Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


Deniz Kuvvetleri Komutanlığına Bağlı Deniz Lisesi
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
deniz , kuvvetleri , komutanlığına , bağlı , deniz , lisesi

Konu: 3,930
Mesaj: 11,521
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 01-04-2009

TARİHÇESİ
1773’te Kaptan-ı Derya Cezayirli Gazi Hasanpaşa’nın önderliğinde. İlk deniz okulumuz olan tersane Hendesehanesi’nin kuruluşuyla temelli atılan DENİZ LİSESİ; eğitim-öğretim geleneği yaratabilmiş yapısıyla ve uzun tarihsel geçmişiyle dikkati çeken, ender eğitim kurumlarımızdan biridir.

Okul, 1851’de Kasımpaşa’dan Heybeliada’ya taşınmıştır.

Asıl lise sınıflarının 1853’te açılışıyla, önemli bir aşamaya gelinmiş, 18.yüzyıla kadar babadan oğula geçen denizcilik mesleği, Deniz Lisesi’nin kuruluşuyla bilimsel bir nitelik kazanmıştır.

1924’te “Eğitim Birliği Yasası”nın kabulüyle, Deniz Lisesi ve Harp Okulu olarak iki kısma ayrılan okulun adı 1928’de Deniz lisesi Komutanlığı olarak değiştirilmiştir.

İki Komutanlık 1963-1964 eğitim-öğretim yılında birbirlerinden ayrılmıştır. 1985’te Tuzla’daki yeni tesislerine taşınan Deniz Harp Okulu’nun Heybeliada’daki yeni tesis ve kuruluşlarını da bünyesine alan Deniz Lisesi; eğitim-öğrenim etkinlerini, olanaklarını daha da çoğaltmış olarak burada sürdürmektedir.

Bugün, Deniz Lisesi; çağdaşlığa, bilimselliğe, uygarlığa dönük aydınlık yüzüyle, Türk ulusal eğitimindeki seçkin konumuyla, parlak ve anlamlı geçmişiyle, Atatürk ilke ve inklaplarından hız alarak ve her alanda kendini yenileyerek, 2000’li yıllara coşkuyla atılmaktadır.

DENİZ LİSESİNİN GÖREVİ

Deniz Kuvvetlerinin amacına uygun düzeyde, yeterli beden yeteneği, genel kültür ve başlangıç askerlik anlayışı ve davranışına sahip, Deniz Harp Okulu’nda verilen (lisans ve mühendislik düzeyindeki) eğitimi izleyebilecek nitelikte askeri öğrenciler yetiştirmektedir.

EĞİTİM ÖĞRETİM

Deniz Lisesi’nde Milli Eğitim bakanlığı bünyesindeki yüksek öğretime yönelik yabancı dil ağırlıklı liselerin fen alanı programı uygulanmaktadır. Deniz lisesi bir yılı ingilizce hazırlık sınıfı olmak üzere dört yıl süreli olup öğrenim gören öğrenciler, çağdaş ve ulusal bir kültür, çeşitli spor dallarında güçlü bir eğitim alarak yetiştirilmektedir. Deniz Lisesi Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın amacına uygun düzeyde yeterli beden yeteneğine, genel kültüre, (başlangıç) askerlik anlayışı ve davranışlarına sahip Deniz Harp Okulundaki eğitim ve öğretimi izleyebilecek nitelikte askeri öğrenci yetiştirir.

Deniz Lisesi’nde Milli Eğitim Bakanlığınca onaylanmış Anadolu Lisesinin Fen, Matematik programı uygulanır. Deniz Lisesinin eğitim öğretim süresi hazırlık sınıfı ile birlikte toplam 4 yıldır.

BEDEN EĞİTİMİ VE SPOR

Deniz Lisesi’nde öğrenciler ilgi duydukları herhangi bir spor dalında çalışma yapma olanağına sahiptirler. Ayrıca, öğretmenlerinin önderliğinde sivil ve askeri liseler arasında yarışmalara katılarak daha küçük yaşta sportif mücadeleyi ve başarıya ulaşmayı hedeflerler ve ileride daha büyük başarıya erişmek için kendilerini hazırlarlar

Deniz Lisesi’ne girişle başlayan kardeşçesine sevgi ve arkadaşlık; görev, duygu ve heyecanla gelişir, spor çalışmalarıyla daha da kökleşir.

ASKERİ EĞİTİM

Deniz lisesi’nde; öğrencilerin ahlak, karakter, onur ve sorumluluk duygularını pekiştirmek, bedensel yeteneklerini ve liderlik niteliklerini geliştirmek amacıyla; Temel Askerlik Eğitimi verilmektedir. Öğrenci okuldan askerlik mesleğinin temel değerlerini kazanmış olarak mezun olmaktadır. Bu maksatla okulda öğrencilere İntibak Eğitimi; Eğitim, Muayene ve Müracaat Taburları; Yaz Kampları ve Uygulamalı Açık Deniz Eğitimleri yaptırılmaktadır. Deniz Lisesi öğrencileri, yaz aylarında kamp eğitimi ve tatbiki deniz eğitimlerine katılarak, sancağımızı iç ve dış ülke limanlarda dalgalandırırlar.

SOSYAL ETKİNLİKLER

Öğrenciler, yetenekli ve istekli doğrultusunda; Gemi Maket, Resim, Müzik, Kültür ve Edebiyat, Satranç, Fotoğrafçılık, Bilgisayar gibi eğitsel kol etkinliklerine katılırlar. Tiyatro , konser ve sinema etkinliklerini düzenli olarak izlerler. Kol etkinliklerinde kazandıkları becerileri okulda düzenlenen moral günlerinde ve yarışmalarda sergilerler.

ÖĞRENCİLERE SAĞLANAN OLANAKLAR

Deniz lisesi parasız yatılıdır. Öğrencilerin yiyecek, resmi giyecek, harçlık, eğitim ve sağlık ihtiyaçları devlet tarafından karşılanır. Öğrencilere her ay kıdemleri esas alınarak teğmen maaşının % 25’i ile % 40’ı arasında harçlık verilir.

İLERİ EĞİTİM AŞAMALARI

Deniz Lisesi’nden mezun öğrenciler doğrudan Deniz Harp Okuluna geçmektedir. Öğrencilerimize Deniz Harp Okulunda;

Endüstri

Elektrik/Elektronik

Makine

Bilgisayar

Gemi İnşa Mühendisliği bölümlerinde öğrenim görme olanağı sağlanmaktadır.

Ayrıca yapılacak sınavlar sonrası başarılı olan öğrenciler, A.B.D.Deniz Harp Okulunda (Unıted States Naval Academy Annapolis/Maryland) ve A.B.D. Sahil Güvenlik Akademesinde (Unıted States Coast Guard Academy New London/Connecticut) 4 yıllık eğitime ve Gülhane Askeri Tıp Akademisi Tıp Fakültesine 6 yıllk eğitime gönderilmektedir.

Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

Deniz Kuvvetleri Komutanlığına Bağlı Deniz Lisesi ,Deniz Kuvvetleri Komutanlığına Bağlı Deniz Lisesi Öğretmen Forumu,Deniz Kuvvetleri Komutanlığına Bağlı Deniz Lisesi yükle,Deniz Kuvvetleri Komutanlığına Bağlı Deniz Lisesi download,Deniz Kuvvetleri Komutanlığına Bağlı Deniz Lisesi indirmek istiyorum,Deniz Kuvvetleri Komutanlığına Bağlı Deniz Lisesi ödev yükle,Deniz Kuvvetleri Komutanlığına Bağlı Deniz Lisesi bedava, Deniz Kuvvetleri Komutanlığına Bağlı Deniz Lisesi ÖDEV İNDİR,Deniz Kuvvetleri Komutanlığına Bağlı Deniz Lisesi YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,Deniz Kuvvetleri Komutanlığına Bağlı Deniz Lisesi eğitimDeniz Kuvvetleri Komutanlığına Bağlı Deniz Lisesidosya indir


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Kuleli Askeri Lisesi'nin tanıtımı eğitimsokağı 0 2,528 07-03-2010, 2:51
Son Yorum: eğitimsokağı
  Hava Kuvvetleri Komutanlığı ile ilgili okullar eğitimsokağı 0 2,512 07-03-2010, 2:41
Son Yorum: eğitimsokağı
  Hava Kuvvetleri için başvuru koşulları eğitimsokağı 0 2,505 07-03-2010, 2:37
Son Yorum: eğitimsokağı
  Kara Kuvvetlerine bağlı askeri liselerdeki eğitim eğitimsokağı 0 2,709 07-03-2010, 2:32
Son Yorum: eğitimsokağı
  Kara Kuvvetleri Komutanlığına Bağlı Askeri Liseler eğitimsokağı 0 4,123 07-03-2010, 2:16
Son Yorum: eğitimsokağıKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2019 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe