Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


Endonezya'nın Müslüman Oluşu
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
endonezya , nın , müslüman , oluşu

Konu: 3,930
Mesaj: 11,521
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 01-04-2009

Kendi halinde bir tüccardı. Bir gün kumaşları gemiye yükledi. Endonezya'ya gitti ve oraya Yerleşti. İşini orada devam ettirdi. Kumaşları kaliteliydi. Tam da o bölge halkının aradığı cinstendi. Kendisi kanaat sahibi bir insandı tüccarın. Kazancı az olsun, temiz olsun düşüncesindeydi. Bir gün geç geldi iş yerine. Elde etmişti sattığı mallardan. Merak etti, sordu:

-Hangi kumaşlardan sattın?

-Şu kumaştan efendim.

-Metresini kaça verdin?

-On akçeye.

-Nasıl olur?"

diye hayret etti, tüccar.

-Beş akçelik kumaşı on akçeye nasıl satarsın? Bize hakkı geçmiş adamcağızın. Görsen

tanır mısın onu?

Tezgahtar gitti, müşteriyi buldu, getirdi. Dükkan sahibi müşteriyi karşısında görür görmez, helâllik istedi ve fazla parayı müşteriye uzattı. Müşteri şaşırmıştı.Böyle bir durumla ilk defa karşılaşıyordu. Ne demekti hakkını helâl et? Olay kısa sürede dilden dile dolaştı. Çok geçmeden kralın kulağına kadar vardı. Sonunda kral kumaş tüccarını saraya çağırdı ve sordu:

-Sizin yaptığınız bu davranışı daha önce biz ne duyduk, ne de gördük. -Bunun aslı nedir?

-Ben, Müslüman'ım dedi tüccar. İslâm dini böyle emreder.Müşterinin bana hakkı geçmişti dolayısıyla kazancıma haram girmişti. Ben sadece bir yanlışı düzelttim.

Kral,

-İslâm nedir, Müslümanlık nedir?

gibi peş peşe sorular sordu.Tüccar, birer birer sorularını cevapladı. Kral ilk defa duyuyordu böyle bir dinin varlığını. Fazla zaman geçirmeden İslâm'ı kabul etti. Daha sonra kısa süre içinde de halk Müslüman oldu. 250 milyonluk nüfusa sahip olan bugünkü Endonezya'nın Müslümanlığı kabul etmesindeki sır sadece beş akçelik bir kumaş ve hakkaniyete uygun küçük(!) bir davranış idi... Yapılan tek şey vardı sadece: İnandığı gibi yaşamak, sahip olduğu güzellikleri çevresiyle paylaşmaktı. Efendimizin müjdesi herkese açık: "Doğru ve güvenilir tüccar, kıyamet gününde peygamberler, sıddıklar (doğrular) ve şehitlerle beraberdir."Yani, asıl olan söz dili değil, hal diliydi. Konuşmaktan çok yaşamaktı. İnandığı gibi anlatmaktan ziyade inandığı gibi yaşamaktı... Herkes üzerine düşeni yapsın, isteyen dersini alsın, isteyen dostlarına göndersin bu mesajı, isteyen de silip atsın... Ameller niyetlere göre değerlendirilir nihayetinde. ...

Alıntı

Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

Endonezya'nın Müslüman Oluşu ,Endonezya'nın Müslüman Oluşu Öğretmen Forumu,Endonezya'nın Müslüman Oluşu yükle,Endonezya'nın Müslüman Oluşu download,Endonezya'nın Müslüman Oluşu indirmek istiyorum,Endonezya'nın Müslüman Oluşu ödev yükle,Endonezya'nın Müslüman Oluşu bedava, Endonezya'nın Müslüman Oluşu ÖDEV İNDİR,Endonezya'nın Müslüman Oluşu YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,Endonezya'nın Müslüman Oluşu eğitimEndonezya'nın Müslüman Oluşudosya indir


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Müslüman için 5 Önemli İkaz YüSRa 2 1,416 11-10-2009, 21:16
Son Yorum: eğitimsokağı
  Müslüman'ın derdiyle dertlenmeyen bizden değildir YüSRa 1 1,443 22-09-2009, 16:06
Son Yorum: sirlimenKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2019 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe