Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


Hanımların hizmeti
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
hanımların , hizmeti

Konu: 162
Mesaj: 1,250
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 31-03-2009

Hanımların hizmeti

"Beşikten mezara kadar ilim tahsil ediniz" emrine uyan hanımlar, okuyarak, dinleyerek, düşünerek hatta ibret alarak kendilerini çok güzel yetiştirebilir. İslamiyet'e göre yeryüzü bir mekteptir. Müslüman her yaşta talebedir. Elbette ki bildiklerimizi anlatır, bilmediklerimizi öğreniriz. Hal böyle olunca kendini yetiştiren kızlar, hanımlar için öğretmendir.

Tecrübelerimle sabit ki, bir hanıma en tesirli olan yine hanımlardır. Galiba hanımlar birbirlerinin dillerinden daha iyi anlıyor.

Aile ziyaretlerinde erkekler bir odada oturup tefsir falan okuyabiliyor. Hanımlar bunu kolay yapamıyor. Çünkü çocuklar, çay, pasta, ikram derken toplantı bitiyor. Bunların içinde kültürlü bir hanım olsa, daha önce hazırladığı kısa bir ibareyi okuyup anlatsa ne kadar faydalı olur. Akrabalar ve dostlar arasında gidip gelmeler, dinî sohbetler olmadığı zaman hiçbir değer taşımaz. Sıla-i rahim olmaktan çıkıp günah kazanma toplantılarına döner.

"Efendim, dinlemiyorlar!" Dinlerler! Eğer dinlemiyorlarsa konuşanın bir hatası vardır. Bugüne kadar dinleyiciyi, okuyucuyu hiç suçlamadım. Beni de dinlemedikleri oldu. "Ne hata yaptım?" sorusuna cevap buldum, hatamı düzeltince dinlediler.

Çeşitli sebeplerden dolayı okuyamayan hanımlar var. Mesela ailesi müsaade etmiyor, ekonomik durumu uygun olmayabiliyor yahut başörtüsü meselesinden ötürü okuyamayabiliyor genç kızlar... Bunların hiçbirisi çaresizlik sayılmaz. Her kesimden büyük adamlar çıkmıştır. Bu durumdaki hanımlar çaresizlik içine düşmemeli.

Geçmiş yıllarda bir yengemiz vardı. Ortaokul mezunuydu. Kendini yetiştirince, yaşamasıyla, konuşmasıyla hanımlara çok faydalı oldu. Toplumumuzun böyle bilgili, okuduğunu anlatan, anlattığını dinlettiren, inandığı gibi yaşayan hanımlara ihtiyacı var.

Avrupa'da olsun Türkiye'de olsun, konferanslarımda hanımlara dedim ki: "Birkaç tane kitap alın götürün odanın ortasına koyun! Ne güzel hizmet." Hanımlar itiraz ederlerdi: "Okumazlar!" Derdim ki, "Bugün okumasalar yarın okurlar. Eşinizin önüne koyduğunuz bütün yemekleri yiyorlar mı? Azar azar... Kadın erkeğe tesir eder."

İslam dünyasında kadınların ilimden, irfandan geri kaldıkları bir gerçek. Bunun için kendini yetiştiren hanımlara su gibi ihtiyaç var. Yeni neslin ilk mürebbisi, muallimi olması hasebiyle, kadının yetişmesine itina göstermek lazım. Kültürlü, Müslüman bir annenin kontrolünde büyüyen çocuğun, başka tesirlere kapılması pek mümkün değil. Zaten hanımların en güzel hizmeti, aile hayatlarını Müslümanca yaşamalarıdır. Peygamberlerin, alimlerin, evliyaların da anası var. Öyleyse her anne, evladını İslam alimi olarak yetiştirebilir. İnsan tek başına kalsa da Müslüman olduğu müddetçe dinini yaşamalıdır. Evvela kendisini, sonra mıknatıs tesiri yaparak başkalarını da kurtarır... Allah'ın rahmeti her yere yağmur gibidir. Herkes ondan istifade edebilir.

Bütün malını mülkünü İslamiyet uğruna veren, her türlü sıkıntıya, meşakkate bu ulvi dava için razı olan, İslamiyet'i yaşamakta bütün kadınlara değişmez örnek olan Hz. Hatice (ra), bir kadının nerelere uzanacağını ve ne büyük merhaleler alacağını göstererek hanımların örnek alacağı gerçek lider olmuştur...

HEKİMOĞLU İSMAİL
_________________
"Kullarıma, sözün en güzel olanını söylemelerini söyle. " (İsra Suresi, 53)

Cevapla
.
Konu: 146
Mesaj: 2,085
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 10-11-2009

o kadar güzel anlatmışki yazı üsdüne yazmaya çekindim
hanımlara düşen o kadar çok görev varki Allah yardımcısı olsun tüm bayanların annelerin
bir yandan ev ile iilgilenmek eşiyle misafirlerle çocuklarla ilgilenmek ve diğer yandanda dini için çalışmak kendini geliştirmek ve etrafındaki kişilere yaralrı bir mü min olmak
Allah muvaffak etsin inşAllah
Allah razı olsun abi
Însan, beden gözüyle renklere , kalp gözüyle de gerçeklere muhatap olur...

Cevapla
.
Konu: 44
Mesaj: 249
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 31-03-2009

BAYANLARIN HAKKI KESİNLİKLE ÖDENMEZ...
Allah büyük bir sabır vermiş onlara...

Cevapla
.
Konu: 146
Mesaj: 2,085
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 10-11-2009

(27-05-2009, 22:43)seyir_00 Nickli Kullanıcıdan Alıntı: BAYANLARIN HAKKI KESİNLİKLE ÖDENMEZ...
Allah büyük bir sabır vermiş onlara...
çok zor. hakları ödenmez dediğin gibi
0533ii0533ii
Însan, beden gözüyle renklere , kalp gözüyle de gerçeklere muhatap olur...

Cevapla
.
Konu: 3,930
Mesaj: 11,521
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 01-04-2009

Sâliha bir hanım olmak; incelik ister, fedâkarlık ister.

Gönlündeki deryâyı coşturup inciler devşirmek gerek. Sevmek gerek hanımlığı, anneliği…

Merhametli olmaya baş koymak, gönül tasınla bütün âleme serin, berrak bir yağmur olup kupkuru toprakları münbit hâle getirmek kolay değildir, elbet…

Hazret-i Âmine'lik rûhuna bürüneceksin önce…

Teşekkürler...

Cevapla
.
Konu: 526
Mesaj: 1,937
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 01-04-2009

Merhametli olmaya baş koymak...

anne olunca yüreğindeki sevgi , güç dahada artıp coşuyor
ister istemez daha merhametli olunuyor zaten

teşekkürler musty hocam yine güzel bir konuya değinmişsiniz....

Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

Hanımların hizmeti ,Hanımların hizmeti Öğretmen Forumu,Hanımların hizmeti yükle,Hanımların hizmeti download,Hanımların hizmeti indirmek istiyorum,Hanımların hizmeti ödev yükle,Hanımların hizmeti bedava, Hanımların hizmeti ÖDEV İNDİR,Hanımların hizmeti YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,Hanımların hizmeti eğitimHanımların hizmetidosya indir
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2019 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe