Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


Güzel Sanatlar Liseleri Avantajlı
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
güzel , sanatlar , liseleri , avantajlı

Konu: 3,930
Mesaj: 11,521
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 01-04-2009

Güzel Sanatlar Fakültelerine girmek isteyenlere büyük avantajlar sunan Güzel Sanatlar liseleri, üniversite giriş sınavlarında 25 puan civarında bir ek puan sağlıyor.


Son yıllarda branş okullarına ağırlık veren Milli Eğitim Bakanlığı, 2003 yılında 21 olan Güzel Sanatlar Lisesi sayısını 53`e çıkardı. Önceki yıllara göre büyük bir ilginin gözlendiği liselerdeki müfredat ağırlıklı olarak sanat derslerinden oluşuyor. Güzel Sanatlar Fakültelerine girmek isteyenlere büyük avantajlar sunan Güzel Sanatlar liseleri, üniversite giriş sınavlarında 25 puan civarında bir ek puan sağlıyor. Konu ile ilgili görüştüğümüz Kadıköy Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Müdürü Bülent Tuhta, Güzel Sanatlar Lisesi (GSL) mezunlarının üniversite sınavlarında ciddi başarılar elde ettiğini söylüyor. Milli Eğitim Bakanlığı verilerine göre GSL mezunlarının yüzde 70 gibi yüksek bir başarı elde ettiğini vurgulayan Tuhta, `Bu oran eğitimini Güzel Sanatlar alanında devam ettirmek isteyenler için önemli bir veri. Resim, müzik, sinema-tv ve tiyatro bölümlerinin yer aldığı okullarımızda ağırlıklı olarak mesleki dersler veriliyor. Geçen sene okulumuzdan mezun olanların yüzde 90`ı şu an Güzel Sanatlar Fakültelerinde okuyor.` diyor.

Başarının sırrı eğitimde

Bu başarının en büyük payını verilen eğitime bağlayan Tuhta, `Okullarımızda hedefe yönelik dersler var, yani mesleki dersler. Aynı üniversitelerde olduğu gibi ağırlıklı olarak branş dersleri ön planda tutuluyor. Örneğin, 9`uncu sınıfta matematik, fizik, kimya biyoloji dersleri verilirken 10`uncu sınıfta sadece matematik dersi var. 11`inci ve 12`inci sınıflarda ise bu derslerin hiç biri yok. Buna karşın resim bölümünde okuyan bir öğrencinin 9`uncu sınıfta 6, 10`uncu sınıfta 8, 11`inci sınıfta 16, 12`inci sınıfta ise 18 saat resim dersi görüyor. Hal böyle olunca kendi branşında diğer üniversite adayları arasında öne çıkma şansını yakalıyor. Bunun en görünüm kanıtı ise geçen seneki sınavlar oldu. Mimar Sinan Üniversitesi`nin 40 kişilik kontenjanı olan resim bölümüne 36 GSL mezunu girmeye hak kazandı.` diye konuşuyor. `Gençler yönlendirilmeli`

Gençlerin yetenekleri doğrultusunda yönlendirilmesi gerektiğini savunan Tuhta, `Avrupa ülkelerinde bu ilkokul 4`üncü sınıftan itibaren yapılıyor ve bu anlamda çok sayıda okulları var. Bizde henüz yeni yeni gelişmeye başlasa da geleceğini çok parlak görüyorum.` diyor.

Sinema-TV Bölüm Başkanı Hakan Hamzakadı ise Güzel Sanatlar liselerinin çok donanımlı okullar olduğunu normal bir liseye göre an az 10 kat maliyet gerektirdiğinin altını çiziyor. Okullarında 120 öğrenciye karşı 40 öğretmen çalıştığını ifade eden Hamzakadı, `Bu yoğun kadro beraberinde kaliteli eğitimi de getiriyor. Branşında isim yapmış ve başarılı eğitmenler eşliğinde en fazla ikişer, üçerli gruplar halinde dersler yapılıyor. Okulumuzda gerçekten çok yetenekli öğrenciler var ve hedefimiz geleceğin sanatçılarını yetiştirmek.` diye konuşuyor.

Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

Güzel Sanatlar Liseleri Avantajlı ,Güzel Sanatlar Liseleri Avantajlı Öğretmen Forumu,Güzel Sanatlar Liseleri Avantajlı yükle,Güzel Sanatlar Liseleri Avantajlı download,Güzel Sanatlar Liseleri Avantajlı indirmek istiyorum,Güzel Sanatlar Liseleri Avantajlı ödev yükle,Güzel Sanatlar Liseleri Avantajlı bedava, Güzel Sanatlar Liseleri Avantajlı ÖDEV İNDİR,Güzel Sanatlar Liseleri Avantajlı YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,Güzel Sanatlar Liseleri Avantajlı eğitimGüzel Sanatlar Liseleri Avantajlıdosya indir


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  İlköğretim Müdürlerine Güzel Haber sirlimen 0 1,320 29-12-2010, 2:30
Son Yorum: sirlimen
  Anadolu Güzel Sanatlar Liselerine Başvurular Başladı eğitimsokağı 0 1,759 03-06-2010, 13:19
Son Yorum: eğitimsokağıKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2019 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe