Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


Göz yorgunluğunun nedenleri
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
göz , yorgunluğunun , nedenleri

Konu: 74
Mesaj: 106
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 07-01-2010

Uzmanlar, özellikle bilgisayar kullanım oranlarının arttığı günümüzde fazla televizyon izlemenin ve bilgisayarın başında çok uzun süreler çalışmanın gözler için çok büyük tehlikeler doğurduğunu belirtiyor.
Göz yorgunluğuna neden olan önemli etkenlerden birinin de hatalı aydınlatılmış ortamlarda kitap okumak olduğunu belirten uzmanlar, göz yorgunluğu için alınabilecek önlemleri de sıralıyor.
Televizyon, video oyunları ve bilgisayarlar sayesinde, göz yorgunluğundan yakınan insanların sayısı her geçen gün artıyor. Özellikle çocuklarda günümüzde baş, boyun ve sırt ağrılarının nedeni olarak, bu gerginlik gösteriliyor.
Uzmanlar “Diğer hastalıklarda olduğu gibi bunda da doktora başvurmadan alınacak önlemler, yapılabilecek egzersizler var” açıklamasında bulunuyor.
Göz yorgunluğuna karşı alınabilecek önlemler
Ekran karşısında saatlerce kalıp TV seyretmekten kaçının. Sık sık gözlerinizi daha uzakta ki cisimler üzerinde odaklaştırın. İyi bir aydınlatmada okuyun ya da çalışın ve düzenli aralıklarla gözlerinizi doktora muayene ettirin. Gözlerdeki gerginliği atmak için, aşağıdaki egzersizleri uygulayabilirsiniz.;
- Başparmaklarınızı kullanarak burnun üst bölümüne masaj yapın. Diğer parmaklarınızla hafif hafif alnınıza dokunun.
- Baş ve işaret parmaklarınızı kullanarak, burun kemerine masaj yapın. Önce yukarı, sonra aşağı doğru bastırın.
- İki elinizin işaret ve orta parmaklarını burnunuzun iki yanına koyun. Orta parmaklarınızı kaldırıp, işaret parmağınızı kullanarak elmacık kemiklerinize masaj yapın. Başparmaklarınızı bu sırada çenenin altına dayayın.
- İki baş parmağınızı, iki şakağınızın üzerine koyun. Parmaklarınızı kıvrık tutarak, göz kapaklarının çevresini hafif ovuşturun. Bunun için burundan başlayıp, kenarlara doğru gidin. Sonra tam ortasını, gözbebeğin üzerini ovuşturun.
Uzmanlar; ‘Uzun süre bilgisayar veya TV başında vakit geçiriyorsanız, bir göz hekimine mutlaka başvurun. Çünkü gerekli görülürse uygun bir gözlükle daha rahat olabilirsiniz. Özellikle bilgisayar kullanımında anti reflektif gözlük camları çok rahatlatıcı olmaktadır’ diye hatırlatıyor.

* İnsan istediğini yapabilir, ancak neyi isteyeceğini seçemez...*

Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

Göz yorgunluğunun nedenleri ,Göz yorgunluğunun nedenleri Öğretmen Forumu,Göz yorgunluğunun nedenleri yükle,Göz yorgunluğunun nedenleri download,Göz yorgunluğunun nedenleri indirmek istiyorum,Göz yorgunluğunun nedenleri ödev yükle,Göz yorgunluğunun nedenleri bedava, Göz yorgunluğunun nedenleri ÖDEV İNDİR,Göz yorgunluğunun nedenleri YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,Göz yorgunluğunun nedenleri eğitimGöz yorgunluğunun nedenleridosya indir
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2021 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe