Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


İlk Düşünür : Burrhus Frederic Skinner
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
ilk , düşünür , burrhus , frederic , skinner

Konu: 64
Mesaj: 675
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 23-05-2010

Burrhus Frederic Skinner Kimdir?

(1904-1990)

Amerikalı psikologdur. 1904 senesinde, Pennsylvania'da doğmuş ve yüksekokula gidene kadar burada yaşamıştır.

Burrhus Frederic Skinner, günümüze yakın dönemlerinde yaşamış olan bir psikolog ve psikolojinin son dönemde yaptığı atılımın baş mimarlarından birisidir.

"Psychology Today" (Bugünde Psikoloji) isimli psikoloji dergisi, Skinner'ı psikolojiye en önemli katkıları yapan bir psikolog olarak tanımlamıştır. (1967, Eylül Sayısı)

Skinner, 1950'li yıllardan sonra Amerika'nın en önemli psikologlarından birisi oldu. Davranışçı psikoloji ekolünü kendisine en uygun ekol olarak gören Skinner, toplumların davranışsal kontrolü için özgün bir program geliştirdi; bebeklerin bakımı için otomatik bir bebek karyolası tasarladı ve davranış değişikliği tekniklerinin geniş ölçekli kullanımı için çok çaba sarf etti.

Skinner 1989 yılında hastalanmış ve doktorlar tarafından kendisine lösemi teşhisi konulmuştur. Bunu öğrendikten sonra bile bilimsel çalışmalarını ara vermeksizin sürdüren Skinner, ölmeden saatler önce bile yazmaya devam etmiş ve "Psikoloji Bir Zihin Bilimi Olabilir mi?" isimli makalesini tamamlayamadan 1990 yılında hayata veda etmiştir.


Ek Dosyalar Resimler
   
ÖĞRETMEK, KALBE DOKUNMAKTIR

Cevapla
(Son Düzenleme: 22-08-2010, 2:07, Düzenleyen: yardımcı.) .
Konu: 64
Mesaj: 675
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 23-05-2010

F. Skinner 20 Mart 1904 tarihinde Susquehanna, Binghamton, New York hemen altındaki Pennsylvania tepeler küçük bir demiryolu kasabasında doğdu.bir kardeşi ile, bir ev ortamında o sıcak ve istikrarlı "olarak nitelendirdiği büyüdü.
Babası yükselen bir genç avukat oldu, annesi ise ev hanımı.
Çok onun çocukluk çağı yapı şeyler geçti - örneğin geriye (yanlışlıkla çalıştı direksiyon ile bir araba için) ve daimi bir hareket makinesi (ikinci işe yaramadı). Diğer girişimler daha başarılı olmuştur. O ve bir arkadaş thewoods bir kabin inşa etti. kapı iş satış elderberries bir kapı, o bir flotasyon sistemi yeşil meyveler dan olgun ayırmak için tasarlanmıştır. Bir ayakkabı mağazasında lise yıllarında çalışma, bir mekanizma kir almak süpürge yardımcı oldu "yeşil toz" dağıtmak için yaptı.


Ek Dosyalar Resimler
   
ÖĞRETMEK, KALBE DOKUNMAKTIR

Cevapla
.
Konu: 64
Mesaj: 675
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 23-05-2010

İlk Karşılaşmalar Davranış Bilimi ile

Hamilton kolej katıldıktan sonra, Skinner yazar olmaya karar verdi.
bir düzine kısa gazete makaleleri yazdı

New York'ta birkaç ay kitapçı memur olarak çalıştı, en fazla etkilendiği davanışçı yazarlar Pavlov ve Watson oldu. Onları etkileyici ve heyecan verici buldu ve daha fazla bilgi edinmek istedi.


Ek Dosyalar Resimler
   
ÖĞRETMEK, KALBE DOKUNMAKTIR

Cevapla
.
Konu: 64
Mesaj: 675
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 23-05-2010

Skinner ve eşi Yvonne Blue


Ek Dosyalar Resimler
   
ÖĞRETMEK, KALBE DOKUNMAKTIR

Cevapla
.
Konu: 64
Mesaj: 675
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 23-05-2010

Kısa Bilgiler

Mezuniyet sonrasındaki yazarlık çalışmalarında başarılı olamadığını ve bunun nedeninin yaşama dair yeterli deneyimi olmadığına karar vererek felsefe ve psikolojiye merak saldı. Bu dönemde yazdığı kısa öykülerdeki psikolojik öğeler dikkat çekmektedir.

Psikolojiye ve davranışçılık ekolüne duyduğu ilgi Skinner’ın psikoloji eğitimi almaya karar vermesini sağladı. Harvard Üniversitesi’ne girerek psikoloji eğitimi aldı. Öğrencilik döneminde sıcaklık ve nemi ayarlayan bir bebek beşiği icat etti.

1931 yılında Harvard’da doktorasını tamamlayan Skinner, 1936 yılına kadar bu kurumda asistanlık yaptı. 1948 yılında Harvard’a dönene kadar, Minnesota ve Indiana Üniversiteleri’nde ders verdi. Bu derslerde kullandığı materyal 1953’te kitap haline getirilerek Bilim ve İnsan Davranışı ismiyle yayınlandı.

Davranış bilimlerine sayısız katkısı bulunan Skinner gerek deneyleriyle gerek geliştirdiği edimsel koşullanma gibi kavramlarla özellikle davranışçı yaklaşıma öncülük etmiştir.

Yaşamının son dönemine kadar etkin olarak ders vermeye ve araştırma yapıp yayın hazırlamaya devam etti.

1990 yılında lösemi nedeniyle hayata veda etti.


Ek Dosyalar Resimler
   
ÖĞRETMEK, KALBE DOKUNMAKTIR

Cevapla
(Son Düzenleme: 22-08-2010, 2:35, Düzenleyen: yardımcı.) .
Konu: 64
Mesaj: 675
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 23-05-2010

TEPKİSEL ve EDİMSEL KOŞULLANMA

Skinner, iki tür koşullanmadan söz etmektedir. Bunlar; tepkisel ve edimsel koşullanmadır. Skinner, tepkisel ve edimsel davranışın ayrımını yaparak geleneksel uyarıcı-tepki psikologlarından büyük ölçüde ayrılmıştır. Watson’dan beri geleneksel uyarıcı tepki psikolojisine göre, uyarıcının olmadığı yerde tepki de yoktur. Oysa Skinner bu görüşü meydana getirilen tepki ve meydana gelen tepki ayrımını yaparak farklı hale getirmiştir. Skinner’e göre tepkisel davranışlar bir uyarıcı tarafından oluşturulur. Klasik koşullanmada koşulsuz tepki, koşulsuz uyarıcı tarafından meydana getirildiğinden tepkisel davranışa örnektir ve tepkisel davranışlar tüm refleksleri kapsar (Senemoğlu, 2005).

Klasik şartlanmayla birçok öğrenme durumunu açıklamak mümkün değildir. Çünkü insanlar sadece çevrelerindeki uyaranlara tepki vermekle kalmayıp bilinçli ve açık bir şekilde birçok davranışlar sergilerler. Klasik şartlanma yoluyla öğrenmeyi sağlamak için, yapılan bir davranışa neden olan uyarıcının bilinmesi [b]gerekir.

Ama insan davranışlarına neden olan [u]uyarıcıları her zaman tahmin etmek mümkün değildir
. Bu gibi durumlarda edimsel koşullanma karşımıza çıkmaktadır (Selçuk, 2001:137).
ÖĞRETMEK, KALBE DOKUNMAKTIR

Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

İlk Düşünür : Burrhus Frederic Skinner ,İlk Düşünür : Burrhus Frederic Skinner Öğretmen Forumu,İlk Düşünür : Burrhus Frederic Skinner yükle,İlk Düşünür : Burrhus Frederic Skinner download,İlk Düşünür : Burrhus Frederic Skinner indirmek istiyorum,İlk Düşünür : Burrhus Frederic Skinner ödev yükle,İlk Düşünür : Burrhus Frederic Skinner bedava, İlk Düşünür : Burrhus Frederic Skinner ÖDEV İNDİR,İlk Düşünür : Burrhus Frederic Skinner YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,İlk Düşünür : Burrhus Frederic Skinner eğitimİlk Düşünür : Burrhus Frederic Skinnerdosya indir
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2019 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe