Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


Disiplin Modelim 1 : Hata Süngeri
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 1 Oy - Ortalama: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
disiplin , modelim , 1 , hata , süngeri

Konu: 64
Mesaj: 675
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 23-05-2010

HATA SÜNGERİ

Eğitim etkili davranış değiştirme süreci olarak tanımlanmakla beraber buradaki kastedilen davranışın istendik olması en önemli gayeyi oluşturmaktadır.Bu gayeye ulaşmak gayenin büyüklüğünden olsa gerek kolay değil aksine üstün bir dayanma gücünün varlığının da olmasını gerekli kılmaktadır.
Eğitim ortamında yaşanan olumlu davranışaların yanı sıra birçok olumsuz davranışlar yaşanmakta olup çözüm önerileri ya geleneksel ya da bilindik herkesçe uygulanan getiri ve götürüsü teferruatlı düşünülmeyen pasif olmakla beraber istendik seviyeye ulaşamaktadır.
Temelinde davranışa yönelik olmayan daha çok kişiliğe ağır darbelerde indirecek bu davranış değiştirme yöntemleri çoğu zaman etkili olmamakta bir nevi durumu geçiştirmektedir.
Malzemesi insan olana ve ortaya çıkarılana en değerli ürünün yine insan olması mesleği anlamlı ve üstün yönlere çekmektedir.Birçok noktada tartışılsa da sistemin temelini oluşturan , bu sürecin en etkili gücünü öğretmen oluşturmaktadır.Mademki sistemin etkili gücüyüz bu gücü sonuna kadar temel hedefimiz olan istendik davranışları en etkili en olumlu şekilde vermeliyiz diye düşünüyorum.
Bu süreçte öğretim noktasındaki sıkıntımızdan ziyade EĞİTİM eskilerin tabiri ile Terbiye-i Talebe üzerinde fazlası ile durulması çarpma işlemini öğretirken ki hassasiyetin güzel ahlak kazandırma noktasında da gösterilmesinin sağlanması ve bunun ön sıralra çıkarılması umulan o güçlü manidar nesli gözlerimizin önüne getirecektir.

Sevgili dostlar;
Üniversite yıllarımda uzun uzun düşünüp kendimize diğer manada yerli disiplin modellerimizi nasıl oluşturabilir bunu eğitim sürecine nasıl sokabilirim ve kullanabilirim sorularının cevabı arayışı içerisindeyken temelleri sağlam , dayankları iç açıcı birkaç model geliştirdim ve diğer öğretim sürecindeki paylaşımlarım gibi bunu sizlerle paylaşmak istedim.Bunlardan biri olan Hata süngeridir.
Hata Süngeri temelde öğrenciyi cezalandırmak yerine ona bir şans vermektir.
Hata Süngeri, öğrenciye istendik davranışalr kazanma sürecinde etkili bir araçtır.
Hata süngeri, yapılan hatayı düzeltmeden ziyade onun yanlışlılığını kabuldür.
Hata süngeri yapılmış hatayı silip onun giderecek onu silecek (ki süngerden kasıt da budur ) eylemler için vardır.

HATA SÜNGERİ NASIL UYGULANIR ?
Olumsuz davranışla karşımıza çıkan öğrenciye :
__ Peki bu davranışın hatalı olduğunu kabul ediyorsun.
__ Sana bir şans veriyorum yaptığın bu hatayı silecek onu hatırlatmayacak onun izlerini silmen için YAPTIĞIN HATADAN DAHA BÜYÜK bir iyilik yapmalısın ve bu süre çok kısa sürmeli.

Yukarıdaki örnek bir diyolog olarak düşünülebilir bunun farklı cümleler sunulması elbette mümkündür.Yeterki öğrenci "evet ben yanlış bir şey yaptım ve bunu düzeltecek bir iyilik yapmalıyım." düşüncesi oluşsun

ELBETTE BU MODEL SİHİRLİ BİR SOPA DEĞİLDİR.ANLIK BİR DEĞİŞTİRME GÜCÜ YOKTUR.Denendiğinde ise olumlu sonuçlar alındığı tecrübeyle sabittir.
ÖĞRETMEK, KALBE DOKUNMAKTIR

Cevapla
(Son Düzenleme: 06-06-2010, 19:57, Düzenleyen: yardımcı.) .
Konu: 64
Mesaj: 675
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 23-05-2010

Dipilin Modelinin en önemli sayıltılarından biri Öğrencilerin mutlak suretle hata yapabilecekleridir.Bu durum söz konusu olduğunda ise hatayı anlama, içselleştirme ve kabul etme mutlaka öğrencide gerçekleşmeldir.Bunu gerekirse öğretmen telkin etmelidir.

Hatanın farkına varma birinci düzey olarak düşülürse ikinci düzey bu öğrencinin bu hatayı silecek bir iyilikte bulunmasını istemek ve beklemektir.
ÖĞRETMEK, KALBE DOKUNMAKTIR

Cevapla
(Son Düzenleme: 06-06-2010, 20:12, Düzenleyen: yardımcı.) .
Konu: 4,865
Mesaj: 13,414
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 31-03-2009

çok güzelmiş hocam bu. Hata yapan öğrenciye yeni bir fırsat vermek. Deneyelim bakalım.Arkadas
Ben köy öğretmeniyim, bir bahçıvanım, Ben bir bahçe suluyordum, gönlümden, Kimse bilmez, kimse anlamaz dilimden

Sitemizde Görev Yapmak İsterseniz Tıklayın

Turk Konulara Yorum Yazarak Destek Sağlayabilirsiniz  Turk


Cevapla
.
Konu: 3,930
Mesaj: 11,521
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 01-04-2009

Post_thanks Slmeq1

Cevapla
.
Konu: 4
Mesaj: 63
Cinsiyet: Bayan
Kıdem: 01-06-2010

Post_thanks

Cevapla
.
Konu: 136
Mesaj: 1,069
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 06-11-2009

Post_thanks
Ne insanlar gördüm üzerinde elbise yok, nice elbiseler gördüm içinde insan yok!

Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

Disiplin Modelim 1 : Hata Süngeri ,Disiplin Modelim 1 : Hata Süngeri Öğretmen Forumu,Disiplin Modelim 1 : Hata Süngeri yükle,Disiplin Modelim 1 : Hata Süngeri download,Disiplin Modelim 1 : Hata Süngeri indirmek istiyorum,Disiplin Modelim 1 : Hata Süngeri ödev yükle,Disiplin Modelim 1 : Hata Süngeri bedava, Disiplin Modelim 1 : Hata Süngeri ÖDEV İNDİR,Disiplin Modelim 1 : Hata Süngeri YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,Disiplin Modelim 1 : Hata Süngeri eğitimDisiplin Modelim 1 : Hata Süngeridosya indir


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Disiplin Modelim 2 : Alternatif Sunmak yardımcı 0 1,963 28-08-2010, 1:39
Son Yorum: yardımcıKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2019 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe