Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


Hoş Geldin Ya Şehr-i Ramazan
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
hoş , geldin , ya , şehr , i , ramazan

Konu: 617
Mesaj: 1,267
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 26-03-2010

Ramazan ayı tüm ülkemize bereket getirmesini yüce ALLAH'tan diliyorum.Tüm dualarınız kabul olur inşaallah..

Kulluğun bir ifadesi olarak oruç, bizden önceki kavimlere farz kılındığı gibi bizlere de farz kılınmıştır. Nitekim Cenab-ı Hak; “Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakınmanız için oruç, sizden evvelkilere farz kılındığı gibi size de farz kılındı.” [Bakara 2/183] buyurarak bu farziyeti bizlere de bildirmiştir.

Oruç ibadeti İslam’ın beş temel esasından biridir. Oruç; Allah’ın rızasını kazanmak için ibadet maksadıyla gün boyu yemekten, içmekten, nefsi arzulardan uzak durmak suretiyle yerine getirilen bir ibadettir. Her şeyin bir zekatı olduğu gibi, bedenin zekatı da oruçtur. Kul, zekat ile malını temizlediği gibi, oruç ile de gönlünü ve ruhunu kirleten bazı kötü düşüncelerden arınır. Oruç: Yüce Allah’ın bizlere ihsan ettiği sayısız nimetlere karşılık O’na şükranlarımızı arz etmektir.

Ramazan’da Bütün Organlarımızla Oruç Tutalım

Orucun İslamiyet’ten önceki ilahi dinlerde de vardır. Ergenlik çağına gelmiş her Müslüman’a farzdır.
Oruç insanları dünyada kötülüklerden sakındıran, ahirette de cehennem azabından koruyan ve günahların bağışlanmasına vesile olan bir ibadettir.
Oruç tutan maddi ve manevi bakımdan huzura kavuşur. Oruçtan beklenen manevi hazzı alabilmek için sadece midesine değil, bütün organlarına oruç tutturmalıdır.
İnsan, nefsinin aşırı isteklerine karşı koyabilmeli, öfkesini yenebilmeli ve bütün organlarına oruç tutturabilmelidir. Başkalarına zarar vermekten, etrafındaki insanları huzursuz etmekten kaçınmalı, herkesle iyi geçinmelidir"
Oruç, iradeleri merhametle eğitir ve özgürleştirir. İftar cömertliği, ikramı ve paylaşmayı öğretir. Teravih, ibadetin neşe ve coşkusunu bütün topluma yayar. Sahur, hayır ve bereketin ne olduğunu gösterir.
Eğer ibadetlerimizin ahlakımıza, sosyal yaşantımıza önemli bir tesiri yoksa dini yaşantımızda bir kusurumuz var demektir.
Oruç’da bir ibadet olarak sadece günün belli vakitlerinde yemeden içmeden uzak durmak değildir. Oruç; yaratılışı icabı aceleci olan insana sabrı öğretir. Bitmek bilmeyen arzu ve isteklerine karşı, nefsi terbiye eder, İnsanı günah, işlemeye yönelten özelliklerini kontrol altında tutmasını sağlar.
Oruç insana, kendisinin dışında diğer insanların da halini hatırlatarak, onu iyliğe sevkeder. Cenab-ı Hak oruç ile, insanda bu ahlakî değişikliklerin olmasını ister. Yoksa Allah(c.c.)’ın bizim aç kalmamıza ihtiyacı yoktur. Oruç ibadetini sadece, imsaktan iftar vaktine kadar yemekten, içmekten ve nefsi arzulardan bir müddet uzaklaşmak olarak düşünmeyelim. Oruçtan asıl maksat bunlar değildir.
Hz. Peygamberimiz(s.a.v.): “Kim yalan söylemeyi ve yalanla iş yapmayı bırakmazsa, Allah o kimsenin yemesini, içmesini bırakmasına değer vermez” [Riyazu’s-Salihin 2/502] buyurmuşlardır. Öyle ise, bizler de oruç ibadetini bütün benliğimiz ve samimiyetimizle yerine getirmeye çalışmalıyız.
Hz. Peygamberimiz (sav): “Bir kimse faziletine inanarak ve mükafatını Allah’tan umarak Ramazan orucunu tutarsa, geçmiş günahları bağışlanır”[Buhari İman, 8.II.]

ORUCUN FAYDALARI
Oruç, ahlakımızı güzelleştirir
Oruç kötülüklerden korur
Oruç, merhamet duygularını geliştirir. Oruç, insana yoksulların çektikleri sıkıntıyı yaşatır da onlara yardım elini uzatma alışkanlığı kazandırır.
Oruç sağlığı korur.
Oruç, insana sabırlı olmayı öğretir
Oruç nimetlerin kadrini öğretir.
Konuştuğum zaman kargalar susar...

Cevapla
.
Konu: 4,865
Mesaj: 13,414
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 31-03-2009

Allah razı olsun...Tüm site sakinlerinin ramazanı mübarek olsun...en güzel şekilde değerlendirmek dileğiyle dualarınızı esirgmeyin arkadaşlar...
Ben köy öğretmeniyim, bir bahçıvanım, Ben bir bahçe suluyordum, gönlümden, Kimse bilmez, kimse anlamaz dilimden

Sitemizde Görev Yapmak İsterseniz Tıklayın

Turk Konulara Yorum Yazarak Destek Sağlayabilirsiniz  Turk


Cevapla
.
Konu: 16
Mesaj: 597
Cinsiyet: Bayan
Kıdem: 24-03-2011

o mübarek günlerde dualarınızda bizleri de unutmayın site sakinleri :))
Bir damla suya peri gibi güzellik veren,arıda balı denizde inciyi vadeden bizi dinimizle şereflendiren RABBİMİZE HAMDOLSUN...

Cevapla
.
Konu: 78
Mesaj: 1,199
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 04-04-2009

iyiliklere vesile olur inşallah.
Okul hayatı biter, hayat okulu başlar.

Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

Hoş Geldin Ya Şehr-i Ramazan ,Hoş Geldin Ya Şehr-i Ramazan Öğretmen Forumu,Hoş Geldin Ya Şehr-i Ramazan yükle,Hoş Geldin Ya Şehr-i Ramazan download,Hoş Geldin Ya Şehr-i Ramazan indirmek istiyorum,Hoş Geldin Ya Şehr-i Ramazan ödev yükle,Hoş Geldin Ya Şehr-i Ramazan bedava, Hoş Geldin Ya Şehr-i Ramazan ÖDEV İNDİR,Hoş Geldin Ya Şehr-i Ramazan YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,Hoş Geldin Ya Şehr-i Ramazan eğitimHoş Geldin Ya Şehr-i Ramazandosya indir


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Ramazan Ayı 2011 sirlimen 10 3,025 09-08-2011, 13:44
Son Yorum: sirlimen
  Ramazan Bu Limanın Adı eğitimsokağı 2 1,225 28-08-2010, 11:07
Son Yorum: eğitimsokağı
  Ramazan'da insan yüzleri eğitimsokağı 0 977 28-08-2010, 3:37
Son Yorum: eğitimsokağı
  Hoş geldin Ramazan ... eğitimsokağı 0 1,050 12-08-2010, 22:30
Son Yorum: eğitimsokağı
  Ramazan Yaklaşırken... eğitimsokağı 0 1,196 04-08-2010, 4:05
Son Yorum: eğitimsokağıKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2019 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe