Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


Hayatı Farketmek
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
hayatı , farketmek

Konu: 3,930
Mesaj: 11,521
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 01-04-2009Hayat öyle bir yerde duruyor ki, ona kavuşmak için yüksek bir tepenin dikenli yollarından geçmek gerekiyor. O, o yüksek tepenin zirvesinde, gözleri kamaştıran bir çekicilikle, ışık saçıyor tüm vadiye. Ve bizler, o vadi de yakalamak için tırmanıyoruz o eşsiz güzellikteki hayatı. Kimimiz daha hızlı koşuyor, kimimiz daha sakin yürüyor ama tek bir amaç oluyor hepimiz için o yüksek tepedeki hayatı yakalamak. Hayat önümüze çiçeklerle süslenmiş bir sepet gibi sunulmuyor. O tepeye çıksak bile, boş bir sepet gibi veriliyor elimize. İçerisini bizler dolduruyoruz, kimimiz gelinciklerle, kimimiz güllerle. Sonra o çiçeklerle süslediğimiz hayatı tekrar bir tepeye dikiyoruz çocuklarımız da tırmansın diye.

Çakıllarla, dikenlerle dolu bu zorlu tepe yolundan, tepetaklak düşenlerde oluyor, herkesten önce çıkma hırsıyla ölenlerde. Ve biz o yolda ilerlerken tanıyoruz, anlıyoruz tüm insanları. O yolda düşüyor herkesin maskesi. Ve tırmandıkça anlıyoruz anlamını, ihtirasın, kıskançlığın, bencilliğin, kötülüğün.

Hayat, içi boş bir sepet ve içini süslemek kapasitesi kadarıyla mümkün oluyor tüm insanlar için, Kimi mis gibi kokan gelinciklerle süslüyor içini, kimi ter kokan emekleriyle, kimi hırs kokan şerefsizlikleriyle. Ve çok ilginçtir, o tepeye çıkarken kazanımlarınla doldurduğun o sepet, eğer çok ağırlaşmışsa bir süre sonra taşıyamıyorsun, yere bırakmak zorunda kalıyorsun.
Hayat içi boş bir sepet ve o sepeti süslemekte sana kalmış, taşımakta.

O tepeye tırmandıktan sonra, dönüp aşağıya baktığında, vadide geride kalan insanları görüyorsun, hayatı yakalamanın endişesiyle koşuşturan insanları.

Tercihlerin, kararların, kararlardan sonraki pişmanlığın, kazandıkların, kaybettiklerin etrafı süslenmiş, güzel kokular veren, simli bir çiçek demeti gibi elinde. İster sevgiline ver, istersen yanında götür. Sen o tepeye tırmanmanın zevkini çıkar yeter.

Hayat bir tepenin zirvesinde, tüm çekiciliğiyle duruyorken tırmanmamayı tercih ediyoruz bazen de. İnadına yol almak varken, savaşmak, yukarı çıkmak için çabalamak varken, belli belirsiz bir bezginliğin, üşenmişliğin esiri oluyoruz çoğu zaman. Küçük çalılıklarla, ayağımıza batan dikenlerle uğraşıp duruyoruz. Zirveye ulaşmışların yukardan izlediği bir manzara olmayı kabul ediyoruz. Başarısızlığın pençelerine bilerek yakalanıyoruz, kader safsatasıyla. Başarmanın zevkini hiç bir şeye değişmeyeceğini söyleyen insanları anlamıyoruz bile, anlamak istemiyoruz bile. Hayatın içerisinde rolünü unutmuş, sözünü unutmuş bir tiyatro oyuncusu oluyoruz ve biran önce perdenin kapanmasını bekliyoruz… Ve sonra tekrar açıldığında o son perde, bizi alkışlayan tek bir insan olmamasına şaşıyoruz. Ne bekliyorsak artık?

Hayat eşsiz güzellikteki bir sevgili oluyor bazen bizim için, bazen de uzun zamandır görmediğimiz eski bir dost. Bazen güzel bir manzara oluyor, bazen yetmeyen sesinle söylediğin bir şarkı oluyor. Hayat bazen sadece nefes alabilmek oluyor bir astım hastası için ya da bazen ciğerlerini patlatırcasına koşmak oluyor rüzgara karşı özgürlük hissiyle… Hayat bir bebeği kucaklamak oluyor, bir teyzeye sarılmak, bir bayramda el öpmek, bir kavgada küfür etmek, bir ıssızlıktan korkmak, bir kediye süt vermek, bir salıncakta sallanıp sigara içmek, bir çocuğa sahip olmak oluyor. Hayat bir tepenin üzerinde bu kadar çekici duruyorken çıkmak yerine inmek neden, hayat bazen de anlayamadığımız böyle bir soru oluyor.Alıntı

Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

Hayatı Farketmek ,Hayatı Farketmek Öğretmen Forumu,Hayatı Farketmek yükle,Hayatı Farketmek download,Hayatı Farketmek indirmek istiyorum,Hayatı Farketmek ödev yükle,Hayatı Farketmek bedava, Hayatı Farketmek ÖDEV İNDİR,Hayatı Farketmek YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,Hayatı Farketmek eğitimHayatı Farketmekdosya indir
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2019 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe