Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


Hac
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
hac

Konu: 526
Mesaj: 1,937
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 01-04-2009


Cevapla
.
Konu: 526
Mesaj: 1,937
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 01-04-2009


Cevapla
.
Konu: 146
Mesaj: 2,085
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 10-11-2009

Post_thanks
Însan, beden gözüyle renklere , kalp gözüyle de gerçeklere muhatap olur...

Cevapla
.
Konu: 255
Mesaj: 2,204
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 31-03-2009

bu benim aklıma cok güzel bir proje ödevi getirdi.. teşekkürler
ℂ* Doğuyoruz Ufuklardan ℂ*

Cevapla
.
Konu: 526
Mesaj: 1,937
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 01-04-20091. Arafat: Mekke’nin 25 km. güneydoğusunda ova görünümünde düz bir alanın adıdır. Doğusu, kuzeyi ve güneyi dağlarla çevrilidir. Haccın farzlarından biri olan vakfe burada yapılır. Ortasında Cebel-i Rahme (Rahmet Dağı ) bulunur.
2. Hac: İslâm’ın beş esasından biridir. Kâbe’yi ve etrafındaki kutsal mekânları mevsiminde, usulüne uygun olarak ziyaret etmektir Hem bedenle hem de mal ile yapılan bir ibadettir.
3. Hacı: Hac ibadetini yerine getirene verilen addır.
4. Hacerü’l-Esved: Cennetten geldiğine inanılan taşın adıdır. Tavafa bu taştan başlanır. Peygamber Efendimiz bu taşın yerine konması sırasında çıkan bir kavgayı önlemiştir.
5. İhram: Hacca niyet edip telbiye getirdikten sonra günlük hayatta yapabildiğimiz avlanmak, dikişli elbise giymek, saç sakal tıraşı olmak, ağaç kesmek, av hayvanlarının etini yemek, konu sürünmek gibi bazı davranışlarımızdan ve alışkanlıklarımızdan hac süresince uzak durmak. Hac yapılırken giyilen özel giysilere de bu ad verilir.
6. Kâbe: Mekke’de Mescid-i Haram denilen caminin ortasında, dörtgen prizma şeklindeki mabedin adıdır.
7. Kurban: Kurban Bayramı’nın ilk üç gününde, kurban etmeye uygun bir hayvanı Allah’a manen yakın olmak ve onun rızasını kazanmak için kesmeye denir. Malla yapılan vacip bir ibadettir. Hacılar ihramdan çıkmadan önce bu ibadeti yaparlar ve saçlarını keserler.
8. Makam-ı İbrahim: Üzerinde Hz. İbrahim’in ayak izi olan, camekân içinde muhafaza edilen taş.
9. Merve: Hz. İbrahim (as), eşi Hâcer’i ve oğlu Hz. İsmail’i (as) Allah’ın emriyle bugün Kâbe’nin bulunduğu yerin yakınında bırakıp bazı işleri için oradan ayrılır. Bir süre sonra sular tükenir ve Hâcer su aramaya başlar. Oğlu İsmail’e (as) bir şey olup olmadığına bakmak için iki tepe arasında koşar. Bugün hac ibadetini yerine getirenler işte Hz. Hâcer’in su aramak için koştuğu bu iki tepe arasında hızlı bir yürüyüşle yedi kez gider gelirler. Bu tepelerden birinin adı.
10. Mikat: Hacı adaylarının, harem bölgesine girmek için ihramsız geçmemeleri gereken sınırları belirleyen beş noktadır. Bu noktalar Peygamberimiz tarafından belirlenmiştir.
11. Mina: Mekke ile Müzdelife bölgesi arasında, Harem sınırları içinde kalan bölgenin adıdır. Şeytan taşlama yerleri buradadır. Hacılar, kurbanlarını burada keserler.
12. Müzdelife: Arafat ile Mina arasında Harem sınırları içinde kalan bölgenin adıdır. Hacılar, arefe günü güneşin batışından, Kurban Bayramı’nın birinci günü güneşin doğuşuna kadarki zaman diliminde burada vakfe yaparlar. Buna “Müzdelife vakfesi” denir. Şeytan taşlama için buradan taş toplanır.
13. Sa’y: Kâbe’nin doğusunda bulunan Safa ve Merve tepecikleri arasında Safa’dan başlayıp Merve’de tamamlamak üzere dördü gidiş, üçü geliş, toplam yedi kez gidip gelmektir.
14. Safa: Hz. İbrahim (as), eşi Hâcer’i ve oğlu Hz. İsmail’i (as) Allah’ın emriyle bugün Kâbe’nin bulunduğu yerin yakınında bırakıp bazı işleri için oradan ayrılır. Bir süre sonra sular tükenir ve Hâcer su aramaya başlar. Oğlu İsmail’e (as) bir şey olup olmadığına bakmak için iki tepe arasında koşar. Bugün hac ibadetini yerine getirenler işte Hz. Hâcer’in su aramak için koştuğu bu iki tepe arasında hızlı bir yürüyüşle yedi kez gider gelirler. Bu tepelerden birinin adı.

15. Şavt: Hacerü’l-Esved’in bulunduğu köşeden başlayarak Kâbe’nin etrafında bir tur atmaktır. Yedi tanesi bir tavaf eder.
16.Tavaf: Kâbe’nin etrafında yedi kez dönmektir. Bir tavaf, şavt adı verilen yedi dönüşten oluşur.
17. Telbiye: İhrama niyet ettikten sonra okunan duadır. (Lebbeyk Allahümme lebbeyk…)
18. Vakfe: Kurban Bayramı’ndan bir gün önce Mekke’nin güneydoğusunda bulunan Arafat adı verilen yere gelerek burada bir müddet beklemektir.
19. Umre: Kurban Bayramı’ndan bir gün önce Mekke’nin güneydoğusunda bulunan Arafat adı verilen yere gelerek burada bir müddet beklemektir.
20. Zemzem: Hâcer su ararken oğlu İsmail’in ayağının altından çıkan ve onlardan bize hatıra kalan suyun adıdır.
21. Zilhicce: Hac ve kurban ibadetlerinin yapıldığı hicri ay.

Cevapla
(Son Düzenleme: 03-06-2010, 14:47, Düzenleyen: Fidansss.) .
Konu: 526
Mesaj: 1,937
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 01-04-2009

Slmeq1

Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

Hac ,Hac Öğretmen Forumu,Hac yükle,Hac download,Hac indirmek istiyorum,Hac ödev yükle,Hac bedava, Hac ÖDEV İNDİR,Hac YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,Hac eğitimHacdosya indir
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2019 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe