Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


Ergenlik Dönemi
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
ergenlik , dönemi

Konu: 3,930
Mesaj: 11,521
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 01-04-2009


Gençlik fırtınalı, sancılı bir süreçtir. Çocukluğa veda etmenin hüznünü içinde barındırır.

Ergenin özellikleri:

• Hayatta üç büyük değişim; doğum, ergenlik ve ölüm vardır.

• Gençlik dönemi fırtınalı, sancılı bir süreçtir. Çocukluğa, çocukluk bedenine vedayı, hüznü içerir.

• Çocuk ruhuyla yetişkin bedenini uzlaştırmak zordur. Cinsel kimlik gelişmiştir, üretkendir. Ama buna rağmen hâlâ bir çocuk ruhu taşır. Bununla beraber taşkınlaşan bu yeni duygulara uyum sağlamak ve bu duyguları bastıracak bir ahlakî yapılanma kazanmak sancılıdır.

• Geleceğe yönelik hazırlıklar ve bir meslek seçimi de yük üstüne yük gibidir.

• Çocukken her şey onun istediği gibiyken ergenlikte yasaklar başlar. Artık o da, sorumlulukları, yasakları, kuralları olan bu dünyaya uyum sağlamak zorundadır. Aksi halde toplum onu eler ve dışlar.

• Ergende yavaş yavaş bağımsız hareket etme isteği canlanmaya başlar. Odaların kapıları kapanır arkadaşlarla telefonda uzun uzun konuşulur. Anne ve babayla eskisi kadar vakit geçirilmez. Anne babanın fikirleri beğenilmez eleştirilir.

• Çocuksu duygularla olan aileye bağlılığın yerini, bağımsızlığını elde etme çabaları alır. Bu bağımsızlık duygusu aslında, aileden kopmanın hüznünü de içerir. Artık o, çocuk değildir. Ancak, korunmaya, desteklenmeye olan ihtiyacı, tüm bağımsızlaşma isteğine rağmen devam etmektedir.

• "Beni gözetin, koruyun ama belli etmeden yapın" düşüncesi hâkimdir.

• Anne ve babaya olan eleştirisi ise çatışmayı arttıran nedenlerdendir. Bu dönemden haberdar olmayan anneler ve babalar, kendilerini beğenmeyen bir çocukları olduğunu düşünerek, ona kin besleyebilirler. Baskıya dönüşen kızgınlık, ergenle ailenin ilişkisini kırılma noktasına kadar götürebilir. Ergen kendisini anlamadığını düşünen anne ve babasının yerini arkadaş gruplarıyla doldurmaya çalışır.

• Dışarıda anne ve babasına karşı kızgınlığını ifade edebileceği grupları, çeteleri bulur ve orada anlaşılacağını varsayar. Ya da kinini kendi bedenine yönlendirir. Kendini yavaş yavaş zehirler. (Madde kullanımı, aktif intihar girişimleri...) Bu yüzden intihar girişimlerinin en çok ergenlik döneminde ve 17 ve 18 yaş civarında gerçekleştirildiği tespit edilmiştir.

• Aile öyküsünde şiddet olan ergenler günün birinde yetişkin olduklarında büyük ihtimalle aynı davranış ritüellerini (törensi davranışları) kullanırlar.

• Sağlıklı ergen; yaşadığı değişimin ve psikolojik güçlüklerin, yeteneklerinin ve yapabileceklerinin farkında olan, içinde bulunduğu dönemin meselelerini çözmek için kaynaklarını kullanabilen ergendir.

Ergenlik Döneminde Çocuğunuz Varsa Yapmanız Gerekenler:

Yeni bir şehre taşındığınızı düşünün. Önce orayla alakalı bilgi edinmek istersiniz değil mi? İnsanları nasıldır, ne nerededir? Çocuğunuzun ergenliğe girmesi ile birlikte siz de yeni bir döneme girmektesiniz. Bu yeni dönemle ilgili, önce bilgilenmelisiniz; ergenlik, ergen nedir, nasıl davranır bunun bilgisini edinmelisiniz.

Çocuğunuz artık yetişkinliğe henüz adım atmış farklı bir bireydir. Bu genç bireye saygı göstermeyi ihmal etmemelisiniz. Anne-babadan gördüğü saygı; onun benlik saygısını arttıracak, kendine güvenli, güçlü biri olmasını sağlayacaktır.

İletişim bağınızı koparmamalısınız. Bu bağı sevgi ile kurmalısınız. Ergenliğin getireceği çatışmaları, gerginliği en aza indirebilecek, en etkili yol "sevgi" dilini kullanmanız olacaktır.

Yanlışlarında, hatalarında durumu onlardan dinlemelisiniz. Kendini ifade etmesine fırsat vermelisiniz.

Esnek, sevgi dolu ve hoşgörülü olmalısınız. Aksi halde ufak çatışmalar şiddetlenir, onu sizden uzaklaştırabilir.

Ne yaşadığından çok ne hissettiği üzerinde durmalısınız. Hissedilen her duygunun normal olduğunu iletmelisiniz. Ve duygularınızı çocuğunuzla paylaştığınız takdirde onu da size duygularını anlatması konusunda teşvik etmiş olacaksınız.

Eleştiri, aşırı nasihat, baskı ve aşırı kontrolden kaçınmalısınız. Bu davranışlar ergeni yıldırır; ya kendine güveni olmayan, sinmiş biri olur ya da isyana, evden kaçmaya varan birçok tehlikeli davranışın kapısını aralamış olursunuz.

Sağlıklı ergenlik; sağlıklı çocukluk yaşantısına bağlıdır.

(Bayrampaşa Bilgi Merkezi tarafından hazırlanmıştır.)

Cevapla
.
Konu: 146
Mesaj: 2,085
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 10-11-2009

ERGENLİK DÖNEMİNDE İNSAN HANGİ KONUDA SIKINTI,ÖZLEM.ÇİLE ÇEKERSE TÜM ÖMRÜ BOYUNCA ETKİSİNDE KALIR..MESELA BU DÖNEMDE ÇOK FAZLA PC-ATARİ VS OYNAYAN ÇOCUKLAR BÜYÜYÜNCE DE BU TİP FAALİYETLERE MERAKLARINI GİZLEYEMEZLER :)
AYRICA BU DÖNEMDE ÇOCUKLAR DIŞA DAHA FAZLA BAĞIMLIDIR O YÜZDEN 6-7-8.SINIF TAN İTİBAREN ÇOCUKLARIN ÇEVRESİ ÇOK ÖNEMLİ..BU DÖNEM MAYANIN OLUŞTUĞU KIVAMA GELDİĞİ DÖNEMDİR...
BENCE ÇOK GÜSEL BİR PAYLAŞIM SADECE ANNE BABALAR İÇİN DEĞİL ÇEVREMİZDE ÇOK UFAKLIK VAR ÇÜNKÜ :)
Însan, beden gözüyle renklere , kalp gözüyle de gerçeklere muhatap olur...

Cevapla
.
Konu: 3,930
Mesaj: 11,521
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 01-04-2009

Tabi ki hocam sadece anne babalar için olur mu ) Anne baba haricindekilerde zaten anne baba adayı :)

Cevapla
.
Konu: 146
Mesaj: 2,085
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 10-11-2009

ADAY ADAYI HATTA :)
Însan, beden gözüyle renklere , kalp gözüyle de gerçeklere muhatap olur...

Cevapla
.
Konu: 3,930
Mesaj: 11,521
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 01-04-2009

evet haklısın hocam )

Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

Ergenlik Dönemi ,Ergenlik Dönemi Öğretmen Forumu,Ergenlik Dönemi yükle,Ergenlik Dönemi download,Ergenlik Dönemi indirmek istiyorum,Ergenlik Dönemi ödev yükle,Ergenlik Dönemi bedava, Ergenlik Dönemi ÖDEV İNDİR,Ergenlik Dönemi YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,Ergenlik Dönemi eğitimErgenlik Dönemidosya indir


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Ergenlik Sorunlarına Karşı Hangi Dili Kullanmalıyız? eğitimsokağı 0 1,997 23-01-2010, 23:33
Son Yorum: eğitimsokağı
  Ergenlik Döneminde Karşılaşılan Sorunlar eğitimsokağı 0 2,520 23-01-2010, 23:26
Son Yorum: eğitimsokağı
  Ergenlik Döneminde Görülen Psikolojik ve Ruhsal Değişimler eğitimsokağı 0 9,481 09-11-2009, 22:40
Son Yorum: eğitimsokağı
Icon9 Erkek Çocuklarda Ergenlik eğitimsokağı 2 2,308 09-11-2009, 22:22
Son Yorum: eğitimsokağı
Icon9 Ergenlik Psikolojisi eğitimsokağı 0 1,625 09-11-2009, 21:09
Son Yorum: eğitimsokağıKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2019 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe