Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


Çocuklar da Depresyon Geçirir
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
çocuklar , da , depresyon , geçirir

Konu: 3,930
Mesaj: 11,521
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 01-04-2009

Depresyon yaşayan çocuk daha mutsuz oluyor, neşesi kaçıyor, gündelik yaşantısında isteksiz veya verimsiz oluyor...
Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi Uzmanlarından Dr. Ahmet Çevikaslan, çocukların hem ekonomik, hem de sosyal açıdan ailenin kontrolü altında olmaları nedeniyle, üstelik yaşı küçük olanların kendilerini ifade etmelerindeki güçlükleri nedeniyle, öncelikle anne babaların veya çocuğu yetiştirmekle yükümlü olanların çocukta bir problem olup olmadığı konusunda uyanık bulunmaları gerektiğine dikkat çekti...
Birçok hastalığın da bilinen başlama yaşının ergenlik çağları olduğuna işaret eden Dr. Çevikaslan sözlerine şöyle devam etti: "Anne babalar ve çocuğun yakın çevresi çocuktaki problemi fark etseler bile; yalnızca problemin kendisine odaklanıyorlar; ders çalışmama, tırnak yeme gibi. Tek probleme yoğunlaşmak aile ile çocuk arasındaki çatışmayı daha da arttırıp çocuğu da olumsuz etkileyebiliyor."
Çocuk sorumluluktan kaçar
Dr. Ahmet Çevikaslan çocuklarda depresyonun hangi belirtilerle ortaya çıktığını ve çocukta gözlenen davranış farklılıklarını ise şöyle özetledi: "Öncelikle depresyonu genel hatları ile özetleyecek olursak; kişi zamanının çoğunda mutsuzdur, üzgündür, önceden keyifle veya kolaylıkla yapabildiği aktivite veya sorumluluklardan kaçmaya başlar, uyku ve iştah düzeni bozulur, motivasyon azlığı nedeni ile dalgınlık, unutkanlık, dikkatsizlik, ölüm düşünceleri geçer aklından, ruhsal ve fiziksel huzursuzluğu dışardan bile gözlenebilir, kendine güvensizlik,hatta yetersizliğin getirdiği suçluluk duyguları yaşanır.
Çocuklar da bu belirtileri gösterirler ancak çocuğun gelişim özellikleri ve sosyal ilişkilerine bağlı olarak farklı belirtiler de klinik tabloda görülebilir. Küçük çocuklarda ifade becerisi zayıf olduğu için daha çok davranış problemleri ile karşımıza çıkarlar. Genellikle anne babalarının kontrolü altında olduklarından; klinik öykü de anne babanın bakışı tarafından şekillenir.
Tedavide işbirliği şart
Ergenlik çağındaki bir çocukta gündelik sorumlulukları savsaklama, okuldan soğuma şeklinde tarifler görülebilir. Tabii ki bunlar sınırlı örnekler."
Çocuklarda depresyonun tedavisinde bireysel tedaviyle birlikte çocuğun sosyal destek sistemleri üzerinde de çalışılması gerektiğinin altını çizen Dr. Ahmet Çevikaslan "Aile danışmanlığı ve gerektiğinde aile terapisi yöntemleri ile anne babalar ve tüm aile çalışılır; ailedeki diğer bireylerde var olan ruhsal sorunların da tedavisi plânlanır. Çocuğun okul yaşamındaki zorluklarına yönelik olarak okulla işbirliği de tedavide mutlaka düşünülmelidir" diye konuştu.
KAYNAK: Gözcü Gazetesi

Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

Çocuklar da Depresyon Geçirir ,Çocuklar da Depresyon Geçirir Öğretmen Forumu,Çocuklar da Depresyon Geçirir yükle,Çocuklar da Depresyon Geçirir download,Çocuklar da Depresyon Geçirir indirmek istiyorum,Çocuklar da Depresyon Geçirir ödev yükle,Çocuklar da Depresyon Geçirir bedava, Çocuklar da Depresyon Geçirir ÖDEV İNDİR,Çocuklar da Depresyon Geçirir YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,Çocuklar da Depresyon Geçirir eğitimÇocuklar da Depresyon Geçirirdosya indir


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Kökleriyle Size Tutunan Fidanlar Çocuklar eğitimsokağı 0 1,505 15-08-2010, 23:00
Son Yorum: eğitimsokağı
  Ebeveynlerin Yeni Takıntısı: Proje Çocuklar eğitimsokağı 0 1,496 14-08-2010, 2:58
Son Yorum: eğitimsokağı
  Çocuklar Şükredilmesi Gereken Bir Nimet Değil mi? eğitimsokağı 0 1,751 12-08-2010, 22:40
Son Yorum: eğitimsokağı
  Zeki Çocuklar Neden Başarısız Olur? eğitimsokağı 0 2,144 24-06-2010, 20:50
Son Yorum: eğitimsokağı
  Dayanıklı Çocuklar eğitimsokağı 0 1,527 07-06-2010, 13:58
Son Yorum: eğitimsokağıKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2019 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe