Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


Disiplin Modelim 2 : Alternatif Sunmak
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
disiplin , modelim , 2 , alternatif , sunmak

Konu: 64
Mesaj: 675
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 23-05-2010

Pencereden sarkış, düşmek üzere olan bir çocuğa, vereceğiniz duygusal bir tepki onun düşmesine neden olabilir.Bunun yerine bulunduğu yeri unutturacak, ve bulunduğu yerden daha cazip olacak bir durum oluşturmanız farklı sonuçlar almanızı sağlar.Elinizde saklı bir objenin olduğunu ve onu beklediğini söylemeniz çocuğu pencereden indirecektir.Öbürlüsü mutlak bir hüsran olacaktır.Özellikle : Neişin var orada, in çabuk ! gibi ikaz cümleleri istenen sonucu daha da kötüleştirecektir.

Sınıf ortamında hergün onlarca disiplin sorunuyla karşılaşan öğreticilerin, olumsuz bir davranışı icra eden öğrenciyi ikaz etmeleri davranışı malesef söndürmede tam anlamıyla etkili olamamaktadır.Yanlışı seçme ve inatla onun üzerine yoğlunlaşma insan fıtratına paralel bir davranış olup, bunu düzeltmek ve iyi kabul edilebilir davranışın ortaya çıkmasını sağlamak biz eğitimcilerin en önemli eğitsel görevlerin başında gelmektedir.

Geliştirelen disiplin modeli ise öğrencilere, yapmakta oldukları davranışın olumsuzluğundan ziyade alternatif ve hoşlanacakları davranışlarla karşılaştıma gibi hedefi bulunmaktadır.Dersten sıkılan ve sınıfın düzenini bozmakta olan bir öğrenciyi azarlamak yerine ona hoşlanacağı alternatifler sunmak sorunu çözecektir.Burada dikkat edilmesi gerek ise sunulacak alternatif -sorumluluk- çocuğun hoşlanacağı türden etkinlikler olmalıdır.

Alternatif sunmak olumsuz bir davranışı tamamen söndürmek için değil oluşan olumsuz havayı değiştirip dikkati başka yöne çekmek için düşünülmüştür.

Özetlemek gerekirse , çocukların yapmakta oldukları olumsuz davranışın yerine onların da hoşlanacağı türden alternafiler sunmak disiplin sorununu azaltır.
ÖĞRETMEK, KALBE DOKUNMAKTIR

Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

Disiplin Modelim 2 : Alternatif Sunmak ,Disiplin Modelim 2 : Alternatif Sunmak Öğretmen Forumu,Disiplin Modelim 2 : Alternatif Sunmak yükle,Disiplin Modelim 2 : Alternatif Sunmak download,Disiplin Modelim 2 : Alternatif Sunmak indirmek istiyorum,Disiplin Modelim 2 : Alternatif Sunmak ödev yükle,Disiplin Modelim 2 : Alternatif Sunmak bedava, Disiplin Modelim 2 : Alternatif Sunmak ÖDEV İNDİR,Disiplin Modelim 2 : Alternatif Sunmak YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,Disiplin Modelim 2 : Alternatif Sunmak eğitimDisiplin Modelim 2 : Alternatif Sunmakdosya indir


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Disiplin Modelim 1 : Hata Süngeri yardımcı 9 4,601 29-10-2010, 20:52
Son Yorum: baba_canKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2019 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe