Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


Çubukçu: Eğitim sistemi değişime ayak uydurmalı
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
çubukçu , eğitim , sistemi , değişime , ayak , uydurmalı

Konu: 4,875
Mesaj: 13,416
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 31-03-2009

Çubukçu: Eğitim sistemi değişime ayak uydurmalı
Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, ''Türk milli eğitim sisteminin yeni yüzyılın insanını yetiştirmek amacıyla değişime ayak uydurması gerekmektedir'' dedi.

Avrupa Birliği tarafından desteklenen ve Milli Eğitim Bakanlığı Projeler Koordinasyon Merkezi Başkanlığı tarafından yürütülen Milli Eğitim Bakanlığı'nın Kapasitesinin Güçlendirilmesi Projesi (MEBGEP) kapsamında düzenlenen, ''Eğitim Yönetimi Modelleri Uluslararası Konferansı'', The Marmara Oteli'nde başladı.

Konferansın açılışında konuşan Çubukçu, projenin geçen yıl Haziran ayında başladığını hatırlatarak, proje kapsamında bakanlığın yönetim, organizasyon, mali kaynakları kullanabilme ve izleme-değerlendirme kapasitesini artırarak eğitim sistemini daha etkin ve verimli hale getirmek için başlayan çalışmalarda belli bir noktaya ulaşıldığını dile getirdi.

Bakan Çubukçu, sivil toplum kuruluşlarının milli eğitimin karar alma süreçlerinde mutlaka yer almalarının önemine işaret ederek, ''Türk milli eğitim sisteminin yeni yüzyılın insanını yetiştirmek amacıyla değişime ayak uydurması gerekmektedir. Ülkemizin en büyük zenginliği olan çocuklarımızı çağın gerektirdiği bilgi, donanım ve beceriyle zenginleştirerek yaratıcı, üretken ve bilgiyi hayatın içinde kullanabilecek şekilde yetiştirmek zorundayız'' diye konuştu.

Günümüzde iş yaşamı ve mesleklerdeki hızlı değişimin esnek bir eğitim sistemini, hayat boyu öğrenmeyi ve iyi yönetişimin geliştirilmesini gerektirdiğini de anlatan Çubukçu, ''Mutabakat, diyalog, uzlaşma, katılım ve iletişim gibi birçok unsuru içeren iyi yönetişim olmaksızın ne gelişmiş bir demokrasiden, ne de çağa uygun bir eğitim sisteminden söz etmek mümkündür'' dedi.

Milli Eğitim Bakanı Çubukçu, şeffaf, hesap verebilen, varlığını hizmet ettiği halktan aldığının farkında olan, denetlenebilir ve karşısındaki insanlara güvenen bir eğitim yönetimi modelini oluşturmak için iyi yönetişimin önemli anahtar kavramlardan biri olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

''Milli Eğitim Bakanlığımızın kapasitesinin güçlendirilmesi ve insan kaynaklarının kapasitesinin geliştirilmesi yolundaki çalışmalarda AB'nin üye ülkelerinin bakanlık yapıları, kurumsal eğitim modelleri ve başarılı uygulamaları da önümüzde model olarak durmaktadır.''

Nimet Çubukçu, bakanlığın yeni yüzyılın insanını yetiştirmek amacıyla başlattığı değişim ve yeniden yapılanma sürecinde bir yol haritası olacak ve Temmuz ayında tamamlanması planlanan ''Strateji Belgesi''nin oluşumuna da sivil toplum kuruluşlarının katkılarını beklediklerini ifade etti.

-EĞİTİM DÜZEYİNİN YÜKSELMESİ-

AB Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Andreas Lagis de eğitimin AB'ye üye ülkelerinin en önemli önceliklerinden biri olduğunu belirterek, ''Eğitim düzeyinin yükselmesi Türkiye'yi demokratik olarak daha ileri bir seviyeye getirecek'' diye konuştu.

Lagis, Türkiye'de öğrenci başına yapılan harcamanın istikrarlı olmadığına işaret ederek, sistemin bütün öğrenciler için eşit seviyede tutulması için çaba gösterilmesi gerektiğini kaydetti.

Türk milli eğitimindeki yeni müfredatın önemli adımlar atılmasına neden olduğunu da dile getiren Lagis, projeyle çocukların eğitimde birer nesne olarak değil, eğitimin oyuncusu haline geleceğini söyledi.

Bakan Çubukçu ve katılımcılar, daha sonra aile fotoğrafı çektirdi.

Bu arada çeşitli panellerin gerçekleştirileceği konferans, yarın sona erecek.
Ben köy öğretmeniyim, bir bahçıvanım, Ben bir bahçe suluyordum, gönlümden, Kimse bilmez, kimse anlamaz dilimden

Sitemizde Görev Yapmak İsterseniz Tıklayın

Turk Konulara Yorum Yazarak Destek Sağlayabilirsiniz  Turk


Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

Çubukçu: Eğitim sistemi değişime ayak uydurmalı ,Çubukçu: Eğitim sistemi değişime ayak uydurmalı Öğretmen Forumu,Çubukçu: Eğitim sistemi değişime ayak uydurmalı yükle,Çubukçu: Eğitim sistemi değişime ayak uydurmalı download,Çubukçu: Eğitim sistemi değişime ayak uydurmalı indirmek istiyorum,Çubukçu: Eğitim sistemi değişime ayak uydurmalı ödev yükle,Çubukçu: Eğitim sistemi değişime ayak uydurmalı bedava, Çubukçu: Eğitim sistemi değişime ayak uydurmalı ÖDEV İNDİR,Çubukçu: Eğitim sistemi değişime ayak uydurmalı YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,Çubukçu: Eğitim sistemi değişime ayak uydurmalı eğitimÇubukçu: Eğitim sistemi değişime ayak uydurmalıdosya indir


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Yeni Eğitim Sistemi Nasıl Olacak? sirlimen 0 474 20-05-2019, 13:37
Son Yorum: sirlimen
  1+5+3+3 eğitim sistemi sirlimen 0 1,290 16-09-2016, 12:42
Son Yorum: sirlimen
  Eğitimde Denetim Sistemi 2014/2015 canbaba 0 1,928 29-09-2014, 19:48
Son Yorum: canbaba
  Sınıf ve Okul Öncesi öğretmenler yeni eğitim sistemi için eğitime alınacak sirlimen 0 2,140 04-06-2012, 0:33
Son Yorum: sirlimen
  20 soruda eğitim sistemi! sirlimen 0 1,512 04-06-2012, 0:12
Son Yorum: sirlimenKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2020 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe