları her toplumda olduğu gibi bizim toplumumuz içinde çok önemlidir. Hatta öyle ki yıllardır anne ve babalarımız bizi okula gönderirken “Aman kızım oğlum, öğretmeni iyi dinle, derslerini çalış, sakın yaramazlık yapma” gibi sözler söylediler, bu temennilerle okula gittik, okuldan döndüğümüzde ise okulda neler öğrendiğimiz soruldu bize…

Sınavlardan yüksek not aldığımızda ki yaşadığımız sevinç, bizim için en önemli eğlenceydi beklide annemizle paylaşabileceğimiz.. Okulun ne kadar önemli olduğunu anlamıştık, ailelerimiz bunu bilinçli yada bilinçsiz olarak, bize empoze etmişlerdi.. Bizimde şu anda çocuklarımıza yapığımız gibi.. Ama ne hikmetse okul zamanında hep tatil hayali kurduk, okul ne zaman bitecek diye düşündük, okula gitmemek için türlü bahaneler ürettik.. Hatta bazı arkadaşlarımın “Şu okul bitsin formamı yakacağım!! vb sözleri hiç çıkmadı kulaklarımdan yıllardır. Şimdide çok farklı değil aslında. Çocuklarımız tatilin gelişini iple çeker oldular. Onları okula gönderirken karınlarının ağrıdığını duymayan anne baba yoktur(!)

Geçenlerde bir arkadaşımın çocuğu “Yaz tatili ne zaman bitecek babacığım?” diye kendisine sorduğunda arkadaşım çocuğunun okulu özlediğini sanarak, “üzgünüm oğlum ama daha çok var, bu sene okullar geç açılacak” diye cevaplamış.. Bunun üzerine çocuk, “ Yaşassın!! Yuppi!!” gibi sevinç dolu sözlerle yanından uzaklaşmış.. Arkadaşım bu durumu anlattığında uzun uzun hayıflandı “neden bu çocuk okulu sevmiyor” gibi sitemlerde bulundu.

Evet güzel bir soru.. Neden çocuklarımız okulu sevmiyor? Aslında cevabı çok zor değil. Gelişmiş ülkelerde çocuklar okulu öncelikle eğlenebilecekleri, eğlenirken de öğrenebilecekleri bir yer olarak görürken, bizim çocuklarımız ise öncelikle ciddi, resmi bir kurum olarak algılıyor. Orada dikkatlice ders çalışılır, öğretmen dinlenir, yazı yazılır, kitap okunur… ama yaramazlık yapılmaz..

İşte tamda bu noktada onların eğlence özgürlüklerinin kısıtlandığı bir mekana dönüşüyor okul. Bizim yaramazlık diye adlandırdığımız şeylerin aslında onların eğlenceleri olduğunu unutuyoruz çoğu zaman ve sıkı sıkı tembihliyoruz okula gönderirken..”Aman oğlum, aman kızım, derslerini iyi çalış öğretmenini dinle, SAKIN YARAMAZLIK YAPMA!!!”

Gelişmiş toplumlarda çocuk okuldan döndüğünde, gününün nasıl geçtiği soruluyor.. Hiçbir kısıtlama yok, çocuk günüyle ilgili istediği her şeyden bahsedebilir.. Oysa biz çocuğumuza “Bu gün okulda neler öğrendin? Sınavdan kaç aldın? gibi onu kısıtlayıcı sorular yöneltiyoruz.. Dolayısıyla aldığımız cevaplar hep sınırlı ve formal oluyor. Yurt dışındaki arkadaşları, yüzme de neler yaptıklarını okulda hangi oyunları oynadıklarını zevkle anlatırken, bizim çocuklarımızdan beden eğitimi dersinde matematik yaptıklarını, soru çözdüklerini duyduğumuz çok olmuştur.

Onları en iyi şekilde yetiştirmeye çalışan öğretmenleri, öğrencilerinin sınavlarda başarısız olabilecekleri kaygısıyla, onların yaramazlık yapabilecekleri tek ders olan beden eğitimi dersini de mecburen ellerinden almak zorunda kalmışlardır… Hal böyle olunca, OKUL kavramı çocuklarımız için hep öğrenilecek, ders yapılacak, sessiz durulacak bir yer, eğlenceden uzak bir mekan dolayısıyla da tatilin iple çekildiği, gidilmemek için türlü bahanelerin uydurulduğu, karne günlerinde –eğer notlar iyiyse- sevinçle gidilerek sonlandırılacak kurumlar olmaktadır..

Elbette ki kalabalık bir nüfusa sahip olmamız, ülkemizin ekonomik sorunları, eğitim sistemimizi olumsuz yönde etkileyen başlıca nedenlerden bir kaçı… Çocuklarımız şöyle yada böyle daha küçücük yaşlarda bu sorunların içinde buluyorlar kendilerini.. Ancak bizler velileri olarak, öğretmenleri olarak onların okullarında eğlenceli vakit geçirebileceklerini, eğlenirken öğrenebileceklerini hissettirmeliyiz onlara.

Tüm bu olumlu gelişmelere en büyük destek elbette ki biz velilerden gelmeli… Çocuklarımızı okula gönderirken bedenlerinin sağlığı için güne güzel bir kahvaltıyla başlamalarını sağlarken, mutlulukları içinde gidecekleri ortamdaki sevinci, eğlenceyi, motiveyi başlatacak ilk sözü ihmal etmemeliyiz: “İyi Eğlenceler Çocuğum!!!”

Öznur GÜNER DORUK
MEB Proje Koordinatörü

Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

İyi Eğlenceler Çocuğum ,İyi Eğlenceler Çocuğum Öğretmen Forumu,İyi Eğlenceler Çocuğum yükle,İyi Eğlenceler Çocuğum download,İyi Eğlenceler Çocuğum indirmek istiyorum,İyi Eğlenceler Çocuğum ödev yükle,İyi Eğlenceler Çocuğum bedava, İyi Eğlenceler Çocuğum ÖDEV İNDİR,İyi Eğlenceler Çocuğum YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,İyi Eğlenceler Çocuğum eğitimİyi Eğlenceler Çocuğumdosya indir


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Çocuğum bilgisayarı ne kadar kullanmalı? tuba86250 1 1,940 26-04-2009, 21:15
Son Yorum: sirlimenKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2019 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe