Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


Hayata virgül koyabilmek...
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
hayata , virgül , koyabilmek

Konu: 3,930
Mesaj: 11,521
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 01-04-2009

Kızılderililer atlarıyla bir yerden başka bir yere giderken ara sıra durup hep birlikte yere iner ve otururlarmış. Sebep olarak da “ruhlarımızın yaratılışı bu kadar hıza alışık değil, biraz soluklanalım da ruhlarımız bize yetişsin” derlermiş.

Yine Üstün Dökmen Hocam bir seminerinde yaşlılıkta yaşanan pişmanlıkları şu sözleri ile çok güzel özetliyor; “insan gençlikte bir merdiven bulup sadece kendi doğrularının peşinde koşarak, geleceği düşünmeden herhangi bir duvara merdivenini dayıyor, soluk almadan çıkıyor da çıkıyor. Ta ki yaşlılığa doğru duvarın tepesine çıkıp da öbür tarafı(!) görünce duvarın da merdivenin de yanlış olduğunu anlıyor. Hata nerede? Ara sıra hem duvarı hem de merdiveni sorgulamak lazım”

Dilbilgisinde; “yazılı cümlelerde birbiri ardınca sıralanan eş görevli kelime ve kelime grupları arasına konulan, kısa bir durmayı göstermek için kullanılan noktalama işaretinin adı” anlamı taşımaktadır.

Deyimlerimizde de yer almıştır, “durup düşünmek” diye.

Kur’an-ı Kerim’de de bir çok yerde “siz hiç düşünmez misiniz?” buyrulmaktadır.

Argoda da yer bulur hayata virgül koymak, “olaya uyandı” deriz. Devam eden yoğunluğun bir yerinde durabilmişsek ve durdurulabilmişsek fark ederiz ancak nereye gittiğimizi; işte o anda uyanırız hayata.

Zamana yön vermiş insanların hayatına baktığımız zaman görürüz ki onları uyandıran kısa bir andır. Kimi zaman bir konuşma, kimi zaman da bir musibet. O andan sonra bir şeylerin değişmesi gerektiğini düşünmüşlerdir. Hayata koydukları o virgülden sonra, bir şeyleri daha iyi kavrayıp daha farklı devam etmişlerdir.

Virgül; düşünmektir, virgül; uyanmaktır, virgül; sorgulamaktır, virgül; gece yastığa başımızı koyunca, güne nokta koymadan bir virgül koyarak; karda mıyım zararda mıyım, gidişim nereye diyebilmektir.

Virgül aslında ince bir siyasettir fark oluşturan. Virgül; dinleme becerisidir iletişimi etkili kılan.

Virgül hayat sepetinize attığınız malzemeleri ara sıra sorgulamaktır, ileride işime yarayacak mı acaba diye.

Virgül; daha iyiyi seçmek için durmaktır.

Virgül; yazacak ve söyleyecek çok şey varken, acaba karşımdakinin fikri nedir diye, yapılan yorumlara kulak verip kendimizi geliştirmektir aslında…

Durun ve soluklanın biraz…

Ahmet Akça

)

Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

Hayata virgül koyabilmek... ,Hayata virgül koyabilmek... Öğretmen Forumu,Hayata virgül koyabilmek... yükle,Hayata virgül koyabilmek... download,Hayata virgül koyabilmek... indirmek istiyorum,Hayata virgül koyabilmek... ödev yükle,Hayata virgül koyabilmek... bedava, Hayata virgül koyabilmek... ÖDEV İNDİR,Hayata virgül koyabilmek... YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,Hayata virgül koyabilmek... eğitimHayata virgül koyabilmek...dosya indir


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Ey yolcu dur ve hayata bak! eğitimsokağı 0 1,693 10-03-2010, 0:37
Son Yorum: eğitimsokağı
  Hayata Dair eğitimsokağı 26 7,689 10-02-2010, 20:37
Son Yorum: öğrencitürk
  Hayata Dair 'Ama'lar... eğitimsokağı 0 1,656 02-11-2009, 14:19
Son Yorum: eğitimsokağı
  Mutsuzlukta Hayata Dahildir eğitimsokağı 0 1,324 21-10-2009, 18:41
Son Yorum: eğitimsokağı
  Hayata Küskünlük eğitimsokağı 0 1,387 11-10-2009, 22:50
Son Yorum: eğitimsokağıKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2019 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe