Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


Çocukların Yüzde 25 i İnternet Bağımlısı
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
çocukların , yüzde , 25 , i , internet , bağımlısı

Konu: 4,885
Mesaj: 13,426
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 31-03-2009

İlk ve orta öğretim düzeyinde verilen derslerin kapsamı, bilgi ve iletişim teknolojilerinin bilinçli kullanımını da kapsayacak şekilde genişletilecek. Bilgi ve iletişim teknolojileri kullanımıyla ortaya çıkan riskler, siber suçlar, siber zorbalık, bilgisayar, internet ve oyun bağımlılığı, telif hakkı ihlalleri gibi konular müfredat kapsamında ele alınacak. Avrupa Çevrimiçi Çocuklar Araştırması’nın sonuçlarına göre Türkiye'de çocukların yüzde 25'i interneti bağımlılık derecesinde kullanıyor.

Kalkınma Bakanlığı koordinasyonunda hazırlanan 2015-2018 Bilgi Toplumu Stratejisi ve Eylem Planı'na göre, bilgi ve iletişim teknolojileri konusunda bilinçlendirme için müfredat güncellenecek.
      
Bu kapsamda, ilk ve orta öğretim müfredatı, etkin kullanıldığı durumda bilgi ve iletişim teknolojilerinin ekonomik, psikolojik, sosyal, kültürel açıdan oluşturduğu olumlu etkiyi ifade edecek biçimde zenginleştirilecek. Bilgi ve iletişim teknolojilerinin bilinçsiz kullanımının yol açtığı risklere karşı bilinçlendirici içerik müfredata eklenecek. Bu konudaki eğitim, etkili olması için uygulamalı olarak da verilecek.
      
İnternet üzerinden telif hakkı ihlalleri de müfredatın güncellenmesi kapsamında değerlendirilecek.
      
Çocuklar risk altında
      
Bilgi ve iletişim teknolojileri, genel amaçlı bir teknoloji olarak bireysel, ekonomik ve sosyal yaşamın kalitesini pek çok açıdan geliştiriyor. Uluslararası açıdan, bilgi ve iletişim teknolojileri ve özellikle internete erişim temel bir hak ve gereklilik olarak değerlendiriliyor. Bununla birlikte, bu teknolojilerin yaygın kullanımı nedeniyle siber suçlar, siber zorbalık, bilgisayar, internet ve oyun bağımlılığı gibi yeni risk alanları ortaya çıkıyor. Kişisel bilgilerin kötüye kullanımı, nefret söylemi, dezenformasyon gibi olumsuzluklar daha kolay yaygınlaşıyor.
      
Avrupa genelinde 2012'de 9-16 yaş grubundaki çocuklar üzerinde gerçekleştirilen Avrupa Çevrimiçi Çocuklar Araştırması, bilgi ve iletişim teknolojilerini en yaygın kullanan kitle olan çocuklar açısından yol gösterici bilgiler içeriyor. Araştırma sonuçlarına göre, Türkiye'de çocukların yüzde 25'i interneti bağımlılık derecesinde kullanıyor.
      
Facebook hesabı olan çocukların yüzde 42'si bilgilerinin herkese açık olduğunu, yüzde 19'u adres, yüzde 18'i ise telefon bilgilerini paylaştığını, yaklaşık yüzde 50'si ise gizlilik ayarlarını değiştirmeyi bilmediğini belirtiyor.
      
Ayrıca Türkiye'deki çocukların yüzde 3'ü siber zorbalığa maruz kaldığını, yüzde 18'i internet üzerinden yabancılarla iletişime geçtiğini, yüzde 13'ü cinsel, yüzde 15'i zararlı içeriğe (intihar, uyuşturucu gibi) maruz kaldığını belirtiyor.
      
Tüm bu risk faktörlerine rağmen ailelerde beceri ve bilinç düzeyinin yetersiz olması problemi daha da derinleştiriyor. Babaların yüzde 49'u internet kullanırken, bu oran annelerde yüzde 24'le sınırlı kalıyor. Sayısal okuryazarlık oranı düşük olan veliler çocuklarını internetin yol açtığı risklerden korumak için eve internet bağlatmamayı tercih edebiliyor.
      
Çocukların güncel ihtiyaçlarına cevap verilecek
      
Bilgi ve iletişim teknolojileri konusunda eğitim yoluyla yapılacak bilinçlendirme faaliyetleri kapsamında yapılacak çalışmalar şöyle:

- İlk ve orta öğretim düzeyinde verilen derslerin kapsamı bilgi ve iletişim teknolojilerinin bilinçli kullanımına yönelik olarak geliştirilecek.
      
- Bilgi ve iletişim teknolojilerinin etkin kullanıldığı takdirde ekonomik ve sosyal açıdan yol açtığı olumlu etkiler eğitim içeriğine dahil edilecek. Özellikle bu alanındaki başarı hikayelerinin içerikte yer alması sağlanacak.
      
- Bilgi ve iletişim teknolojilerinin kullanımıyla ortaya çıkan riskler (siber suçlar, siber zorbalık, bilgisayar, internet ve oyun bağımlılığı, telif hakkı ihlalleri gibi) müfredat kapsamında ele alınacak.
      
- Bilgi ve iletişim teknolojilerinin barındırdığı psikolojik ve fizyolojik risklere karşı hem farkındalık hem de sahip olunması gereken yetkinlikler ile ilgili teorik ve uygulamalı eğitim içeriği oluşturulacak. Bu uygulamalı eğitim içeriği, sosyal paylaşım sitelerinde kullanıcı ayarlarının yapılması, tanınmayan kişilerle arkadaş olunmaması, internette karşılaşılan bilgilerin doğruluğunun test edilmesi, bilgisayar oyunlarına yaklaşım gibi çocukların günlük hayatta sıklıkla karşılaştığı durumları kapsayacak kapsam ve güncellikte olacak.
      
- Öğretmenlere ilgili içerik konusunda hizmet içi eğitim verilecek.Hürriyet
Ben köy öğretmeniyim, bir bahçıvanım, Ben bir bahçe suluyordum, gönlümden, Kimse bilmez, kimse anlamaz dilimden

Sitemizde Görev Yapmak İsterseniz Tıklayın

Turk Konulara Yorum Yazarak Destek Sağlayabilirsiniz  Turk


Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

Çocukların Yüzde 25 i İnternet Bağımlısı ,Çocukların Yüzde 25 i İnternet Bağımlısı Öğretmen Forumu,Çocukların Yüzde 25 i İnternet Bağımlısı yükle,Çocukların Yüzde 25 i İnternet Bağımlısı download,Çocukların Yüzde 25 i İnternet Bağımlısı indirmek istiyorum,Çocukların Yüzde 25 i İnternet Bağımlısı ödev yükle,Çocukların Yüzde 25 i İnternet Bağımlısı bedava, Çocukların Yüzde 25 i İnternet Bağımlısı ÖDEV İNDİR,Çocukların Yüzde 25 i İnternet Bağımlısı YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,Çocukların Yüzde 25 i İnternet Bağımlısı eğitimÇocukların Yüzde 25 i İnternet Bağımlısıdosya indir


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Icon14 Çocukların Duymak İstediği Cümleler sirlimen 0 2,287 20-03-2015, 2:33
Son Yorum: sirlimen
  Çocukların uyum sağlaması için 19 öneri sirlimen 0 3,183 15-09-2010, 18:39
Son Yorum: sirlimen
  Çocukların Saplantı ve Takıntılarına Dikkat! eğitimsokağı 0 2,293 19-07-2010, 1:16
Son Yorum: eğitimsokağı
  Çocukların eğitimine nasıl yön verilmeli? eğitimsokağı 0 2,249 24-06-2010, 20:15
Son Yorum: eğitimsokağı
  Çocukların Dinleme Becerilerini Geliştirme Yolları eğitimsokağı 0 2,483 07-06-2010, 14:00
Son Yorum: eğitimsokağıKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2022 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe