Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


Eğitici Dramanin çocuklar üzerindeki Etkisi
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 1 Oy - Ortalama: 1
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
eğitici , dramanin , çocuklar , üzerindeki , etkisi

Konu: 526
Mesaj: 1,937
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 01-04-2009

Eğitici drama; yaşanılan şeyleri somut olarak hissedebilme, soyut kavramların canlandırma şekliyle anlamlı hale dönüştürülüp, öğrenildiği bir tekniktir. Eğitici drama sayesinde çocuklara birçok konu, sosyal davranış ve kavramlar öğretilebilir. Oyunlaştırarak yapılan bu teknikler çocuğun daha çok ilgisini çeker, öğrenmesini kolaylaştırıp, öğrenilen şeylerin kalıcı olmasını sağlar. Eğitici drama da amaçlar baştan belirlenir, sonunda değerlendirme yapılır.

Dramada canlandırılan roller gerçek hayatın içinden seçilip, çocukta bu oyun sürecinin içinde yer aldığı için öğrendiklerinin kalıcı olma şansı çok yüksektir. Çocuğun empati kurabilmesini sağlamayı, kendisini başkalarının yerine koyabilmeyi öğretir. Bu sayede çocuklar başkalarının duygularını daha iyi anlayıp, rahat iletişim kurarlar, yaratıcılıklarını ortaya çıkarabilirler.

Drama etkinliklerine katılan çocuklar, canlandırılan oyunlar sayesinde insanların günlük ilişkilerindeki olması gereken sosyal kurallardan, çevresindeki doğa olaylarına kadar birçok süreci öğrenebilirler. Amaçlanan davranışların kazandırılabilmesi için çocuğun drama etkinliğine aktif olarak katılması gerekir. Çocuğa kendini gerçekleştirme fırsatı verilirse çocuk iletişime açık, kendine güvenli, yaratıcı olur. Drama etkinliği sırasında çocuğun arkadaşları, öğretmeniyle sözlü ve beden yolu ile etkileşime girmesi, karşılıklı insan ilişkilerinin öğrenilmesi, eğitilmesi ve grup yaşantılarında iyi tavırlar geliştirebilmesini olumlu düzeyde etkiler.

Grup etkinliklerinde belirlenen bazı sorunların çözülmesi, bu süreçteki paylaşım, çocuğun sorun çözme becerisini geliştirip, sorunların üstesinden gelmeyi öğretir. Bunun dışında, kişi hayal ettiği ürünleri ortaya koyarak gerçek yaşantıyla bağlantılar kurar ve olayları somut halde görebilir. Soyut kavramlar somutlaştırılarak bunların daha kalıcı ve kolay öğrenilmesi sağlanır. Kavram öğretiminde, kavramın önce tanımlanması gerekir. Kavramla ilgili çeşitli örnekler sunulup, bunlarla ilgili benzerlikler ve farklılıklar bulunur. Bu sayede kavramın bilinçli olarak öğrenilmesi sağlanır.

Eğitici drama etkinlikleri çocuğun zihinsel, bilişsel, duygusal ve sosyal bir bütün olarak gelişmesini sağlar. Drama sayesinde çocuk yapabileceği ve yapamayacaklarını daha iyi algılar. Çocuğun hissettiği duyguları (acı,sevinme, eksiklik,engellenme vb…) dışa vurmasını sağlayan en etkin yöntemlerden biridir drama.Bunun dışında drama grup etkinliklerinde çocuğun iletişim kurmasında sırasını beklemesi, karşısındakini dinleme becerisi geliştirmesi ile iletişim sırasında dilini düzgün kullanabilmesi , yeni kelimeler keşfetmesi, ifade edici dilinin güçlenmesine kadar önemlidir.

Hazırlayan : Okul öncesi öğretmeni Gülten Yörük

Kaynak: Yaşayarak Öğrenme İçin Eğitici Drama / Doç.Dr.Alev Önder

Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

Eğitici Dramanin çocuklar üzerindeki Etkisi ,Eğitici Dramanin çocuklar üzerindeki Etkisi Öğretmen Forumu,Eğitici Dramanin çocuklar üzerindeki Etkisi yükle,Eğitici Dramanin çocuklar üzerindeki Etkisi download,Eğitici Dramanin çocuklar üzerindeki Etkisi indirmek istiyorum,Eğitici Dramanin çocuklar üzerindeki Etkisi ödev yükle,Eğitici Dramanin çocuklar üzerindeki Etkisi bedava, Eğitici Dramanin çocuklar üzerindeki Etkisi ÖDEV İNDİR,Eğitici Dramanin çocuklar üzerindeki Etkisi YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,Eğitici Dramanin çocuklar üzerindeki Etkisi eğitimEğitici Dramanin çocuklar üzerindeki Etkisidosya indir


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  İlkokula Başlayan Çocuklar İçin Ailelere Öneriler Fidansss 2 4,021 23-09-2011, 18:21
Son Yorum: Fidansss
  ÇOCUKLAR ÂŞIK OLUR MU? Fidansss 0 1,797 09-07-2010, 17:46
Son Yorum: Fidansss
  ÇOCUKLAR KAVGA ETTİĞİ ZAMAN NELER YAPMALIYIZ? Fidansss 0 2,254 09-07-2010, 17:45
Son Yorum: Fidansss
  ÇOCUKLAR, HANGİ GELİŞİM AŞAMALARINDA DESTEKLENMELİDİR? Fidansss 0 1,525 09-07-2010, 17:44
Son Yorum: Fidansss
  OYUNUN ÇOCUK ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ NELERDİR? Fidansss 0 2,506 08-07-2010, 18:28
Son Yorum: FidansssKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2018 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe