Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


Damlacığın Hikayesi
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
damlacığın , hikayesi

Konu: 3,930
Mesaj: 11,521
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 01-04-2009

Onun yurdu kendi öz hamuruyla sayısız bir bütünün yurdu. Kendi yurdun da milyonlarca mı, milyarlarca mı trilyonlarca mı, katrilyonlarca mı var; hepsi bir arada, hepsi denizin bir parçası.

Deniz, küçük damlaların asıl yurdu, öz vatanı, kavuşmak istedikleri son yer. Denizde her bir damla ne de coşkun ne de gürbüz, ne de mutlu.

Deniz o büyüklüğü ile tek, bir parçası yok onun. Denizden bir bardak su alsam, bir kova su olsam, bir havuz su olsam onlar deniz olmuyor. Ama denizden o suyu alıyorum denizin parçası da değil. Deniz tek, deniz parçalanmıyor, deniz bölünmüyor, deniz kaybolmuyor.

Küçük damlacığın yurdu deniz, onlar sayesinde var olmuş. Küçük damlacıkta kendi yurdunda öylesine yaşar. Ne utludur denizin içinde. Her seferinde dalgalar damlacığı kıyıya vursa da o yine geri gelir denize.

Hey ne oluyor böyle! Bu sıcak neyin nesi? Buharlaşıyor muyum?

Korkma damlacık sen kaybolmuyorsun şimdi buharlaşıp gökyüzünde tekrar yeryüzüne ineceksin. Sonra tekrar Denize kavuşma çaban olacak. Uzun bir yol süreceksin.

Bir yaz gibi gökyüzünün üzerine doğru uçuyorum. Yaşadığım deniz ne kadar mavi buradan. Dünyanın yuvarlak yüzünü buradan daha yakın gördüm. Yalnız benimle aynı denizden gelenler beraberiz şimdi. Gökyüzünde kuşların bile ulaşamadığı yükseklerde öylesine uçuyoruz.

Buraya yükselirken ruhun yükselişi gibi yükseldim. Benim gibi nice kardeşimde böyle yükseldi. Gökyüzüne yükselirken kimse bizi görmüyor, gözlerden saklı idik. Şimdi gökyüzünde beyaz pamuklar gibiyiz. Gözler bizi seyrediyor, gözler bize bakıyor.

Gecelerin göğün yüksekliğinden yıldızlara daha yakınız, burçlarsa parlayan aya, gündüzleri parlayan güneşe. Buradan her şeyi ne kadar küçük görüyoruz öylesine. Altımızda dağlar, ırmaklar, ovalar, yollar, şehirler duruyor şimdi. Ne zaman geldik biz buralara? Rüzgâr bizi buralara kadar sürüklemiş demek ki. Geceleri gündüzleri yol almışız.

Hava soğumaya başladı, şişmanladım mı ne, neler oluyor hepimizin rengi karadı mı yoksa gökyüzünde asıl deniz mi olduk. Hiç birimiz ne olduğunu anlamıyoruz. Düşecek miyiz aşağıya? Olamaz

_Korkma sana bir şey olmaz. Aşağıya düşsen de seni bekleyen çıkar elbet. O bekleyiş seni daha da çok sevindirir.

—Hey düşüyorum. Yanımdakilerde düşüyor. Aşağıya bakmak da istemiyorum. En güzeli yukarıya bak. Sona biraz daha kaldığımı görmek bana çok zor geliyor.

Şimdi bu andan zevk alıyım ne güzel bir zevk boşluktan aşağıya doğru düşmek. Düştüm neyse ki tek parçayım. Toprak beni kendine çekiyor, yok beni emiyor, yutamadı ama beni emdi. Bilinmeyen bir yerlere gidiyorum, karanlık ve zahmetli yerler olacak gittiğim yerler.

Dur şuradan tutunayım. Heh şimdi oldu. Ona sarıldım iyi ki sarılmışım. Artık beni ememez. Tohuma sıkı sıkıya sarıldım, onun her tarafı benim yüzümden yaş oldu. Bu tohum uyuyor mu yoksa.

Evet, evet uyuyor.

—Uyan hadi küçük tohum uyan senin vücuduna sarıldım baksana. Seninle sohbet etmek isterim. Bak kardeşlerim derinlere doğru gidiyorlar. Bana, sen gelmiyor musun, dediler, bir an ilk olmam nedeniyle korktum sana sarıldım.

Tohumun kabuğu çatlıyordu. Ne oluyor kabuğum kırıldı bu karanlık neyin nesi. Nerelerdeyim ben sen mi beni uyandırdın. Senin yüzünden vücudum yarıldı. Bunun sorumlusu sensin. Sen beni bu hale getirdin.

Evet ben getirdim. Şimdi korkulacak hiçbir şey yok. Sen toprağın altına girdin. Tekrar dirilmek üzere toprağın altındasın.

Aman her yanım çatlıyor gibi. Gibisi fazla her yanım çatlıyor. Göğsümün ortasından bir şey çıktı. Önceden yoktu baksana. Acılar içindeyim her yanım her yanım patlıyor, çatlıyor.

Korkma! Sakın korkma. Başını kaldır yukarı. Ben de sana yardım edeyim. Bak neler göreceksin. Ben o yükseklerden kısa bir süreliğine geldim. Hadi kaldır başını.

Ne güzel burası böyle parlayan güneşin ışıltısı batı tarafta gökkuşağının renkleri, yüksek dağlar, engin ovalar. Ne de çok beni bekleyen varmış burada. Damlacık sana nasıl teşekkür edeyim. Beni karanlıklardan uyandıran sen oldun.

Sevincin ne güzel küçük tohum senin ziyaretine benden sonra başka kardeşlerim gelir. Bir gün seninle yine buluşuruz.

Gittin mi? Ne çabuk… Hâlbuki sana teşekkür edecektim seninle ben hayata döndüm.

Hoşça kal sana ben denize ulaşmam gerekir gideceğim.

Damlacık toprağın derinlerinde kendine bir yol bulma derdindeydi. Neyse bir yol bulmuştu düştüğü yerden çok aşağıdan tekrar toprağın üzerine çıkan damlacık arkadaşlarını toprağın üzerinde selamlayan sayısız filizler yeşermiştir. Cıvıldaşan kuşlar merhaba çığlığı atıyor, suyun yanına yaklaşan insanlar suyun azizliğini anarak su testilerini dolduruyor, yolumuzun kıyısında duran ağaçlar başını eğerek sanki bizi içmek istiyorlar. Yol boyunca nicelerine hayat kaynağı olduk.

Önce akan küçük su parçasıydın üçer, beşer yerden fışkıran. Sonra ırmak olduk artık milyarlarcamız bir arada akıyorduk. Bizim ırmağımızla beraber diğer kardeşlerimde birleşti nehir olduk. Şimdi öğlesine munis bir edayla, başını yere eğmiş nazlı gelin gibi akıyoruz.

Bizimle beraber olan bir arkadaşıma soruyorum: Ardımızda kalan oldu mu?

Olmaz mı hem bir değil milyonlarcası, milyarlarcası arkamızda kaldı. Yine de ben ve arkadaşlarım bir yolunu bulup size katıldık.

Yol boyunca bütün damlalar nehrin suyu arasına karışmış, birbiriyle tanışmanın telaşesi içindeydiler.

(devamını siz getirin)

Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

Damlacığın Hikayesi ,Damlacığın Hikayesi Öğretmen Forumu,Damlacığın Hikayesi yükle,Damlacığın Hikayesi download,Damlacığın Hikayesi indirmek istiyorum,Damlacığın Hikayesi ödev yükle,Damlacığın Hikayesi bedava, Damlacığın Hikayesi ÖDEV İNDİR,Damlacığın Hikayesi YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,Damlacığın Hikayesi eğitimDamlacığın Hikayesidosya indir


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Kır Papatyasının Hikayesi sirlimen 4 2,329 15-04-2010, 22:12
Son Yorum: sirlimen
  Bir Aşk Hikayesi... Mavi Ay 7 2,075 02-10-2009, 7:44
Son Yorum: eğitimsokağı
  Mona Rozanın Hikayesi sirlimen 10 3,265 25-09-2009, 1:59
Son Yorum: makber
  Kelebek Hikayesi sirlimen 0 1,358 22-09-2009, 1:21
Son Yorum: sirlimen
Icon9 Depremin Sonlandırdığı Bir Aşk Hikayesi eğitimsokağı 0 1,128 06-09-2009, 11:40
Son Yorum: eğitimsokağıKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2018 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe