Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


Çocuk Terbiyesinde Allah Sevgisinin Önemi
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
çocuk , terbiyesinde , allah , sevgisinin , önemi

Konu: 3,930
Mesaj: 11,521
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 01-04-2009

Ailenin temelini evlilik oluşturur. Bizde de olduğu gibi hemen bütün ülkelerde ailenin kurulması ve aile birliğinin bozulması yasalarla düzenlenmiştir. (Anayasa md: 41) Hukukun temel görevi, toplum düzenini sağlamaktır. Aile hukukunun görevi de, toplum içinde aile düzenini sağlayarak aileyi her yönüyle güçlendirmek ve böylece yaşadığı toplumun temelini sağlamlaştırmaktır.
Yüce Allah Kuran-ı Kerimde şöyle buyurur: "Ey îman edenler! Kendinizi ve ailenizi, yakıtı insanlar ve taşlar olan ateşten koruyunuz…" (Tahrîm, 6)
Peygamberimiz: "Hepiniz çobansınız ve hepiniz aile fertlerinizden sorumlusunuz…” buyurur. Çocuklar için de onlar: "Cennet çiçekleridir", "Kalp meyveleridir", "İlâhî ihsan ve rızıklardır" buyurur.
Çocuklar, bizlere ilâhî birer emanet ve öz varlığımızdan boy vermiş nadide filizlerdir. Çocuklar;
Anne ve baba için en güzel bir meşgaledir. Onları terbiye edip yetiştirmek ve topluma armağan etmek bu vatana karşı kutsal bir görevdir. Bir çocuğun eğitim ve terbiyesini aldığı ilk mektep olan aile ocağının İslami terbiyeden mülhem olması, çocukların ahlaken nakış nakış işlenmesine vesile olacaktır. Nitekim
emek verilip yetiştirilen sâlih evlâtlar, âhirette anne-baba ile cehennem arasında perde olacaktır.
Çocukları Allah'tan korkutmak yerine Allah sevgisiy le eğitmek gerekir. Allah'a inanmak, insanlarda hayatlarının bir amacı olduğu hissini uyandırır. Ayrıca bir dine mensup olmak, insana dünyada yalnız olmadığını hissettirir.
Yani çocuk inanacak ki: Biri var, onu annesinden daha çok se ven ve daha çok koruyup kollayan... Dua ettiğinde duasına cevap veren... Hasta olduğunda iyileştiren... Acılarını dindi ren... Her yaz ve baharda ona çeşit çeşit yiyecek ve içecekler gönderen... Onu, anne babasını, kardeşlerini ve bütün sev diklerini besleyen...
Annelerin derdi, çocuklarına Allah'ı anlatmak, bunun için pratik bir yol ve çözüm bulmak... Ayrıca hangi yaşta nasıl anlatacaklar? Allah'ı onların zihinlerine nasıl yerleştirecekler?
Bir anne öyle diyordu:
"Tamam, ona Allah'ı sevdirmeliyim, ama önce ona Allah’ı anlatıp tanıtmalıyım." Sevme, tanımadan sonra gelir.
Allah somut bir varlık değil. O yaratıklardan hiçbirine benzemez. Zaten yaratıklara benzeyen, yaratıcı olamaz. O'nun varlığına misaller vererek zihinlere yerleştirebilirsiniz. Yaratıklar sadece O'nun isimlerini yansıtan birer ayna olabilir.
Mesela çocuğa süt içirirken, bunun canlı süt fabrikası olan inek ya da koyundan alındığı söylenmeli. Yaşına uygun ola rak, her fabrikanın bir fabrikatörü olduğu, süt fabrikası olan hayvanların sahibi ve Yaradan'ının da Allah olduğu anlatılma lı. Mesela bir yumurtayı yedirirken, her tavuğun bir tavuk fab rikası olduğu; her elma, muz, portakal ağacının bir meyve fabrikası olduğu anlatılmalı.
Yemeğini yedirirken: "Evladım, bak bunu Allah senin için yaratmış. Bu elmayı, bu yumurtayı, bu sütü senin büyümen için göndermiş. Sen bunları yiyip, büyüyüp kocaman bir baba ya da anne olacaksın. Bak Allah seni ne kadar seviyor... Sen yemek yedikten sonra susadığın için suyu da O gönderiyor. Yağmuru bizim için O yağdırıyor. Karanlıkta kalmamamız, soğukta üşü mememiz için güneşi O yaratmış. Ağaçları, hayvanları bizim için hep O yaratmış." diyerek, yapılan bütün işlerin büyük bir Kudret Sahibi tarafından olduğunu anlatmalıyız.
Annelik uzun zaman alan ve günün yirmi dört saati devam eden, adı “insan yetiştirmek” olan bir iş... Bir kere bilmelisin ki, “zaman alacak”. Neye zaman harcarsan onun karşılığını alırsın. İşine zaman harcarsan işinden, eşine zaman harcarsan eşinden, çocuğuna zaman ayırırsan da ondan karşılığını alırsın.
Çocuğun duygularını sadece "Bir Allah var Herşeyi O yarattı" şeklindeki bir yaklaşım tatmin edemez Yaratıcı öyle bir yaratıcıdır ki: Merhametli, şefkatli, hayatı ve ölümü veren, rüzgârı harekete geçiren, güzel ve mükemmel yaratan, anlamsız iş yapmayan, insanı çok seven ve değer veren, adaletli, küçük–büyük her şeyi yaratan, hayvanları, böcekleri en güzel ve en biçimli şekilde yaratan, insanların daima iyiliğini isteyen bir yaratıcıdır
Allah'ın çok büyük olduğunu, bizim O'nu göremeyecek kadar küçük olduğumuzu söyleyebiliriz Allah bizi görüyor fakat biz O'nu göremiyoruz TV’ de görünenleri biz görürken, onların bizi göremedikleri gibi. Vazifemiz Allah'ı görmek değil, bilmek, tanımak ve sevmektir Sevdiğimiz herşeyi O verdi bize Öyle ise O'nu çok sevmeliyiz O'nu sevdiğimizi göstermek için, O'nun istediklerini yapmalıyız , O'nun istediği gibi olmalıyız.
İslamî gelenekten mülhem olan, Osmanlı aile yapısı için, İsviçreli Gaston JEZZ şöyle söylemiştir: “Dünyanın en sağlam aile ocağı Osmanlı’da doğdu ve bu varlık, hiçbir milletin tarihinde görülmemiş şekilde umumi hayatı inşa etmiştir. Ben Batılı bir aile hukuku profesörü olarak diyorum ki, Türk milletinin aile nizamını elinden alınız, geride hiçbir şey kalmaz..”
Bugün aile yeniden canlandırılmalıdır. Bunun için anne çalışmaya mecbur edilmemelidir ki, yuvayı nakış nakış işleme imkân ve zamanını bulabilsin. Anne çalışmak mecburiyetinde ise, çocuklarla meşgul olacak kimseler, yakın akraba, bilhassa büyük-anne veya büyükbaba olmalıdır.
Aslında yaşlılar bu yönüyle evin kültür abideleridir. Geçmişi geleceğe bağlayan köprülerdir. Hayat tecrübelerinin fazla olması nedeniyle, genç kuşakların birinci derecede rehberleridir.


Alıntı

Cevapla
.
Konu: 0
Mesaj: 14
Cinsiyet:
Kıdem: 24-10-2011

Bu değerli bilgi için teşekkürler....

Cevapla
.
Konu: 14
Mesaj: 41
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 18-03-2011

Ünlü bir düşünürün çok güzel bir sözü var: ^^ Bir Anne beşik sallarken aynı zamanda dünyayı sallar ^^

Beşiği sallayan annede dünyayı salladığı bilinci olmalı.Malesef günümüz annelerinin ekseriyeti bilgisayar ve Tv dizileri dolayısıyla çok yoğun durumdalar.Bu teknolojik cihazlara karşı kendi bağımsızlığını kazanamamış bir anne çocuğuna bir şey veremez.

Ne yazık ki bazı anneler kendi elleri ile çocuklarına facebook dahi açıyor ve onları belkide farkında olmadan bir anaforun içine çekiyorlar.Zamanla bilgisayar bağımlısı olan çocuk için aynı ebeveynlerden ^^ Kitap okumuyor,derse ilgisi çok az,söz dinlemiyor ^^ şikayeti sıklıkla duyulabiliyor.

Halbuki;

Günün belli saatlerini kitap okuma saati olarak kendine tahsis etmiş bir anne devamlı bu aktivitesini yaparsa çocukta zamanla anne sevgisini kazanabilme uğruna kitaba eğilim gösterecektir.Beraber okunup beraber yorumlanan kitap çocuk için lezzetli anlar olarak algılanacaktır.

Bir gün sakatat olarak mumbar alıp eve geldim.Çok sevdiğim mumbarı oğlumada yemesi için teklif ettim ama kokusuna bakıp geri çekildi ve yemedi.Israr etmedim ama beni dikkatli olarak seyrettiğini bilerek mumbarı öyle bir iştahla,ağzımı şapırdatarak yedimki resmen ağzının suyu akmıştı.Ben hala teklif etmedim ve bir müddet sonra kendisi tadına bakmak istediğini söyledi.Bir parça verdim ve şuan oğlum tam bir mumbar delisi)

Anne ve Baba çocuk için her zaman en güzel ve en yakın modeldir.

Bu munasebetle,

Çocuklardan önce ebeveynlerin çok ciddi olarak eğitilmesi gerekmektedir.Örneğin okula yeni başlayacak çocuğun aileleri gerekirse yaz tatilinde okula çağrılarak davranış psikoljisi konusunda bilinçlendirilmelidir.

Çocuk önce hayatta güzel olanı öğrenmeli ki En güzel olanı tanısın...
Cevapla
(Son Düzenleme: 28-10-2011, 11:29, Düzenleyen: battuta001.) .

Anahtar Kelimeler

Çocuk Terbiyesinde Allah Sevgisinin Önemi ,Çocuk Terbiyesinde Allah Sevgisinin Önemi Öğretmen Forumu,Çocuk Terbiyesinde Allah Sevgisinin Önemi yükle,Çocuk Terbiyesinde Allah Sevgisinin Önemi download,Çocuk Terbiyesinde Allah Sevgisinin Önemi indirmek istiyorum,Çocuk Terbiyesinde Allah Sevgisinin Önemi ödev yükle,Çocuk Terbiyesinde Allah Sevgisinin Önemi bedava, Çocuk Terbiyesinde Allah Sevgisinin Önemi ÖDEV İNDİR,Çocuk Terbiyesinde Allah Sevgisinin Önemi YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,Çocuk Terbiyesinde Allah Sevgisinin Önemi eğitimÇocuk Terbiyesinde Allah Sevgisinin Önemidosya indir


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Maneviyat Eğitiminde Ailenin Önemi eğitimsokağı 0 1,828 09-06-2010, 23:20
Son Yorum: eğitimsokağıKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2019 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe