Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


Çocuk Yetiştirme Sürecinde Bazı Önemli İpuçları
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
çocuk , yetiştirme , sürecinde , bazı , önemli , ipuçları

Konu: 3,930
Mesaj: 11,521
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 01-04-2009

• Annebabalar, açıklamak istedikleri konu ve davranışları istediği gibi seçme ihtiyacı duyarlar. Her bir konuyu siz seçmeyin. Çocuğunuzla birlikte görüşlerinizi ve yaratıcılığınızı paylaşın. Küçük problemleri büyütmeyin.

• Annebabalar, genellikle, çocuklarına, neyi yapmamaları gerektiğini söylerler. Çocuğunuza karşı olumsuz ifadeleri kullanmak yerine onlardan ne istediğinizi açık bir şekilde söyleyin. “Senin abinin odasından çıkmanı ve şimdi kendi odana gidip ödevlerini bitirmeni istiyorum.” Böyle bir konuşma ile çocuk kendisinden neyin istendiğini ve beklendiğini öğrenmiş olur.

• Olumlu annebaba tutumunda, annebabalar, çocuklarına kazandırmak istedikleri davranışı temel alırlar. Ancak çocuğunuzu cezalandırdığınız zaman ona sadece yapmaması gereken davranışları söylemiş olursunuz. Bu da sürecin sadece yarısıdır; bir başka deyişle, disiplin sürecinde eksiklik var demektir. Çocuğunuza ondan ne istediğinizi söyleyin. Bu olumlu davranışları çocuğunuz gösterdiği zaman, onu bu konuda yüreklendirin.

• Annebaba olarak çocuğunuzla konuşurken zaman zaman öfkelenebilirsiniz. O anda kısa bir sürede olsa dikkatinizi bir başka şeye yöneltmeye çalışın. Örneğin; pencereden dışarıya bakabilirsiniz, çocuğunuzla geçirdiğiniz hoş ve güzel vakitleri düşünebilirsiniz. Bir süre sonra da onunla durumu paylaşabilirsiniz. Bu yöntem ile ayrıca çocuğunuza da model olmuş olursunuz. Çocuğunuz, sinirlendiği zaman öfkesi ile nasıl başedeceğini öğrenmiş olur.

• Mükemmel annebaba olmaya çalışmayın, sadece yeteri kadar iyi annebaba olmaya çalışın. Bazen annebabalar kendilerinden çok şey beklerler. Bununla birlikte, çocukların kusursuz annebabalara değil güvenli, sıcak ve olumlu bir ortam hazırlayan annebabalara ihtiyaçları vardır.

• Dokunuşların sözlerden daha etkili olduğu durumlar vardır. Çocuğumuzla olan ilişkimizin başında, zaten, sözlerden önce onunla dokunarak iletişim kurarız. Çocuğumuza olan sevgimizi sözlerin yanı sıra davranışalarımızla da (öpme, sarılma vb.) gösterirsek temel şefkat, rahatlık ve güven duygularını da pekiştirmiş oluruz. Bugün çocuğunuzu hiç öptünüz mü? Ya da ona sarıldınız mı?

• Küçük adımlar başarıya ulaştırır. Her davranış, aslında, bir çok davranışın biraraya gelmesinden oluşur. Çocuğunuza yeni bir beceriyi kazandırmak veya eski alışkanlığının yerine yenisini geliştirmek istiyorsanız, önce davranışı bir kaç adıma ayırmak gerekir. Ayrıca, çocuğunuzun her bir adımdaki başarısını da övmelisiniz.

• Hiçbir zaman çocuğunuzla güç mücadelesine girmeyin. Çocuğunuz size karşılık verdiğinde veya sözünüzü dinlemediğinde aslında sizin otoritenizi ve sabrınızı ölçüyor demektir. Bu durumları görmezden gelerek çocuğunuza bu tür tepkilerin kabul edilebilir olmadıklarını gösterebilirsiniz. Bunun için, önce, odadan ayrılmanız, kendinizi sakinleştirme ihtiyacında olduğunuzu ona göstermeniz gerekecektir. Odadan ayrılmadan önce, ona bu tür tepkilerin kabul edilebilir davranışlar olmadıklarını, davranışını düşünüp daha olumlu davranmaya karar verdiğinde tekrar deneyebileceğini vurgulayın. Bu durumlarda, annebabaların kendilerini kontrol etmeleri, çocuklarına karşı olumsuz ifadelerde bulunmamaları gerekir. Sizin birer ebeveyn olarak çocuklarınıza göstereceğiniz tepkilerin onlara model olacaklarını hiç bir zaman unutmayın. Bu tür durumlarda öfkenizi kontrol ederek onlara öfke ile nasıl başedileceği ve yaptığınız konuşma ile de kendinize olan güveninizi göstermiş olursunuz.

• Annebabalar davranışlarında ve tutumlarında tutarlı oldukları sürece çocuklar annebabalarına ve içinde bulundukları çevreye güven duyacaklardır. Eğer çocuğunuza saat 15:30’ da onu okuldan alacağınıza ilişkin söz vermişseniz o saatte okulda olmalısınız. Eğer çocuğunuza artık şeker vermeyeceğinizi söylemişseniz, aldığınız kararı değiştirmemeniz gerekecektir. Eğer çocuğunuza olumlu davranırsa ona hediye alma sözü verdiyseniz, hediyesini mutlaka almalısınız. Annebaba olarak davranışlarınızdaki tutarlılıkla sadece çocuklarınızın güven duygusunu geliştirmezsiniz aynı zamanda davranışlarınızla onlara model de olmuş olursunuz. Eğer annebaba olarak çocuklarınıza verdiğiniz sözleri tutmazsanız ve fikirlerinizi sık sık değiştirirseniz, o zaman , ebeveyn olarak en temel ve önemli şeyi kaybetmiş olursunuz…
çocuğunuzun size olan güvenini.

KAYNAK: Parenting Articles about Positive Parenting
Uncle Webster.Com

REHBERLİK BİRİMİ

Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

Çocuk Yetiştirme Sürecinde Bazı Önemli İpuçları ,Çocuk Yetiştirme Sürecinde Bazı Önemli İpuçları Öğretmen Forumu,Çocuk Yetiştirme Sürecinde Bazı Önemli İpuçları yükle,Çocuk Yetiştirme Sürecinde Bazı Önemli İpuçları download,Çocuk Yetiştirme Sürecinde Bazı Önemli İpuçları indirmek istiyorum,Çocuk Yetiştirme Sürecinde Bazı Önemli İpuçları ödev yükle,Çocuk Yetiştirme Sürecinde Bazı Önemli İpuçları bedava, Çocuk Yetiştirme Sürecinde Bazı Önemli İpuçları ÖDEV İNDİR,Çocuk Yetiştirme Sürecinde Bazı Önemli İpuçları YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,Çocuk Yetiştirme Sürecinde Bazı Önemli İpuçları eğitimÇocuk Yetiştirme Sürecinde Bazı Önemli İpuçlarıdosya indir
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2020 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe