Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


Eğitim =Yap-Boz Tahtası
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
eğitim , yap , boz , tahtası

Konu: 3,930
Mesaj: 11,521
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 01-04-2009

Ülkelerin eğitime harcadıkları bütçeler ve eğitimin kalkınmaya olan direkt katkısı daha fazla ölçme ve değerlendirme sınavlarını zorunlu kılıyor.


Son yıllarda dünyada hızla artan sınav trendi oluşmakta ve yaygınlaşmaktadır. Dünyada sınavlar ve yapılış amaçları:

Sıralama, seçme, yerleştirme: Ülkemizde ki ÖSYS ve SBS gibidir. Bu sınavlar sadece sıralama yapar başka bir amaç beklenmez. Bugün dünyanın 72 ülkesinde üniversite giriş sınavla yapılır. Lise giriş sınavlarına ise en çarpıcı örnek ABD'dir.

Sorumlu tutma; ülkelerin eğitim girdi ve çıktılarını elde edilen verimliliği ölçer, ödüllendirir. ABD'de bu sınavlar her yıl sonunda eyalet bazında yapılır ve sonuçlarına göre öğretmen ücretleri ve okul bütçeleri belirlenir. Hatta başarısız okullar kapatılmaya kadar gidilir. Burada öğrenciye değil okula, öğretmene, eğitim müdürüne karne verilir.

Gözleme; Bu sınavlar öğrencilerin kendilerine öğretilen konuları ne oranda öğrendiklerini ölçerek öğrenme eksikliklerini grup hatta kişi bazında teşhis eder. Sonuçlara bakılarak müfredatlar ve öğretim yöntemleri her yıl yeniden düzenlenir. ABD'de NAEP her yıl yapılır. Ülkemizde denenen ve hemen vazgeçilen ÖBBS (Öğrenci Başarısını Belirleme Sınavı), TİMSS, PİSA örnektir.

SINAVLARIN TARİHÇESİ

ÖSYS: Ülkemizde 1974'e kadar üniversiteler kendi öğrencilerini kendileri almaktaydı. 1974'te sınavların tek merkezden yapılması kararı alındı. Bu tarihte Üniversitelerarası Öğrenci seçme ve Yerleştirme Merkezi kurulmuş ve işlevini yerine getirmeye başlamıştır. Bu merkez 1981 yılına kadar işlevini sürdürmüştür.

1974 ve 1975 tarihlerinde üniversite sınavları sabah ve öğlen olmak üzere iki oturumda, ÜSS adıyla yapılırken 1976- 1980 yılları arasında aynı günde tek oturumda uygulanmıştır

1981'den itibaren ise iki basamaklı sınav haline getirilmiştir.

Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS - 13.04.1981)

Öğrenci Yerleştirme Sınavı (ÖYS - 29.06.1981)

1999'da ÖYS kaldırılmış sadece ÖSS adıyla tek sınava düşürülmüş ve haziran ayında uygulanmaya başlanmıştır. Bu değişiklikle sadece ortak müfredat sorulmuş ve okullarda görülen 10. ve 11. sınıf derslerinden soru sorulmamıştır.

Aynı yıl AOBP uygulamasıyla öğrencilerin lise alanlarına göre yükseköğretime geçmesi sağlanmıştır. Yani meslek lisesi problemi başlamıştır.

2006'da tek ancak iki bölümlü bir sınav uygulaması olmuştur. Bu değişiklik sonucunda adaylar ortak alan ve alan testleri olarak iki bölümden oluşan testlere yanıt vermeye başlamışlardır.

2010'da ise ÖSS+ÖYS sistemine benzer iki basamaklı ancak ikinci aşaması her testin farklı gün ve oturumda yapıldığı yeni sisteme geçilmiştir.

SBS'NİN TARİHÇESİ

İlköğretimden liseye geçiş 1998 yılına kadar ilkokul 5. sınıfta yapılan kolejlere geçiş sınavı, 8. sınıfın sonunda yapılan fen liseleri sınavı, yine 8. sınıfın sonunda yapılan polis kolejleri ve askeri lise sınavları gibi dağınık bir yapıda uygulanıyordu.

1998-2005 arasında LGS adıyla ilköğretimin 8 yıl zorunlu olmasından sonra uygulanmaya başlayan sistem Anadolu, fen, öğretmen vb okullara öğrenci almaya devam etti.

2005 yılında sınavın adı OKS oldu ve amacı devlet parasız yatılı, polis koleji ve özel okullara giriş sınavları ile birleştirildi. Ancak özel okullar bu birleşmeden fayda görmeyince tekrar kendi sınavlarını yapmaya başladılar.

2007 yılında OKS'den vazgeçilerek 2008 yılından itibaren SBS uygulaması yapılmasına karar verildi. Alınan karara göre

a) 6.7. ve 8. sınıfın sonunda her yıl sınav yapılacak.

b) Sınav birlikte öğrencilerin okul başarıları YBP adıyla puana her yıl sonunda eklenecek.

c) Bu işlemlerin sonunda 6. sınıf %25, 7. sınıf %35, 8. sınıf %40 oranında birleşerek yerleştirme puanını oluşturacak ve öğrenciler bu puanlarla tercih yapacaklar.

SBS'nin getirilmesindeki temel amaç bu sınavlarla okulları, öğretmenleri, müfredatı ölçmek ve karneler hazırlamaktı. Karneler yoluyla da çeşitli iyileştirmeler yapılacaktı. Ancak olmadı.

2010'da ise sınav tekrar teke indirildi ve 8. sınıfın sonuna konuldu.

OKS NEDEN KALKTI?

OKS yeni müfredata uygun değildi. Yeni müfredat süreç odaklı, kazanım bazlı ve öğrencilerin süreç içindeki öğrenme durumlarını değerlendirmekteydi.
Peki, SBS bunu yapabildi mi?

OKS sadece belirlenen dersleri ölçüyordu. Matematik, fen bilgisi, Türkçe, sosyal bilgiler gibi.

SBS' de bunun dışında dersler ölçülmüyor, tek sınav kaygıyı arttırıyordu.

SBS'DEN BEKLENTİLER

SBS ilk uygulanmaya konulduğunda öğrencilerin, öğretmenlerin eksikliklerini ortaya çıkaran karneler üreten bir sistem olarak kamuoyuna duyurulmuştu. SBS bunların hiçbirisini yapamadı.

SBS yerleştirme sınavı değildi ancak bir sınavın hem başarı ölçmek hem de yerleştirme yapmak gibi iki amacı olamazdı. MEB SBS'yi konumlandırırken SBS'nin bir başarı sınavı mı yoksa bir yerleştirme sınavı mı olduğuna karar veremedi.

Ülkemizde nasıl bir SBS'ye ihtiyaç var?

Eğitimimizin hiçbir kademesinde akademik gelişimi ölçemiyoruz. En çarpıcı sorun ise 6. sınıf öncesinde akademik profili ölçemememizdir. İşte bu yüzden ülkemizin gerçek bir gözleme yani SBS'ye ihtiyacı vardır.

Sistemin en fazla aksayan parçası

Yıl sonu başarı puanı öğrencilerin yıl boyunca okulda her dersten aldığı notlardan oluşur. Yıl Sonu Başarı Puanı her okul için ayrı ayrı hesaplanır. Önemli olan okulun en yüksek diploma notuna sahip öğrencisi ile diğer öğrenciler arasındaki farktır.

YBP= Öğren. Yıl sonu. Notu / En Büyük yıl sonu. Notu x 500
ÖRNEK-1: ÖĞRENCİNİN PUANI 90 OKULUN EN BÜYÜK PUAN 100 =(90 /100) X 500 = 450 (%25) = 112,5
ÖRNEK-1: ÖĞRENCİNİN PUANI 90 OKULUN EN BÜYÜK PUAN 92
=(90 /92) X 500 = 489,13 (%25) = 122,3

Görüldüğü gibi aynı başarı düzeyine sahip iki öğrenci okul birincisinin notunun farkından dolayı YBP'leri farklılaşmaktadır.

Bu sistemin en büyük problemi yukarıdaki formüldür. Bu formüle göre bir okul öğrencilerinin notları ile istediği gibi oynayarak öğrencilerine istediği puanı aldırabilir. Örneğin bir okul, okul birincisi öğrencisinin yıl sonu notunu 90 olarak düzenlese, en son öğrencisini ise 88 olarak düzenleyebilir. Bu durumda okul birincisi 125 puan okul sonuncusu 122 puan alır. Başka bir okulda ise sonuncu olan öğrenci 65 puan alır. Bu durumda okullar öğrencilerine şişirme notlar vermektedirler. İlginç olan MEB'in bu soruna ne eski sistemde ne de yeni açıklanan sistemde çözüm üretmemesidir.
Bunun sonucunda;

Okullarda ikinci kademe 6-7-8'de eğitim sona ermiş öğretim ağırlık kazanmıştır. Yeni sistemde YBP devam ettiği için bu sorun devam edecektir.
Öğretmenler zorunlu kurs açmakta bu kurslarda ilçe, il milli eğitim müdürleri de pay almakta. Okullar ruhsatsız vergisiz, sigortasız, kirasız dershane olarak çalışmaktadır.

Öğretmenlerle öğrenciler arasında not alışverişleri olmakta bu da ölçme değerlendirme sistemini altüst etmektedir. (Akşam)

Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

Eğitim =Yap-Boz Tahtası ,Eğitim =Yap-Boz Tahtası Öğretmen Forumu,Eğitim =Yap-Boz Tahtası yükle,Eğitim =Yap-Boz Tahtası download,Eğitim =Yap-Boz Tahtası indirmek istiyorum,Eğitim =Yap-Boz Tahtası ödev yükle,Eğitim =Yap-Boz Tahtası bedava, Eğitim =Yap-Boz Tahtası ÖDEV İNDİR,Eğitim =Yap-Boz Tahtası YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,Eğitim =Yap-Boz Tahtası eğitimEğitim =Yap-Boz Tahtasıdosya indir


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Eğitim Yapboz Tahtası mı? sirlimen 0 944 26-02-2015, 14:41
Son Yorum: sirlimen
  Eğitim çalışanlarının katılacağı eğitim şurası sirlimen 0 1,771 03-03-2010, 19:20
Son Yorum: sirlimen
  Milli Eğitim Bakanı Çubukçu, Londra'da eğitim projelerini anlattı akıncıbeyi 0 1,967 13-01-2010, 23:50
Son Yorum: akıncıbeyiKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2019 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe