Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


Doğru Liseyi Seçerken...
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5



[-]
Etiketler
doğru , liseyi , seçerken

Konu: 3,930
Mesaj: 11,521
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 01-04-2009

Bildiğiniz gibi her yıl 6., 7. ve 8. Sınıfta okuyan öğrencilerimiz öğretim yılı bitiminde Seviye Belirleme Sınavı (SBS)’na girmektedirler. Bu sınavlarda başarıyı hedefleyen öğrenci ve velilerin sınavlara hazırlık sürecinde yaşadıkları duygular zaman zaman değişiklik gösterebilmektedir.

Kimi zaman motive olmanın, çaba ve hedefe kilitlenmenin getirdiği yüksek enerji, kimi zaman da beklentilerin yorduğu bıkkın ve dağınık bir ruh hali. Hemen hemen her çocuğun yaşadığı inişli ve çıkışlı bu ruh hali sınavlardan sonra yerini ortaya çıkan sınav sonucunun belirlediği farklı bir heyecana, tercih dönemine devrediyor.

Tercih dönemleri, aslında çocukların sınava hazırlanırken yaşadığı stresi biraz daha fazla olarak anne ve babanın yaşadığı duygusal ve bir o kadar da zor karar verme sürecine dönüştürüyor. Anne ve babalar neyin kararını veriyorlar bu dönemde ya da bu dönemi sınava hazırlanma sürecinden farklı kılan ne dediğinizde karşılarına lise seçimi gibi çok çok önemli bir gerçek çıkıyor.

Lise seçerken dikkat edilmesi gerekenler

Bu nedenlerle daha ergenlik döneminin ilk yıllarında olan 12, 13 ve 14 yaşlarındaki yaklaşık 3 milyon öğrencinin içinde bulunduğu sınav öncesi, sınav anı ve sınav sonrası maratonu sadece öğrenciler için değil aileleri ve onları yetiştiren eğitim kurumları için de kaygılı bir süreç haline gelmektedir. Bu süreci herkes için kaygılı kılan şey ise hemen herkesin bu sınavlara yüklediği anlamda . Doğru bir lisede öğrenim hakkı kazanmak artık iyi bir üniversitede okumanın ön koşulu.

Biz her yıl öğrencilerimize yaptığımız anketlerle SBS süreci hakkında genel eğilimlerini belirleriz. Yıllar içerisinde bu eğilim anketlerine verilen cevaplar ailelerin çocuklarının gelecek tasarımlarına büyük ölçüde etki ettiğini gösterir. 8. sınıf düzeyinde hemen hemen tüm öğrencilerimiz SBS sınavına girmeyi düşünmektedirler. Bu öğrencilerimizin 2/3 si hazırlık amacıyla bir dershane veya etüt merkezine gidiyor. Öğrencilerimizin %95’i tercih edeceği okulları belirlemede ailesinin rol oynadığını ifade ediyor. Toplumda büyük çoğunluk durumu böyle anlamlandırmaya ve algılamaya başladı, sonuçlar da bunu gösteriyor.

Pek tabi ki öğrencinin devam edeceği okulun eğitimi, fiziksel koşulları, sosyal etkinlikleri; onun kişisel özelliklerinin ve becerilerinin gelişmesinde önemli bir rol oynuyor. Velilerimiz çoğunlukla kendi özlem ve beklentileri doğrultusunda çocuklarını yönlendiriyorlar. Okul tercihlerini yaparken ben doktorum, muayenehanem var ya da sağlık sektöründe kurulu düzenim var oğlum ya da kızım da fen lisesini okumalı gibi bir yaklaşım sergileyebiliyorlar. Özellikle anne babaların bu tür beklentilerinden vazgeçmelerini öneriyoruz, çünkü önemli olan çocuğun bir bütün olarak kendisini geliştirebileceği kendi özelliklerini ortaya koyabileceği, akademik olarak gelişimine katkı sağlarken sosyal ve duygusal alanda da kendini var edebileceği ortamların aranıp bulunması olmalı.


Aileler fen dersleri iyi olan bir çocuğun fen lisesinde okumasını zorunlu görüyor. Bu yapıldığında da çocuğun özel yetenekleri yaratıcılıkları bir anlamda göz ardı ediliyor. Velilerin yönlendirmelerini daha rasyonel bir biçimde yapabilmeleri için çocuklarının bütün yönlerini iyi tanıyabilmeleri gerekir. Bu yolla çocuğun aklına ilk gelen mesleği değil de birçok mesleği tanıma fırsatını verebilecek ortamlar sunan okulları tercih etmeleri sağlıklı ve akılcı bir yol olacaktır. Çocuklar seçeneklerini bilmeli tercihlerini de kendi akıl ve mantıklarıyla yapabilmelidirler.

Veliler Lise seçimine daha geniş bir pencereden bakmalı, çocuğunu her yönüyle hayata hazırlayan okulları araştırıp bulmalı ve Üniversiteye en çok öğrenci yerleştiren okul hangisidir sorusundan da uzaklaşmalıdır. Sosyal yönü güçlü bir çocuk daha yaratıcı ve daha özgürdür, duygusal yönü gelişmiş sosyal sorumluluklar yüklenmiş çocuk kendisine ve çevresine karşı duyarlı empatik biri olarak yetişmektedir. Akademik desteği yeterince alabilmiş öğrenciden beklenen karşılaşabileceği engelleri aşabilme becerisidir. Bu nedenle veliler çocukları için akan suyun peşinden koşmak yerine akan suyun yönünü değiştirecek güçte ve olanaklarda olan okulları arayıp bulabilmelidirler.

Anne-babalar maalesef ya geçmişin bilgisi üzerine çocukları için bir gelecek arayışına giriyorlar ya da bugünün gerçekleri üzerine yapılandırmak istiyorlar çocuklarının geleceğini. Oysa anne ve babalar aslında hiç bilmedikleri bir dünyayı çocuklarına anlatmaya çalışıyorlar. Çocuklarının geleceği kendilerinin geleceği gibi olmayacak. Çok seçenekli bir gelecek bekliyor onları. Çocukları adına Lise seçimi yaparken 20-30 yıl sonrasının geleceğini düşünmek zorundalar. Tercihlerini böyle yapmadıkları takdirde okul ortamında kendilerine rehberlik eden psikolojik danışmanların hatta dışarıdan destek aldıkları profesyonel yardımların da çabaları boşa gidecektir.

Biliyoruz ki her çocuğun ilgi ve yetenekleri birbirinden farklı. Kimi daha akademik ağırlıklı bir eğitim almak isterken kimi özel yetenekleri ile doğru orantılı farklı bir eğitim almak ister. O nedenle velilerin tek seçenekli tek kutuplu dayatmalardan vazgeçmeleri önemlidir. Çocukların kendi özelliklerini ortaya koyabileceği, akademik olarak gelişimine katkı sağlayacağı sosyal ve duygusal alanda da kendini var edebileceği eğitim ortamları aranmalı.

Çocuklar arasında zaman zaman arkadaşlarının gittiği okulu seçmek ya da puanına yazık olmasın diye bir ismini sıkça duydukları okulları tercih etmek karşılaştığımız örnekler arasında yer alıyor. Veliler arasında da bunların yanında iki çocuğunu da aynı okulda okutma isteği, ailede bu okuldan mezunlar var ben de bu okuldan mezun oldum, benim çocuğum da bu okulda okusun isteği gibi tercihlerini etkileyen örnekler görüyoruz.


Okul seçimi ve tercihler aşaması sırasında ailelerin çocuklarıyla beraber tanıma amaçlı okul ziyaretleri yapmaları önemli. Fiziki yapı eğitim kalitesini ve öğrencinin sosyal gelişimini etkileyen önemli faktörlerden. Dersliklerin büyüklüğünün öğrenci sayısı ile orantılı olması, öğrencilerin sosyal özelliklerini geliştirebileceği ve bağımsız bir birey olmasını sağlayacak sosyal etkinliklerin çeşitliliği, spor alanlarının genişliği, öğrendiklerini kullanmasını ve pekiştirmesini sağlayacak laboratuvarların yeterli sayıda ve donanımda olması, bilişim teknolojilerinden sınıf ortamlarında olabildiğince yararlanılması iyi bir lise eğitimi için gerekli fiziksel donanımı ifade eder.

Öğretmen kadrosunun niteliği, okulun akademik alanlardaki başarısı, okul içi ve dışı proje çalışmalarında gelişmiş olması ve sosyal sorumluluklar üstlenmesi, okulun eğitim-öğretim düzeyi hakkında fikir verir. Yabancı dil eğitimi gençlerin çağı yakalaması için önemlidir.

Okulun rehberlik servisinin çalışmaları öğrencinin sosyal ve zihinsel gelişimi için önem taşır. Özellikle mesleki rehberlik çalışmalarının yapılması, öğrencinin bundan sonraki eğitim yaşamını sağlıklı bir şekilde yönlendirebilmesini sağlar. Okul yönetimi ve psikolojik danışmanların velilerle iletişimi, eğitimin desteklenmesi için önemli kriterlerden biridir.

Öğrencinin sosyal becerilerinin gelişmesini sağlayacak olan kulüp çalışmalarının ve eğitsel etkinliklerin aktif olarak sürdürülmesi günlük yaşamın bir parçası olmalı. Bu tür etkinlikler kişinin sorumluluk alma, takım çalışmasına uyum sağlama, kendi güçlü ve zayıf yanlarını tanımasına fırsat verir. Eğitim programının içinde sistemli bir şekilde yer verilen bu tür faaliyetler eğitimi destekler.

Sınav sonuçlarının öğrencilerin başarısının bir ölçütü gibi algılanmadığı, sosyal, duygusal ve bilişsel süreçleri açısından kendilerinin şartsız kabul edildikleri ve algılandıkları bir gelecek umut ediyorum çocuklar için.

Çocukları yetiştiren anne ve babalar için de arayışlarını duygularından ve kendi kişisel ihtiyaçlarından arındırarak, eğitim bilimlerinin rehberliğinde psikoloji biliminin vizyonunda aramalarını öneriyorum.

Alpaslan Dartan
Rehberlik ve Psikolojik Danışma Servisi Koordinatörü

Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

Doğru Liseyi Seçerken... ,Doğru Liseyi Seçerken... Öğretmen Forumu,Doğru Liseyi Seçerken... yükle,Doğru Liseyi Seçerken... download,Doğru Liseyi Seçerken... indirmek istiyorum,Doğru Liseyi Seçerken... ödev yükle,Doğru Liseyi Seçerken... bedava, Doğru Liseyi Seçerken... ÖDEV İNDİR,Doğru Liseyi Seçerken... YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,Doğru Liseyi Seçerken... eğitimDoğru Liseyi Seçerken...dosya indir


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Niyetimiz Doğru Sonuç Yanlışsa İşlem Hatası Var Demektir eğitimsokağı 0 1,631 14-08-2010, 3:00
Son Yorum: eğitimsokağı



Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2019 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe