Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


Çocuk ve Yalan
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
çocuk , ve , yalan

Konu: 4,865
Mesaj: 13,414
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 31-03-2009

BANU ŞENYÜREK ÖZYÖN

ÇOCUK VE YALAN

Yalan en büyük günahlardandır. Ancak üç konuda yalana izin verilmiştir.

1. Savaşta düşmana karşı

2. İki kişinin arasını düzeltmek için

3. Eşlerin birbirlerinin gönlünü kazanmak için söyledikleri.

Görüldüğü üzere unsurlardan hiçbiri çocuklara yalan söylemenin doğru bir davranış olduğunu göstermemektedir. Demek ki çocuklara yalan söylemememiz gerekir. Çocuğa yalan söylemek aslında onu aldatmak demektir. Oysa ki çocuklarımız da birer şahsiyettirler. Onları şahsiyet olarak kabul etmek ve onları saymak çocuğun kendisine güven duymasını sağlar. Sayıldığını ve bir birey olarak kabul edildiğini hisseden çocuklar daha anlayışlı olurlar.

Çocuğunuza yalan söylemeyin ki o da sizden görüp de yalana alışmasın. Ona gerçekleri yalın bir şekilde anlayabildiği bir dille anlatın. Göreceksiniz ki böyle davrandığınızda çocuk en azından yalana alışmayacak ve ısrar etmeyecektir. Tabii bunlar bir günde olacak hadiseler değildirler. Zaman ve azim ister. Tutarlı olarak davranılmaya devam edildiği taktirde hayırlı neticeler verecektir.

Çocukları yalana alıştırmanın yolu sadece onlara yalan söyleyerek örnek olmak değildir. Çoğu anne ve baba çocuklarının yaramazlıkları ve hataları neticesinde aşırı tepkiler vererek çocuklarını yalan söylemek zorunda bırakmaktadırlar.

Çocuktur, hata yapacaktır. Büyükler bile hata yaparken çocuklardan hata yapmamalarını beklemek saçmalıktır. Yaptıkları hatalara haddinden fazla kızarsanız çocuklar tepkinizden korktukları için ya yalan söyleyecekler yada gerçekleri sizden gizlemeye çalışacaklardır. Çocuğa yaptığı yaramazlık yaptığı hata kadar kızın. “Yaptığı hataların cezası asla sizin o günkü ruh halinizle moralinizle alakalı olmasın.”

Bir de çocuklarınıza gerekmedikçe söz vermeyin. Verdiğiniz sözleri de mutlaka yerine getirin. Siz sözünüzü tutun ki o da size ve başkalarına verdiği sözlerin arkasında olsun ve onları yerine getirsin.

Lütfen çocuklarımıza yalan söylemeyelim. Ve onları da yalan söylemek zorunda bırakmayalım. Niyet hayır akıbet hayır olur inşallah.


(...)

Kaynak: Ilkadim dergisi, 08-2004
Ben köy öğretmeniyim, bir bahçıvanım, Ben bir bahçe suluyordum, gönlümden, Kimse bilmez, kimse anlamaz dilimden

Sitemizde Görev Yapmak İsterseniz Tıklayın

Turk Konulara Yorum Yazarak Destek Sağlayabilirsiniz  Turk


Cevapla
.
Konu: 0
Mesaj: 3
Cinsiyet:
Kıdem: 02-10-2011

Yalan söyler neredeyse her çocuk ama bu doğru değildir.Zamanla hep yalan söylemeye alışır ve hiç doğru söylemez.Bu çocukla ailelerin konuşması gerekir yoksa bu kötü şeylere yol açabilir.

Cevapla
.
Konu: 1
Mesaj: 29
Cinsiyet:
Kıdem: 02-12-2011

aynen çoğu çocuk korkduğu için yalan hmn güzel yapmışsın bu arada :)
Hiçbir insan hatasız değildir

Ayakta ölmek, diz üstü yaşamaktan daha iyidir ....Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

Çocuk ve Yalan ,Çocuk ve Yalan Öğretmen Forumu,Çocuk ve Yalan yükle,Çocuk ve Yalan download,Çocuk ve Yalan indirmek istiyorum,Çocuk ve Yalan ödev yükle,Çocuk ve Yalan bedava, Çocuk ve Yalan ÖDEV İNDİR,Çocuk ve Yalan YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,Çocuk ve Yalan eğitimÇocuk ve Yalandosya indir


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Yalan Söylemek eğitimsokağı 0 1,447 17-03-2010, 13:38
Son Yorum: eğitimsokağıKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2019 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe