Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


Fen ve teknoloji Mancınık Hakkında Bilgiler
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
fen , ve , teknoloji , mancınık , hakkında , bilgiler

Konu: 3,930
Mesaj: 11,521
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 01-04-2009

Mancınık, orta çağda kuşatmada duvarları hasara uğratmak için kullanılan bir kuşatma makinesidir..

İslâm adına büyük bir imparatorluk kuran Araplar, muhasara savaşı tekniği hakkında çok az bilgiye sahiptiler. Bununla beraber Müslümanların Bizans'ta ve Sasani İran'da kullanılan usulleri almaları çok sürmedi15. Bir muhasara silahı olan mancınıkla Müslümanlar ilk defa Hz. Peygamber döneminde vuku bulan Hayber kuşatmasında karşılaşmışlar ve burada ele geçirdikleri mancınığı diğer kalelerin düşürülmesinde kullanmışlardır. Mancınık ikinci defa Taif muhasarasında kullanılmıştır. Müslümanlar tarafından zamanla yenilenilerek geliştirilen mancınık; komutanların şehirlerin kuşatılmasında ve surların yıkılmasında vazgeçemedikleri bir silah olmuştur16.

Emevîler ve Abbasîler döneminde muhasaralarda mancınıkdan başka arrade, debbâbe, kebş adını taşıyan ağır silahlar kullanılmaya başlanılmıştır17. Abbasîler döneminde yanar petrol atan(ateş kıtaları, naffâtûn) birlikleri ile takviye edilen orduda; mancınık ve kale kapılarını kırmada kullanılan şahmerdan vs.nin de içinde bulunduğu kuşatma alet ve edavâtının çalışmasından sorumlu mühendisler de vardı18.
Muhasara usullerinin gelişmesinde Haçlı seferlerinin önemli bir yeri vardır19. Haçlı seferleri, şehir ve kale kuşatmaları ile ilgili bir takım teknik ve usullerin gelişip kemâle ermesine yataklık etmiş bir olaylar zinciridir. Bu gelişmeler, daha çok düşman siperlerine ve müdafaa hatlarına yer altından yaklaşabilmek için "sıçan yolları" kazmak ve "lağm"lar (yer altı tünelleri) açmak, mancınık ve şahmerdan kullanmak, çeşitli yanar-tutuşur ecza ve maddeler ile patlayıcı maddeler tatbik etmek gibi kuşatma taktikleri ile ilgili yeniliklerdir20.
Selçuklular zamanında mancınık yapımında ve kullanımında önemli gelişmeler olduğunu görüyoruz. Malazgirt kalesi muhasarasında (1040-1063) kullanılan bir mancınık 60 libre21 taş fırlatabiliyor ve dörtyüz kişi ile hareket ettirilebiliyordu. Bundan başka Selçuklular arrade, çarh (ağır ok fırlatan alet) ve neft atan cihazlar da kullanmışlardır22.
Eyyubîler döneminde yukarıda sayılan silahlarda önemli gelişmeler olmuş; neftçilikte el bombaları kullanılmaya başlanmıştır. Eyyubîler bilhassa neft ve lağımcılık sayesinde önemli başarılar elde etmişlerdir23. Barutun muhasarada kullanılmaya başlaması en önemli gelişmelerden biridir. Lağımlarla surların altına yerleştirilen barutun patlaması, kuşatılanların gücü üstünde çok olumsuz bir hava meydana getirmiştir24. Barutun bu şekilde doğrudan kullanımı dışında top ve ateşli silahlarda kullanılmaya başlaması ise, savaş teknolojisini esastan değiştirecek bir ihtilâl niteliğinde idi.

Cevapla
(Son Düzenleme: 06-01-2010, 1:29, Düzenleyen: sirlimen.) .
Konu: 0
Mesaj: 1
Cinsiyet:
Kıdem: 10-01-2010

ben sizden aslında mancınıkın nasıl yapıldığını istemiştim ama olsun buda benim için güzel bir bilgi olmuş oldu

Cevapla
.
Konu: 4,848
Mesaj: 13,397
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 31-03-2009

http://www.egitimsokagi.com/showthread.php?tid=5570

http://www.egitimsokagi.com/showthread.php?tid=5567

http://www.egitimsokagi.com/showthread.php?tid=5568


bu linkleri bi kontrol et istersenX1
Ben köy öğretmeniyim, bir bahçıvanım, Ben bir bahçe suluyordum, gönlümden, Kimse bilmez, kimse anlamaz dilimden

Sitemizde Görev Yapmak İsterseniz Tıklayın

Turk Konulara Yorum Yazarak Destek Sağlayabilirsiniz  Turk


Cevapla
.
Konu: 3,930
Mesaj: 11,521
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 01-04-2009

hocamızın verdiği linklerde yapımı var X1

Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

Fen ve teknoloji Mancınık Hakkında Bilgiler ,Fen ve teknoloji Mancınık Hakkında Bilgiler Öğretmen Forumu,Fen ve teknoloji Mancınık Hakkında Bilgiler yükle,Fen ve teknoloji Mancınık Hakkında Bilgiler download,Fen ve teknoloji Mancınık Hakkında Bilgiler indirmek istiyorum,Fen ve teknoloji Mancınık Hakkında Bilgiler ödev yükle,Fen ve teknoloji Mancınık Hakkında Bilgiler bedava, Fen ve teknoloji Mancınık Hakkında Bilgiler ÖDEV İNDİR,Fen ve teknoloji Mancınık Hakkında Bilgiler YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,Fen ve teknoloji Mancınık Hakkında Bilgiler eğitimFen ve teknoloji Mancınık Hakkında Bilgilerdosya indir


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Mancınık Nasıl Yapılır? eğitimsokağı 19 92,827 20-11-2012, 16:15
Son Yorum: axxcadem
  El Yapımı Mancınık - video eğitimsokağı 2 10,769 06-01-2010, 2:01
Son Yorum: eğitimsokağı
  Mancınık Nasıl Yapılır - video eğitimsokağı 1 8,613 06-01-2010, 1:59
Son Yorum: eğitimsokağıKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2019 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe