Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


'ÇYDD reklamı ders kitaplarından çıksın'
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
çydd , reklamı , ders , kitaplarından , çıksın

Konu: 4,884
Mesaj: 13,426
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 31-03-2009

İŞTE YAPILAN O AÇIKLAMA

İlköğretim 5.sınıf Sosyal Bilgiler ders kitabının 147. sayfasında yer alan” Çağdaş toplum için el ele” adlı konuda ÇYDD hakkında tam bir sayfalık bilgi yer almaktadır. Kitapta; Toplumsal sorunların çözümlenmesinde resmi kuruluşlara destek vermek, sorunlara çözüm bulmak için çalışan farklı sivil toplum kuruluşları vardır. Bu kuruluşlardan biride ÇYDD’dir denilmektedir. Ayıca derneğin çağdaş bir toplum yaratmak, insanların eğitimine olan ilgisini arttırmak ve toplumun refah düzeyini yükseltmek amacıyla kurulduğu bilgisi verilmiştir. Çalışmalarına MEB’in ve Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’nun(SHÇEK) destek verdiğini ayrıca çalışmalarını Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve bazı mülki ve mahalli idareler ile birlikte yürüttüğü ifade edilmektedir. ÇYDD’nin ”Kırsal kesimde okuma şansı az olan yoksul kızlara eğitim desteği sağlanır” gibi faaliyetleri de kitapta yer alan bilgiler arasında.

Ergenekon operasyonu kapsamında aranan ÇYDD hakkında çıkan haberler dikkate alındığında bu derneğin farklı amaç ve idealler uğruna kurulduğu ve bu minvalde işlev gördüğü anlaşılmaktadır. ÇYDD Başkanı Türkan Saylan’ın kamuoyuna yansıyan konuşmalarına ve eylemlerine baktığımızda da bu derneğin gerçek bir sivil toplum anlayışıyla örtüşmediği apaçık ortadadır.

Özgür Eğitim-sen olarak; Bizim istemediğimiz bir şeyin Türkiye’de olması mümkün değil diyen, Darbeciler tarafından idam edilen Adnan Menderes’i örnek göstererek bu ülkenin başbakanına tehdit eden, başörtüsü takmamak kaydıyla burslar verdiren, “çağdaş yaşama bilinci kazandırmak” adı altında burada yaşayan insanların inanç değerlerini yok sayan, dışlayan, Cumhuriyet mitinglerinin organizasyonlarında kilit rol oynayarak farklı kesimler arasında kışkırtıcılık yapan velhasıl bir sivil toplum örgütünden beklenmeyen her türlü antidemokratik söz ve eylemlerde bulunan bir genel başkanın ve derneğinin ders kitaplarında reklâm edilmesini istemiyoruz.

MEB Bakanı Hüseyin Çelik’in 5.sınıf Sosyal Bilgiler kitabında yer alan ÇYDD hakkındaki reklâm içeren bilgileri kaldırmasını talep ediyoruz. Eğitimciler son günlerde haber izleyen öğrencilerin bu dernek hakkındaki ilginç sorularına tanık olmaktadırlar. İlkokul 5.sınıf öğrencilerin dahi rahatsız olduğu bu reklâm içeren bilgilerin derhal kaldırılması gerekmektedir. Bu hükümetin başbakanına Adnan Menderes’in idam edilişini hatırlatarak mesaj vermek isteyen bu dernek başkanının isminin ve ÇYDD web adresinin kitaptan çıkartılması için MEB Bakanına çağrıda bulunuyoruz. Yeni neslin özgürlükçü, demokrat, farklılıklara açık, tercih yapabilen, bu topraklarda yaşayan insanların inanç değerlerine saygılı birer insan olarak yetişmeleri istiyorsak eğer mutlaka ders kitaplarından darbeci, antidemokratik ve insan karşıtı bilgileri temizlemek durumundayız. Özgür Eğitim-sen olarak Sayın MEB Bakanının bu konularda hassas olmaya ve gereğini yapmaya çağırıyoruz.

Özgür Eğitim-Sen
Ben köy öğretmeniyim, bir bahçıvanım, Ben bir bahçe suluyordum, gönlümden, Kimse bilmez, kimse anlamaz dilimden

Sitemizde Görev Yapmak İsterseniz Tıklayın

Turk Konulara Yorum Yazarak Destek Sağlayabilirsiniz  Turk


Cevapla
.
Konu: 3,930
Mesaj: 11,521
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 01-04-2009

Ders kitaplarında nedense Halide Nusret Zorlutuna'nın 1956 yıllarındaki şartlarda açtığı kurumlardan söz edilmiyor ama Türkan Saylan'ın kurduğu bu dernek testlere kadar geçti.

Cevapla
(Son Düzenleme: 25-05-2009, 18:29, Düzenleyen: eğitimsokağı.) .

Anahtar Kelimeler

'ÇYDD reklamı ders kitaplarından çıksın' ,'ÇYDD reklamı ders kitaplarından çıksın' Öğretmen Forumu,'ÇYDD reklamı ders kitaplarından çıksın' yükle,'ÇYDD reklamı ders kitaplarından çıksın' download,'ÇYDD reklamı ders kitaplarından çıksın' indirmek istiyorum,'ÇYDD reklamı ders kitaplarından çıksın' ödev yükle,'ÇYDD reklamı ders kitaplarından çıksın' bedava, 'ÇYDD reklamı ders kitaplarından çıksın' ÖDEV İNDİR,'ÇYDD reklamı ders kitaplarından çıksın' YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,'ÇYDD reklamı ders kitaplarından çıksın' eğitim'ÇYDD reklamı ders kitaplarından çıksın'dosya indir
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2022 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe