Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


Çocuklarımız masalsız büyümesin..
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 1 Oy - Ortalama: 1
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
çocuklarımız , masalsız , büyümesin

Konu: 526
Mesaj: 1,937
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 01-04-2009

Masallar,geçmiş ile bu gün arasında köprü kuran olağanüstü halk hikayeleri olmaktan çok,çocuklarımızın kişiliğini yakından ilgilendiren yönüyle ön plana çıkmaktadır.İyi ile kötünün,mert ile namertin, güzel ile çirkinin, zayıf ile güçlünün mücadelesini konu alan masallarımızda hep haklı olanın kazanması, iyilerin iyilik bulması ve kötülerin mutlaka cezalarını görmelerine dayanan temalarıyla masallarımız müthiş bir eğitim aracıdır.

Evet,masallarımızı çocuklarımızın karakterlerinin şekillenmesinde kullanabiliriz.Çizgi filimlerin, tv nin,bilgisayar oyunları ve aterinin yavrularımızın hayatına girmesiyle birlikte unutulmuş olan masallarımızı yeniden gündeme getirip çocuklarımızın eğitiminde faydalanmamız gerekir.

Masallar, uyduruldukları zamanın değerlerini, korku ve heyecanlarını beraberinde günümüze getirdiğinden,evlatlarımıza anlatılırken günümüze uyarlanması gereklidir.Şiddet içeren,korku tasvirleri yapılan bölümlerinin yumuşatılarak anlatılması yerinde olacaktır.Hatta biraz muhayyilemizi zorlayıp günümüz sorunlarına uyarlayarak çevre, trafik,. küresel ısınma gibi temel sorunların çocuklarımız tarafından tanınmasında ve bu konuda olumlu davranışlar kazandırılmasında istifade etmek harika bir yaklaşım tarzı olacaktır.

Masal dinleyerek büyüyen çocuk, dinlemeyi, anlamayı ve güzel konuşmayı öğrenecektir.Sözlü iletişimin vazgeçilmez unsurları olan vurgu, tonlama ve konuşma hızı becerileri ancak masal dinlemekle gelişecek ve yerleşecektir.Öte yandan iyi insanlarla kötü insanların mücadelesinde iyi tarafın kazanıyor olması, haklıların haksızlara galip gelmesi,suç, ceza, başarı,ödül dürüstlük, hakkaniyet gibi ahlaki değerlerin kavratılmasında masların inkar edilmez bir yeri vardır.

Çocuklarımızın hayal dünyalarını geliştirmek,sorunlara çözüm üreten bir yapıda yetiştirmek, kelime dağarcıklarını geliştirmek ve olumsuz hadiseler karşısındaki çaresizliklerini yenmek için de masallarımızın gücünden istifade etmek gerekir.

Masal anlatımı sırasında çocukla kurulan göz teması,onunla birlikte belirli bir zamanın güzel bir şekilde paylaşılıyor olması sonucu, yavrularımızın temel ihtiyacı olan sevgi ve güven açlıkları da giderilmiş olacaktır.Bununla birlikte, konuşma bozukluğu, telaffuz zorluğu gibi sorunların giderilmesinde de çok önemli bir araç olan masallarımızla yeniden buluşmak elzemdir.

Masallar sadece dinleyenlere değil anlatanlara da anlatım becerilerinin gelişmesinde,dil becerilerinin yetersizliklerinin giderilmesine yönelik noksanların giderilmesinde, jest ve mimikleri kullanmada ustalaşmakta artılar katacaktır.Anlatan ve dinleyeni için fayda içinde fayda sunan masallarımızı ihmal etmekle ne kadar yanlış yaptığımız açıkça görülmüyor mu?Lütfen çocuklarımızı masalsız büyütmeyelim.


mynet .com

Cevapla
.
Konu: 146
Mesaj: 1,278
Cinsiyet: Bayan
Kıdem: 22-05-2009

Post_thanksPost_thanksPost_thanks

Rahmetli babam keloğlan masalları anlatırdı
(insan) , öyle bir kerim'e misafir olmuş ki, nihayetsiz rahmet hazinelerini ona açmış

Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

Çocuklarımız masalsız büyümesin.. ,Çocuklarımız masalsız büyümesin.. Öğretmen Forumu,Çocuklarımız masalsız büyümesin.. yükle,Çocuklarımız masalsız büyümesin.. download,Çocuklarımız masalsız büyümesin.. indirmek istiyorum,Çocuklarımız masalsız büyümesin.. ödev yükle,Çocuklarımız masalsız büyümesin.. bedava, Çocuklarımız masalsız büyümesin.. ÖDEV İNDİR,Çocuklarımız masalsız büyümesin.. YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,Çocuklarımız masalsız büyümesin.. eğitimÇocuklarımız masalsız büyümesin..dosya indir


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  ÇOCUKLARIMIZ MÜKEMMEL İŞLEYİŞE SAHİP BİR MAKİNE GİBİDİR... Fidansss 0 1,542 23-06-2010, 18:45
Son Yorum: FidansssKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2018 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe