Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


ÇOCUKTA NEZAKET EĞİTİMİ NASIL OLMALIDIR?
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
çocukta , nezaket , eğitimi , nasil , olmalidir?

Konu: 526
Mesaj: 1,937
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 01-04-2009

4-7 yaşları arasında çocuktan nezaket kurallarına uyum istenmemelidir. Bunu çocuk daha sonraki gelişimlerinde öğrenecektir. Nezaket sosyal bir gelişme sonunda yerine oturacaktır. Nezaket, kibarlık, centilmenlik sosyal gelişmenin üst basamaklarında yer almaktadır. Sosyal bir cila olarak da nezaketi tanımlayanlar vardır
Belli bir sosyalleşmeden sonra kendisini gösterir. Oysa kimi aileler çocuğunun hemencecik görgü kaidelerini bilivermesini arzu ederler. İşte burada devreye sabır girecektir. Çocukta suçluluk duygusu niyete göre değil, harekete göredir. Reçel kavanozunu aşırmadıysa, aşıracaktı diye cezalandırırsak buna o akıl erdiremeyecektir. O odada oynamasına müsaade edilmişse, günün birinde o odada bir hastanın yatması, örneğin annesinin hasta olması ve çocuğun oynamasına müsaade edilen odaya yatırılması, onun oyunlarına engel olamaz diye düşünür. O yine orada oyununa devam eder. Çünkü o oda ona oynaması için verilmiştir.
Geleceğe uzanan çizgide çocuklarımızın edepli, nazik hanımefendiler ve beyefendiler olması için aile içi ilişkilerde eşler arası uyum, nezaket ve çocuğa yaklaşım tarzı büyük önem arz etmektedir. Nezaket kurallarının birçok tezahürü var; onları burada sayacak değiliz. Ancak aile içi ilişkilerde incelik ve samimiyetin topluma yayılacağı mukadderdir. Özellikle 2-6 yaş döneminde ailelerin çocuklarına kazandırması gereken birtakım nezaket kuralları vardır. Çocuğa zorlamadan kazandırılan nezaket kuralları toplum tarafından onay görür. Onay gören çocuğun aidiyet duygusu artar, özgüven duygusu gelişir, sosyalleşme sürecinde çocuğun girişken olmasına yardımcı olur.
Çocuğa Hangi Nezaket Kuralları Nasıl Öğretilmeli?
Edebin ilk öğretmenleri anne baba olduğu için ebeveynler öncelikle birbirine karşı edepli ve nazik olmalılar. Bu nedenle çocuğunuz eşinize karşı saygılı olduğunuzu görsün ve bunu hissetsin. Hayatın akışı içerisinde zaman zaman eşler arasında tartışma çıkabilir. Burada eşler birbirini çocuğa şikâyet ederek, çocuğu hakem tayin etmemelidir.
Ebeveyni tarafından kibar davranılan çocukların görgü kurallarını öğrenmeleri daha kolay olur. Örnek olarak çocuğunuzdan bir şey istediğinizde emretmeyin, ricada bulunun, “teşekkür ederim”, “lütfen” gibi ifadeleri çocuğunuza hitap ederken de dilinizden düşürmeyin.
Çocuğunuza beklentilerinizi ifade ederken neleri yapmamalarını değil, neleri yapmalarını istediğinizi söyleyin ve iyi davranışlarını övün. Örnek olarak; “ellerinle yemek yeme” yerine, “Lütfen çatalı kullanır mısın? Çatalını ne kadar kibar tutuyorsun. Yemeğini kendi önünden yemen ne kadar güzel.” gibi ifadeler çocuğunuzu nazik davranışlar için yüreklendirir. Görgü ve nezaket kurallarının kazanılması için çocukların desteklenmeye ve pratik yapmaya ihtiyacı vardır. Görgü kuralları baş başa sakin bir ortamda öğretilmelidir. İlla ki bir şeyler söylenecekse çocuğu nazikçe bir kenara alarak utandırmadan ifade edilmelidir.

Cevapla
.
Konu: 146
Mesaj: 1,278
Cinsiyet: Bayan
Kıdem: 22-05-2009

Post_thanks
(insan) , öyle bir kerim'e misafir olmuş ki, nihayetsiz rahmet hazinelerini ona açmış

Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

ÇOCUKTA NEZAKET EĞİTİMİ NASIL OLMALIDIR? ,ÇOCUKTA NEZAKET EĞİTİMİ NASIL OLMALIDIR? Öğretmen Forumu,ÇOCUKTA NEZAKET EĞİTİMİ NASIL OLMALIDIR? yükle,ÇOCUKTA NEZAKET EĞİTİMİ NASIL OLMALIDIR? download,ÇOCUKTA NEZAKET EĞİTİMİ NASIL OLMALIDIR? indirmek istiyorum,ÇOCUKTA NEZAKET EĞİTİMİ NASIL OLMALIDIR? ödev yükle,ÇOCUKTA NEZAKET EĞİTİMİ NASIL OLMALIDIR? bedava, ÇOCUKTA NEZAKET EĞİTİMİ NASIL OLMALIDIR? ÖDEV İNDİR,ÇOCUKTA NEZAKET EĞİTİMİ NASIL OLMALIDIR? YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,ÇOCUKTA NEZAKET EĞİTİMİ NASIL OLMALIDIR? eğitimÇOCUKTA NEZAKET EĞİTİMİ NASIL OLMALIDIR?dosya indir


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  ÇOCUKTA İLETİŞİM maarulaw 2 5,919 24-03-2012, 1:53
Son Yorum: CANER AÇIL
  Çocuklarda Saygı Eğitimi sirlimen 0 4,018 18-01-2011, 20:45
Son Yorum: sirlimen
  Tuvalet Eğitimi Fidansss 0 1,900 24-09-2010, 15:13
Son Yorum: Fidansss
  ÇOCUĞUMA NASIL TUVALET EĞİTİMİ VERMELİYİM? Fidansss 0 1,513 09-07-2010, 17:58
Son Yorum: Fidansss
  OKUL ÖNCESİ EĞİTİMDE BİLGİSAYAR KULLANIMI NASIL OLMALIDIR? Fidansss 0 2,169 08-07-2010, 18:30
Son Yorum: FidansssKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2019 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe