Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


Çocuklar Şükredilmesi Gereken Bir Nimet Değil mi?
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
çocuklar , şükredilmesi , gereken , bir , nimet , değil , mi?

Konu: 3,930
Mesaj: 11,521
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 01-04-2009

M.Emin KARABACAK

Yeni göreve başladığım zamanlarda, sürekli okula gelen öğrenci velileri dikkatimi çekerdi. Ne güzel; duyarlı ve bilinçli ailelerde de var, derdim. Bu düşüncelerimin, aileleri tanıdıkça zamanla değiştiğini görmeye başladım. Düşüncelerimin iyi, güzel ve hoş olduğunu; fakat ailelerin zamanla niyetlerinin çocuklar olmadığının farkına vardım.

Bu ailelerin çocuklarının başarısıyla çevrelerinde övünmek ve bu çocukları toplumsal tatmin aracı olarak kullanmak istediklerine şahit olmaya başladım.

O çocuklarının aslında zannedildiği kadar zeki olmadıklarını ve bu çocukların kendi hallerinde birer öğrenci olduklarını anladım. İşin garip tarafı da ailelerin çocuklarının bu kapasitede de olduklarını bile bile bu beklenti içine girmeleridir.

Bizim bilinçli diyerek takdir ettiğiniz bu veliler, aslında çocuklarının kapasitelerinin üstünde bir beklenti içine girerek hem bu çocukları hem kendilerini sıkıntıya sokmaktadırlar. Allah bu çocuklara sabır ve yardım etsin diyorum. Çünkü evde size sürekli ders çalışmanızı söyleyen, sizleri sürekli birileriyle kıyaslayan ve sizin kapasitenizi düşünmeden kendileri için sizi yarış atı gibi yarıştıran bir anne baba düşünün. Kısacası bu durumda olan çocuklar için bir empati yapmaya çalışın.

Ben bu tip ailelere, seminerlerimde ve aile görüşmelerimde şunu anlatmaya çalışıyorum; fakat onlar anlamak istemiyorlar. Ailelere şu ifadeleri çok kullanmışımdır:

“Bu çocuklar sizlerin zannettiği kadar ve sizlerin beklentilerinizi karşılayacak kadar zeki çocuklar değillerdir. Bu çocukları, oldukları gibi kabul edin ki hem siz hem de çocuklarınız rahat etsin. Bu çocuklar sizlerin istedikleri okulları kazanamayacak olsalar da; fiziksel ve zihinsel olarak özürlü çocuklar da değillerdir. Ya birde çocuklarınız özürlü olsalardı o zamanda bu beklenti içinde olur muydunuz? Özürlü çocuğu olan aileleri düşünmelerini istiyorum”

Yeni göreve başladığım yıllardaki ailelerle, şimdiki aileler arasında da (çocuklardan başarı beklentisi adına) arasında pekte fark olmadığı gördüm. Aileler 15 yıl öncesi de aynı şimdi de aynı beklenti içinde. Sonuç olarak şimdiki ailelerde aynı hatalara düşmektedirler.

Çocukların yeteneklerinin üstünde bir beklenti içine girilerek hem çocukları hem de kendilerini sıkıntıya sokan çok ailelerle karşılaşmaktayız halen okullarda.

Hocam, benim çocuğum en iyi yeri kazansın diyen aileye; neden dediğimizde de falan falanın çocuğu çok iyi yeri kazandı da ondan, benim çocuğumun ondan neyi kalır.

Peki; siz çok iyi mükemmel bir anne baba mısınız? Sizi hiç çocuğunuzun sizi maddi ve manevi olarak başkalarını örnek göstererek kıyasladığına şahit oldunuz mu?

Bu sorularıma ailelerin cevabı: “Elimizden gelenin fazlasıyla yapıyoruz. Yemeyip yediriyoruz, giymeyip giydiriyoruz, onlar için çalışıp çabalıyoruz. Hatta onlara özel dersler aldırtıp dershanelere gönderiyoruz” olur.

Peki, bir anne babanın görevi çocuklara sadece yedirip içirip giydirip ondan sonrada kapasitesinin üstünde bir beklenti içine girmek midir? Bir anne babanın başka ne görevi ne olabilir diyen ailelere; çocuklarını gerçek anlamda tanımadıklarını işe önce çocuklarını tanımakla başlamalarını öneriyoruz.

Güle Güle Diyemediğimiz Çocuklar!

Çocukları hala kendi okuduğu ve yaşadığı dönemlere bakarak değerlendiren aileler; çocuklarının, kendilerinin, toplumun ve en önemlisi zamanın ve şartların değiştiğinden farkında bile değillerdir. Bu gibi ailelere en güzel cevabı Hz. Ali Efendimiz yıllar öncesi neler yapmaları gerektiğini hatırlatmaktadır:

”Çocuklarınızı yaşadığını çağa göre değil; onların yaşayacakları çağa göre yetiştirin” buyurmuşlardı.
Genelde özel eğitim sınıfı olan okullarda çalıştım. Özel eğitime giden çocukları ve onları buraya getiren aileleri gördükçe şükredilmesi gereken çok fazla şeylerin olduğunu düşünür ve bunu velilere anlatmaya çalışırım.

Başımızı ellerimizin arasına alıp isterseniz birlikte düşünelim. “Çocuğunuz (Allah göstermesin) fiziksel yâda zihinsel özürlü. Yani evden çocuğunuzu okula gönderirken haydi çocuğum, iyi dersler diyemediğiniz bir çocuk. Çocuğu siz elinden tutarak yâda kucaklayarak normal çocukların 10 dakikada gittiğini, siz bu çocuğunuzla en az 20 dakikada gidiyorsunuz.

Yolda size acıyarak bakan gelip geçenleri umursamadan okula geliyorsunuz. Çocuğunuzun okulda dersi bitinceye kadar yeri geliyor okulda kalıyorsunuz. Normal çocukların teneffüste koşup eğlendikleri gördükçe içinizi parçalandığını hissetmenize rağmen teneffüste de çocuğunuzla ilgileniyorsunuz.

Bütün planlarınızı ve hayatınız bu çocuğa göre planlıyorsunuz. Ve bu çocuğun hayatı sürekli size bağımlı olarak yaşamaktadır ve yaşayacaktır. Her şeyini siz yapıyorsunuz. Yemesinden tutunda tuvaletine kadar her şeyiyle size bağımlı bir çocuktur.

Biran dahi olsa gözünüzden ve yanınızdan ayırmıyorsunuz. Bir yere gitmek isteseniz kimseye bırakamıyorsunuz. Bu çocuklar diğer çocuklar gibi kendi ihtiyaçlarını karşılayamadığı gibi diğer çocuklar gibi de size sarılıp kucaklayamıyor.

Amacımız sadece bu çocukların kendi ihtiyaçları dediğimiz öz bakım becerilerini kazanmalarını istiyorsunuz. Şu liseyi yada şu fakülteyi kazanmasını istemiyorsunuz istediğiniz tek şek şey çocuğumuz kendi kendine yetmesi. Hatta düşüncelerin en acısı ve en kötüsü de ben ölürsem bu çocuğa kim bakacak diye derin bir üzüntü duymanızdır…”

Bazı aileler için bu bir senaryo olsa da hayatın ta kendisidir. Bu konuda özürlü ailelere Allah yardım ve sabırlar vermesini temenni ederim. Düşüncem o ki Allah’u âlem ben onları “Cennetlik Analar” olarak düşünüyorum. Gerçektende bu iş, sabır ve yürek işidir.

Özürlü çocuğa sahip değilsek bile hayat şartları bizi de çocuğumuzu da bir gün özürlü getirebilecek şekildedir. Doğum öncesi ve doğun sonrasını bir yana bırakın da küçük ve büyük kazalar çocuklarımızı olduğu kadar bizleri de özürlü yapabilecek şekildedir.

Herkes gibi çocuklarımızın da bizden sevgiden başka bir şey istemediği şu üç günlük dünyada en güzel davranışın şükredebilmek olduğunu düşünüyorum. Çünkü nimetlerin devamı şükre bağlı olduğunu bize Cenab-ı Hakk İbrahim Süresin Ayet 7’de şöyle buyurmaktadır:

“Ve hatırlayın ki Rabbiniz size şöyle bildirmişti: Yüceliğim hakkı için şükrederseniz elbette size (nimetimi) artırırım ve eğer nankörlük ederseniz hiç şüphesiz azabım çok şiddetlidir.”

Allah’ım Bir de Şu Kuluna Bak!

Eli ayağı düzgün; fakat sadece ayakkabıya ihtiyacı olan adamın biri, yolda yürürken takım elbiseli, elinde eksport bir çanta, gözünde güneş gözlük ve ayağında da gıcır gıcır ayakkabısı olan bir adam görür. Adam hemen:

“Ey Allah’ım bir şu kuluna bak birde bana bak! Benim bir ayakkabım dahi yokken; onun bütün ihtiyaçları tam ve yepyeni. Ben senden sadece bir ayakkabı isterken, sen bütün nimetlerini bu kulunda toplamışsın” diyerek yoluna devam eder.

Köşeyi dönünce az ileride üstü başı yırtık olmaktan öte ayakları olmayan bir dilenci görür. Hemen adamın aklı başına gelir ve tövbe etmeye başlar.

“Yarabbi ben takım elbisede çantada ayakkabı da istemiyorum. Ben sadece ayaklarımı istiyorum varsın böylede iyi benim durumum” diyerek tövbe eder.

Onun için değil mi Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammet (s.a.v):

“Kendinizden üstündekiler bakmayınız kendinizden aşağıdakiler bakınız. Çükü kendinizden yukarıdakilere bakmak insanı isyana kendinden aşağıdakiler bakmak ise şükretmeyi öğretir” buyurmuşlardır.

Dünyalara değişmeyeceğimiz çocuklarımızı bize eli ayağı düzgün olarak veren Allaha şükretmemiz gerekir. Cenabı Hakkın bize evlat adı altında paha biçemeyeceğimiz eli ayağı ve zekâsı düzgün çocuklar verdiyse bunun değerini bilmek gerekir.

Sınavları kazanamadı yâda kapasitesi olmayan bu çocukların yetenekleri üstünde bir beklenti içine girilmeden hem çocuklarımıza hem de kendimize bu hayatı zindan etmeyelim.

Allah bize çocuklarımızın kapasitelerinin üstünde bir şeyler beklensin yada başka çocuklarla kıyaslayalım diye vermedi. Allah bize onları emanet olarak belli kapasitelerde verdi ki bizleri de bu kapasitedeki çocukları yetiştirmek ve eğitmek üzere görevlendirdi.

Çocukların kapasiteleri konusunda bize düşen sorumluluğu Cenabı Hakk; Bakara Süresinin son ayetinde (286):

“Allah hiç kimseye gücünün yeteceğinden başka yük yüklemez. Herkesin kazandığı hayır kendisine, yaptığı kötülüğün zararı yine kendisinedir. Ey Rabbimiz, eğer unuttuk ya da yanıldıysak bizi tutup sorguya çekme! Ey Rabbimiz, bize bizden öncekilere yüklediğin gibi ağır yük yükleme! Ey Rabbimiz, bize gücümüzün yetmeyeceği yükü de yükleme! Bağışla bizi, mağfiret et bizi, rahmet et bize! Sensin bizim Mevlamız, kâfir kavimlere karşı yarsım et bize” buyurarak ne çocuklarımıza ne de kendimiz için kalkamayacağımız bir yükün altına girmememizi en güzel şekilde ifade etmektedir.
Bunun yanında bizlere; çocukların kapasitelerine uygun bir beklenti içinde olmamızı ve onların kapasitelerinin üstünde bir beklenti içine girmememizi istemektedir.

Çocukların kapasitelerinin üstünde yük yüklememek ve çocuklarımızda da şükredilecek çok şeylerin olduğunu düşünülmesi dileğiyle…

Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

Çocuklar Şükredilmesi Gereken Bir Nimet Değil mi? ,Çocuklar Şükredilmesi Gereken Bir Nimet Değil mi? Öğretmen Forumu,Çocuklar Şükredilmesi Gereken Bir Nimet Değil mi? yükle,Çocuklar Şükredilmesi Gereken Bir Nimet Değil mi? download,Çocuklar Şükredilmesi Gereken Bir Nimet Değil mi? indirmek istiyorum,Çocuklar Şükredilmesi Gereken Bir Nimet Değil mi? ödev yükle,Çocuklar Şükredilmesi Gereken Bir Nimet Değil mi? bedava, Çocuklar Şükredilmesi Gereken Bir Nimet Değil mi? ÖDEV İNDİR,Çocuklar Şükredilmesi Gereken Bir Nimet Değil mi? YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,Çocuklar Şükredilmesi Gereken Bir Nimet Değil mi? eğitimÇocuklar Şükredilmesi Gereken Bir Nimet Değil mi?dosya indir


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Kökleriyle Size Tutunan Fidanlar Çocuklar eğitimsokağı 0 1,469 15-08-2010, 23:00
Son Yorum: eğitimsokağı
  Güzellikle Söylemek Bu Değil..! eğitimsokağı 0 4,803 14-08-2010, 4:21
Son Yorum: eğitimsokağı
  Ebeveynlerin Yeni Takıntısı: Proje Çocuklar eğitimsokağı 0 1,471 14-08-2010, 2:58
Son Yorum: eğitimsokağı
  Başkaları değil, önce siz dinleyin eğitimsokağı 0 1,615 24-06-2010, 20:51
Son Yorum: eğitimsokağı
  Zeki Çocuklar Neden Başarısız Olur? eğitimsokağı 0 2,093 24-06-2010, 20:50
Son Yorum: eğitimsokağıKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2019 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe