Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


Çocukların eğitimine nasıl yön verilmeli?
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
çocukların , eğitimine , nasıl , yön , verilmeli?

Konu: 3,930
Mesaj: 11,521
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 01-04-2009

Bazı çocuklar çalışırken birisinin yönlendirmesine ihtiyaç duyar. Genellikle eşya- oda düzeni konusunda sorun yaşar, zaman (bugün- yarın), yön kavramında (sağ-sol-kuzey-güney), saati öğrenmekte güçlük çekerler.
Okuma başarısı beklenenin altında ise ne yapılmalı?

Okuma bozukluğunda, kişinin kronolojik yaşı, zeka düzeyi ve aldığı eğitim göz önüne alındığında okuma başarısı, beklenenin önemli derecede altındadır. Yine yaşam etkinlikleri bozulur ve okuma zorluğu, eşlik eden problemlerden daha ön plandadır. Okumada yanlışlıklar, okuma hızında yavaşlık, sesleri okumakta ve bazı harfleri öğrenmede güçlük, hecelemede ve harflere ayırmada zorluk, yanlış sözcük kullanma ve sözcük-hece atlamaları olmaktadır.

Bazı harf ve sayıların ters yazılması

Yazılı anlatım bozukluğunda ise; yazma becerileri, ölçülen zeka düzeyi, alınan eğitim göz önünde tutularak beklenenin önemli derecede altındadır. El yazısı yaşıtlarına oranla okunaksızdır ve yaşıtlarına göre daha yavaş yazdığı görülmektedir. Bazı harf ve sayıları ters yazarlar ( b-d, d-t, m-n, g-y, 2-5 gibi), bazı harf ve heceleri atlarlar, ters yazarlar (ab- ba) veya harf ve hece eklemeleri (gider- gideri gibi), sıkça imla hataları yaparlar.

Belli alanlarda yetersizlik yaşayan çocuklar

Bu çocuklar ders çalışmayı, ödev yapmayı, kitap okumayı sevmez, kolay sıkılır, dikkat süresi kısadır, çalışırken birisinin yönlendirmesine ihtiyaç duyarlar. Genellikle eşya- oda düzeni konusunda sorun yaşarlar, zaman (bugün- yarın), yön kavramında (sağ-sol-kuzey-güney), saati öğrenmekte güçlük yaşarlar. Dili kullanma becerisi zayıftır. Hikaye anlatma, bir olayı anlatma, kendi duygu-düşüncelerini ifade etmede, soyut kavramları anlamada zorlanırlar. Motor becerileri zayıftır. Sık sık sakarlık yapabilirler. Bu yetersizlikler, bu çocukların toplumda farklı ve başarısız algılanmalarına sebep olmakta, kişinin eğitimini, meslek hayatını olumsuz yönde etkilemektedir. Dolayısıyla sosyal ilişkiler bozulmakta ve kendine güven azalmaktadır.

Öğrenme bozukluğu okulda nasıl fark edilir?

Öğrenme bozuklukları, genellikle çocuk okula başladığı zaman, kendisinden beklenen akademik performansı gösteremediği durumda fark edilmektedir. Bazı kişilerde davranım bozukluğu, karşıt olmakarşı gelme bozukluğu, dikkat eksikliği/hiperaktivite bozukluğu, majör depresif bozukluk veya distimik bozukluklarla birlikte öğrenme bozukluğu da bulunabilir. Dil gelişimindeki gecikmeler, öğrenme bozukluklarıyla birlikte görülebilmektedir.

UZM. DR. Serdar Alparslan
DR. AHMET ÇEVİKASLAN

Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

Çocukların eğitimine nasıl yön verilmeli? ,Çocukların eğitimine nasıl yön verilmeli? Öğretmen Forumu,Çocukların eğitimine nasıl yön verilmeli? yükle,Çocukların eğitimine nasıl yön verilmeli? download,Çocukların eğitimine nasıl yön verilmeli? indirmek istiyorum,Çocukların eğitimine nasıl yön verilmeli? ödev yükle,Çocukların eğitimine nasıl yön verilmeli? bedava, Çocukların eğitimine nasıl yön verilmeli? ÖDEV İNDİR,Çocukların eğitimine nasıl yön verilmeli? YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,Çocukların eğitimine nasıl yön verilmeli? eğitimÇocukların eğitimine nasıl yön verilmeli?dosya indir


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Icon14 Çocukların Duymak İstediği Cümleler sirlimen 0 1,526 20-03-2015, 2:33
Son Yorum: sirlimen
  Çocukların Yüzde 25 i İnternet Bağımlısı sirlimen 0 1,509 13-03-2015, 15:52
Son Yorum: sirlimen
  Çocukların uyum sağlaması için 19 öneri sirlimen 0 2,262 15-09-2010, 18:39
Son Yorum: sirlimen
  Çocukların Saplantı ve Takıntılarına Dikkat! eğitimsokağı 0 1,697 19-07-2010, 1:16
Son Yorum: eğitimsokağı
  Çocukların Dinleme Becerilerini Geliştirme Yolları eğitimsokağı 0 1,744 07-06-2010, 14:00
Son Yorum: eğitimsokağıKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2019 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe