Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


Duygularımız kararlarımızı etkiler
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
duygularımız , kararlarımızı , etkiler

Konu: 526
Mesaj: 1,937
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 01-04-2009

Duygularımız, değerli bir bilgi kaynağıdır ve karar vermemize yardımcı olur. Araştırmalar, sadece aklıyla karar verenlerin aslında en basit kararlarda bile nasıl zorlandıklarını gösteriyor, çünkü duygularla karar vermenin nasıl bir şey olduğu bilinmiyor.

"Duygular ve karar verme" deyince aklıma dinlediğim bir gurunun verdiği örnek geliyor; Marka gurusu Martin Lindstorm 10 Kasım 2005 tarihinde bir konferans vermek üzere İstanbul'a geldi. Bu konferans, 29 ülkede verdiği Brand Sense konferans dizisi kapsamındaydı. Konferans esnasında katılımcılarla markalaşma ve pazarlamada beş duyunun ne kadar önemli bir rol oynadığını örneklerle paylaştı. Martin Lindstorm bu çalışmalarını 600'den fazla araştırmacı ekibi ile iki yıldan fazla süren bir zamanda yapmıştır. Bu araştırmalarından birini sizinle paylaşmak istiyorum.

Bu araştırmada iki ayrı odaya birbirinin aynı iki çift aynı marka koşu ayakkabısı konuldu. Odalardan birine karışık çiçek kokusu sıkıldı, diğer odaya sıkılmadı. Araştırmaya katılanlardan, iki odadaki ayakkabıları inceledikten sonra bir anket formu doldurmaları istendi. Formda hangi ayakkabıyı tercih edecekleri ve hangisinin diğerinden ne kadar daha pahalı olabileceği soruldu. Tüketicilerin çoğu (yüzde 84'ü) koku sıkılan odadaki ayakkabıyı tercih etti. Ek olarak, tüketiciler "ko ku sıkılan" odadaki ayakkabının fiyatının diğer odadaki ayakkabıdan ortala ma 10 dolar daha pahalı olduğu tahmininde bulundular.

Lindstorm bu araştırma sonuçlarını duyular ve marka ilişkisi ile bağdaştırmaktadır. Alınan duyular bizim duygularımızı etkiliyor ve dolayısıyla bu duygu durumuna uygun olarak tercihimizi yapıyor ve kararımızı veriyoruz.

Yani "duygusal karar verme" değil, "duyguların verdiği bilgiye göre karar verme" öne çıkyor.

Cevapla
.
Konu: 1
Mesaj: 29
Cinsiyet:
Kıdem: 02-12-2011

Teşekürler
Hiçbir insan hatasız değildir

Ayakta ölmek, diz üstü yaşamaktan daha iyidir ....Cevapla
.
Konu: 146
Mesaj: 2,085
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 10-11-2009

ben mantıktan yanayım ancak mantığı duyguyla beslemeliyiz.Dizginleri duygulara vermemeliyiz....
Însan, beden gözüyle renklere , kalp gözüyle de gerçeklere muhatap olur...

Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

Duygularımız kararlarımızı etkiler ,Duygularımız kararlarımızı etkiler Öğretmen Forumu,Duygularımız kararlarımızı etkiler yükle,Duygularımız kararlarımızı etkiler download,Duygularımız kararlarımızı etkiler indirmek istiyorum,Duygularımız kararlarımızı etkiler ödev yükle,Duygularımız kararlarımızı etkiler bedava, Duygularımız kararlarımızı etkiler ÖDEV İNDİR,Duygularımız kararlarımızı etkiler YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,Duygularımız kararlarımızı etkiler eğitimDuygularımız kararlarımızı etkilerdosya indir
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2019 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe