Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


Formasyon nerede alınabilir
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
formasyon , nerede , alınabilir

Konu: 74
Mesaj: 106
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 07-01-2010

Turk

* İnsan istediğini yapabilir, ancak neyi isteyeceğini seçemez...*

Cevapla
.
Konu: 4,841
Mesaj: 13,390
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 31-03-2009

PEDAGOJİK FORMASYONDuyuru Güncel – Özcan: Fen edebiyat mezunları için de çalışma var.Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, YÖK genel kurulu öncesi yaptığı basın toplasında sorulan bir soruya fen edebiyat fakültesi mezunlarının da formasyon alabilmeleri için çalışma yaptıklarını açıkladı. YÖK Başkanı Özcan, Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Osman Turan Kültür ve Kongre Merkezi'nde yapılan YÖK Genel Kurulu toplantısı öncesinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı. YÖK'ün eylül ayında aldığı kararla fen edebiyat fakültesi öğrencilerine öğretmenlik yolu açacak formasyonu, eğitimleri sırasında alabileceklerine ilişkin düzenlemenin ardından, yıllardır formasyon bekleyen fen edebiyat fakültesi mezunları için de bir çözüm düşünüp düşünmedikleri sorusuna; "Çalışıyoruz, bekleyen öğrenciler için de bir formül gelecek." cevabını verdi.Duyuru Güncel – YÖK, fen edebiyat ve ilahiyat fakülteleri öğrencilerinin lisans eğitimleri sırasında pedagojik formasyon dersleri alarak öğretmen olarak atanabilecek durumda mezun olabilmeleri için yapılan başvuruya onay verdi. 2009-2010 eğitim yılında sadece Yükseköğretim Kurumu’na başvuru yapan 4 üniversitenin öğrencilerinin faydalanabileceği bu imkandan gelecek yıllarda başvuru yapan diğer üniversite öğrencileri de yararlanabilecekler.

Detaylı Bilgi için TıklayınızPedagojikFormasyon Nedir?

Pedagojik Formasyonu öncelikle kelime olarak açıklayalım. Pedagoji, çocuklarda "eğitim bilim ve teorisi" anlamına gelmektedir. İlköğretim ve ortaöğretimdeki öğrencilerin nasıl öğrendiği, pedagoji kapsamındadır. Öğretilmesi gerekenin çocuklara nasıl öğretilebileceği ile ilgilenen bilim dalıdır.

Formasyon ise İngilizce “Formation” kelimesinin Türkçesi olan biçimlenme olarak çevirebileceğimiz bir kelimedir.


Kelime anlamlarıyla bakıldığında “Pedagojik Formasyon” çocuklara eğitim, öğretim verebilmek için sahip olunması gereken biçimlenme, oluşum olarak düşünülebilir. Diğer bir deyişle öğretmen olabilmek için sahip olunması gereken eğitimdir Pedagojik Formasyon. Kısaca Formasyon da denilmektedir.

Ülkemizde eğitim fakültesi mezunları üniversite eğitimleri esnasında pedagoji dersleri alarak öğretmen olabilecek durumda mezun olurlarken, fen edebiyat fakültesi mezunları eğer öğretmenlik yapmak isterlerse lisans mezuniyetlerinden sonra yüksek lisans eğitimi ile “Pedagojik Formasyon” almak zorunda kalıyorlar.

Üniversiteler toplamda 1 eğitim yılından oluşan ve alınması gereken eğitsel derslerin verildiği yüksek lisans programları açarlar. Bu eğitimi alan kişi öğretmenlik yapabilir.


Pedagojik Formasyon Nasıl Alınır? Ne Yapılması Gerekir?

“Pedagojik Formasyon Almak”, üniversitelerin 1 yıl süren tezsiz yüksek lisans programlarına kayıt olup burada verilen öğretmenlik eğitimini başarıyla tamamlamak demektir. Pedagojik formasyona sahip olmak için nasıl bir yol izlenmesi gerektiği aşağıda açıklanmıştır.

Pedagojik Formasyon Alma konusunu adım adım açıklamak daha faydalı olacaktır:

Örneğin bir üniversitenin fen edebiyat fakültesi matematik bölümünden mezun oldunuz.
Öğretmen olmaya karar verdiniz.
ALES sınavına girdiniz, ya da zaten son senenizde girip yeterli puan almıştınız.
Hangi üniversitelerde Matematik Öğretmenliği, İlköğretim Matematik Öğretmenliği, ya da Ortaöğretim Matematik Öğretmenliği tezsiz yüksek lisans programları olduğunu araştırdınız.
Başvuru yapmak istediğiniz üniversiteleri belirlediniz.
Üniversitelerin başvuru tarihlerini ve başvuru için istenen belgeleri hazırladınız.
Başvuru tarihlerinde başvurularınızı yaptınız.
Başvuru yaptığınız üniversitelerin birinden ya da bir kaç üniversiteden birden kabul aldınız.
Kabul aldığınız üniversitelerden birini seçip kesin kayıtla birlikte ilgili Tezsiz Yüksek Lisans programınıza başladınız.
Öğretmenlik Mesleğine Giriş, Gelişim ve Öğrenme, Öğretimde Planlama ve Değerlendirme, Öğretim Yöntemleri, Öğretim Teknolojileri, Sınıf Yönetimi gibi dersleri ve okul deneyimini kapsayan 1 yıllık bir eğitim sürecini başarıyla tamamlayarak mezun oldunuz.
Bundan sonra eğitim fakültesi mezunları ile aynı statüde ve öğretmen olarak atanabilecek durumdasınız.
Tezsiz Yüksek Lisans ile Pedagojik Formasyon Farklı Şeyler midir?
Tezsiz yüksek lisans, içerisinde pedagojik formasyon yüksek lisans programlarının da bulunduğu yüksek lisans türünün genel adıdır. (Tezsiz Yüksek Lisans ile ilgili detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz)

Üniversitelerde bir çok farklı alanda tezsiz yüksek lisans programı vardır. İşletme eğitiminden, mühendislik yönetimi programlarına kadar bir çok farklı alanda tezsiz yüksek lisans programları mevcuttur.

Pedagojik formasyon eğitimine sahip olmak, alan öğretmenlikleri olarak geçen (Ortaöğretim Matematik Öğretmenliği, Ortaöğretim Fizik Öğretmenliği gibi)tezsiz yüksek lisans programlarını başarıyla bitirmek anlamına gelmektedir.


Pedagojik Formasyon Veren Üniversiteler Hangileri?

Neredeyse bütün üniversitelerin tezsiz yüksek lisans programları vardır. Siz mezun olduğunuz lisans bölümünden sonra hangi alanda tezsiz yüksek lisans programı alacaksanız hangi üniversitelerde bu programın olduğunu araştırmalısınız. Bunun için öncelikle başvuru yapmak isteyebileceğiniz üniversiteleri belirleyip ardından ilgili enstitülerin web sitelerine bakarak, ya da telefonla arayarak başvuru yapmak istediğiniz üniversitede sizin istediğiniz tezsiz yüksek lisans programı olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Hangi üniversitelerde hangi programların olduğuna http://www.yukseklisans.com.tr ana sayfasındaki yüksek lisans program arama motorundan da bakabilirsiniz.

Tezsiz Yüksek Lisans mı Yapmalıyım Yoksa Pedagojik Formasyon mu Almalıyım?

En çok sorulan sorulardan birisidir ve bu sorunun sorulması da aslında iki farklı terimin kafalarda karışıklığa sebep olmasından dolayıdır.

Tezsiz yüksek lisans üniversitelerde tez çalışması yapılmadan ve akademik kariyer yerine iş hayatında faydalanmak üzere tercih edilen bir yüksek lisans çeşididir. Bir çok farklı tezsiz yüksek lisans programı vardır. Örneğin;Bilişim Teknolojileri, Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, İşletme gibi programlar da tezsiz yüksek lisans programlarına örnektir.

Fakat bizim burada bahsettiğimiz tezsiz yüksek lisans programları, öğretmenlik eğitimini vermeyi amaçlayan öğretmenlik tezsiz yüksek lisans programlarıdır. Bu programların tek amacı eğitim fakültesi mezunu olmadığı halde öğretmenlik eğitimini (pedagojik formasyonu) alarak öğretmen olarak atanabilecek duruma gelmektir.

Sonuç olarak öğretmenlik tezsiz yüksek lisans programları ile pedagojik formasyon aynı şeylerdi
Ben köy öğretmeniyim, bir bahçıvanım, Ben bir bahçe suluyordum, gönlümden, Kimse bilmez, kimse anlamaz dilimden

Sitemizde Görev Yapmak İsterseniz Tıklayın

Turk Konulara Yorum Yazarak Destek Sağlayabilirsiniz  Turk


Cevapla
.
Konu: 4,841
Mesaj: 13,390
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 31-03-2009

formasyon veren okullar
istanbul üniversitesi
sakarya üniversitesi
hacettepe üniversitesi
başkent üniversitesi
gazi üniversitesi(750 ytl )
selçuk üniversitesi
marmara üniversitesi
osmangazi üniversitesi
muğla üniversitesi
afyon(kocatepe) üniversitesi
abant izzet baysal üniveritesi bolu
izmir Dokuz Eylül Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği sertifika programı açıyor
balıkesir üniversitesi
celal bayar üniversitesi
çukurova üniversitesi
dokuz eylül üniversitesi
dumlupınar üniversitesi
erciyes üniversitesi
gaziosmanpaşa üniversitesi
inönü üniversitesi
KATÜ
kocaeli üniversitesi
mersin üniversitesi
mayıs üniversitesi
süleyman demirel üniversitesi
trakya üniversitesi
uludağ üniversitesi
yıldız teknik üniversitesi

başvurular genellikle ağustos ayında yapılıyor arkdaşlar çoğunluğu da 1.5 dönem sürüyor
Ben köy öğretmeniyim, bir bahçıvanım, Ben bir bahçe suluyordum, gönlümden, Kimse bilmez, kimse anlamaz dilimden

Sitemizde Görev Yapmak İsterseniz Tıklayın

Turk Konulara Yorum Yazarak Destek Sağlayabilirsiniz  Turk


Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

Formasyon nerede alınabilir ,Formasyon nerede alınabilir Öğretmen Forumu,Formasyon nerede alınabilir yükle,Formasyon nerede alınabilir download,Formasyon nerede alınabilir indirmek istiyorum,Formasyon nerede alınabilir ödev yükle,Formasyon nerede alınabilir bedava, Formasyon nerede alınabilir ÖDEV İNDİR,Formasyon nerede alınabilir YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,Formasyon nerede alınabilir eğitimFormasyon nerede alınabilirdosya indir
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2018 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe