Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


Eğitim çalışanlarının katılacağı eğitim şurası
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
eğitim , çalışanlarının , katılacağı , eğitim , şurası

Konu: 4,865
Mesaj: 13,414
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 31-03-2009

Eğitim çalışanları, ilk defa sorunlarını tespit edip, çözüm önerilerini ortaya koyacak

Türkiye’de ilk defa eğitim çalışanlarının bizzat içinde yer aldığı ve sorunlarını tespit ederek, bunlara yönelik çözüm önerilerini ortaya koyacağı bir şura gerçekleştiriliyor.

Eğitim-Bir-Sen’in düzenlediği “Eğitim-Öğretim-Bilim Hizmet Kolu Çalışanları Sorunları ve Çözüm Önerileri Şurası” ile ilk önce yerelde görev yapan eğitim çalışanlarının karşılaştığı sorunları bizzat kendilerinin tespit ederek, çözüm önerilerini ortaya koymaları amaçlanıyor. Bu çerçevede, ilkin 5 Aralık 2009 tarihinde şubeler tarafından tüm illerde İl şuraları yapıldı. İkinci aşamada ise 11 bölgede illerden delegelerin katılımıyla Bölge şuraları gerçekleştirildi.

Şura çalışmalarının son aşaması olan Şura Genel Kurulu, şura komisyonlarında görev yapanların da katılımıyla 6/7 Mart 2010 tarihlerinde Ankara Başkent Öğretmenevi’nde gerçekleştirilecek.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Eğitim-Bir-Sen Genel Sekreteri Halil Etyemez, emeğin saygınlığının, ekmeğin bereketinin, yarınların aydınlık Türkiyesi’nin ancak Türkiye’nin demokratikleşmesiyle mümkün olacağına inandıklarını ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Özde demokratikleşme; millet iradesinin egemenliğinin önündeki engellerin kaldırılması ve evrensel hukuka, demokratik değerlere uygun, insana göre devleti yapılandıran bir anayasa ile sağlanabilir. Bu anayasada olmazsa olmazlarımız, eğitim-öğretim ve çalışma hayatı ile din eğitiminin önündeki engellerin kaldırılması, kamu çalışanlarına grevli-toplu sözleşmeli sendikal hak tanınması ve memurlara dayatılan siyaset yasağının kaldırılmasıdır.”

Bugünkü eğitim sisteminin, kaliteli insan yetiştirmeye değil, sınavlara öğrenci hazırlamaya dönük bir çabayı yansıttığını belirten Etyemez, “Bu sistemde, amaç, hayata hazırlık değil, sınavlara hazırlık haline gelmiştir. Eğitim sistemimizin bir paradigma değişikliğine ihtiyacı olduğu inkâr edilemez bir gerçektir. Sistem, tek tip insan yetiştirme amacına endekslenmiştir. Eğitimde, eğitim felsefesini yeniden kuracak bir reforma ihtiyaç vardır” şeklinde konuştu.

Eğitim çalışanlarının hayatlarını normal geçim düzeyinin altında sürdürdüğüne dikkat çeken Etyemez, şöyle konuştu: “Normal standartlarda aile hayatını idame ettiren bir eğitim çalışanının iş hayatına da bunu olumlu şekilde yansıtacağı gözden kaçırılmamalıdır. Geçim sıkıntısı yüzünden aile hayatında olumsuzluklar yaşayan bir eğitim çalışanının iş hayatında verimli olması beklenemez. Eğitim çalışanlarının, ekonomik şartların dışında özlük haklarına ve çalışma ortamlarına ilişkin çözüm bekleyen pek çok sorunu da bulunmaktadır.”

Eğitimin önemine ve eğitim çalışanlarının eğitimden beklenen neticeye etkisine toplumun her kesiminin inandığını dile getiren Halil Etyemez, “Bu inancı en üst düzeyde taşıyan Eğitim-Bir-Sen, eğitimin önceliğini de önemsemektedir. Eğitim-Bir-Sen, kurulduğu günden bugüne sempozyum, panel, konferans ve kongrelerle, eğitimin önemine ve önceliğine dikkat çekerek; eğitimin niteliğinin artırılmasına yönelik birçok çalışma gerçekleştirdi. Bu hizmetler bundan sonra da devam edecektir. Geçen yıllarda yaptığımız ‘Öğretmen Sorunları Araştırması’, ‘Eğitim Çalışanlarının Yol ve Barınma Memnuniyeti Araştırması’ ve son olarak 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde kamuoyuyla paylaştığımız ‘Öğretmenlerin Meslek Memnuniyeti Araştırması’, eğitim camiası tarafından takdir gören çalışmalar olmuştur. Bu çalışmalar ne kadar takdir, takip ve ilgi görürse, tespit edilen sorunların çözümlerinin de o oranda kolaylaşacağına inanıyoruz” diye konuştu.

Eğitimin öneminin, önceliğinin ve niteliğinin, eğitim çalışanlarının görevlerinin başına sorunsuz gitmeleriyle daha anlamlı bir boyut kazanacağını vurgulayan Etyemez, “Dolayısıyla eğitimdeki sorunlar da en aza indirilmiş olacaktır. Eğitim çalışanlarının sorunlarının tespiti ve çözüm yolları ise, ancak bu sorunlara muhatap kişilerin duyarlılıkları, talepleri, katkıları ve sorumlu yaklaşımlarıyla mümkün olacaktır” ifadelerini kullandı.

“Örnek hizmetlere imza atan bir sendika olarak istedik ki, ihtiyaç duyulan bu platformu bizler oluşturalım. Böylece hizmet kolumuzda görevli tüm eğitim çalışanlarının sorunlarının tespitinin ve çözüm önerilerinin yine kendileri tarafından yapılmasının aracısı olalım” diyen Etyemez, şunları söyledi: “Daha önceleri hiçbir kurum tarafından gerçekleştirilemeyen, herkesin, her kurumun bir başkası tarafından yapılmasını beklediği bu hizmeti, Türkiye’de ilk kez yine birçok ilkte olduğu gibi Eğitim-Bir-Sen olarak biz gerçekleştiriyoruz. Ülkemizde 17 defa Milli Eğitim Şurası yapılmış, ancak bu yapılan şuraların yalnızca ikisinde eğitim çalışanlarından sadece öğretmenlerin sorunları kısmen seslendirilmiş fakat çözüme ilişkin maalesef bir mesafe alınamamıştır. Bu anlayış ve sorumlulukla ‘Eğitim-Öğretim-Bilim Hizmet Kolu Çalışanları Sorunları ve Çözüm Önerileri Şurası’ yapıyoruz. Çalışmanın daha anlamlı olması, daha verimli geçmesi, ülkemizin her yerinde görev yapan tüm eğitim çalışanlarını kapsaması ve ortaya başarılı sonuçlar çıkarması için üç aşamalı olarak düşünülen şuranın ilk aşaması, 5 Aralık 2009’da İl şuraları olarak gerçekleştirildi. Kadınlar Komisyonu, Hizmetliler Komisyonu, Memur, Teknisyenler ve Şefler Komisyonu, Öğretmenler Komisyonu, Okul Yöneticileri Komisyonu, Müfettişler ve Şube Müdürleri Komisyonu, Üniversite İdari Personel Komisyonu ve Üniversite Akademik Personel Komisyonu olarak sekiz ayrı komisyon çalışması şeklinde gerçekleştirilen İl şuralarındaki müzakerelerde elde edilenler raporlar, komisyon başkanları tarafından 9 Ocak 2010 tarihinde 11 bölgede yapılan Bölge şuralarına yansıtıldı. Bölge şuralarında hazırlanan raporlar, 6/7 Mart 2010’da Ankara’da yapılacak olan Şura Genel Kurulu’nda ele alınacak. Yurt-Kur Çalışanları Komisyonu’nun da yer alacağı Şura Genel Kurulu’nda ortaya çıkacak ‘Eğitim çalışanlarının sorunları ve çözüm önerileri’ ilgili kurum ve kuruluşlara ulaştırılacaktır.
Ben köy öğretmeniyim, bir bahçıvanım, Ben bir bahçe suluyordum, gönlümden, Kimse bilmez, kimse anlamaz dilimden

Sitemizde Görev Yapmak İsterseniz Tıklayın

Turk Konulara Yorum Yazarak Destek Sağlayabilirsiniz  Turk


Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

Eğitim çalışanlarının katılacağı eğitim şurası ,Eğitim çalışanlarının katılacağı eğitim şurası Öğretmen Forumu,Eğitim çalışanlarının katılacağı eğitim şurası yükle,Eğitim çalışanlarının katılacağı eğitim şurası download,Eğitim çalışanlarının katılacağı eğitim şurası indirmek istiyorum,Eğitim çalışanlarının katılacağı eğitim şurası ödev yükle,Eğitim çalışanlarının katılacağı eğitim şurası bedava, Eğitim çalışanlarının katılacağı eğitim şurası ÖDEV İNDİR,Eğitim çalışanlarının katılacağı eğitim şurası YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,Eğitim çalışanlarının katılacağı eğitim şurası eğitimEğitim çalışanlarının katılacağı eğitim şurasıdosya indir


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Yeni Eğitim Sistemi Nasıl Olacak? sirlimen 0 87 20-05-2019, 13:37
Son Yorum: sirlimen
  Veliler Tam Gün Eğitim İstemiyor sirlimen 0 769 20-05-2017, 10:23
Son Yorum: sirlimen
  Milli Eğitim Bakanına Soru Önergesi sirlimen 0 925 20-05-2017, 10:22
Son Yorum: sirlimen
  1+5+3+3 eğitim sistemi sirlimen 0 933 16-09-2016, 12:42
Son Yorum: sirlimen
  2016/2017 Eğitim Öğretim yılı ne zaman açılacak? sirlimen 0 1,269 21-05-2016, 19:25
Son Yorum: sirlimenKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2019 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe