Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


ÇOCUĞUMA NASIL TUVALET EĞİTİMİ VERMELİYİM?
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
çocuğuma , nasil , tuvalet , eğitimi , vermeliyim?

Konu: 526
Mesaj: 1,937
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 01-04-2009

Tuvalet eğitimi çocuğunuzun bedenine hükmetmesi ve davranışlarını kontrol altına alması için ilk büyük fırsattır ve böylece bedeninden gelen tepkilere tam bağımsız olarak kendi kendine cevap verebilme olanağına kavuşur. Bu kendini denetleyebilme yeteneği daha önceki memeden kesilme gibi başarılardan çok farklıdır. Çocuğunuz bir yandan kaslarını denetlemeyi öğrenirken bir yandan da bir eylemi kendi isteğiyle erteleme ya da gerçekleştirebilme kapasitesini geliştirmektedir. Önceleri iç basınçları kontrol edemez ve duygularını hiç geciktirmeden açıklarken, artık bir eylemi erteleyebilmekte ve böylece bedenine “hayır” diyebilmektedir.

Çocuğun Tuvalet Eğitimine Hazır Olduğunu Gösteren İpuçları:

Çocuk, gündüzleri en az 2 saat kuru kalmaktadır.
Öğle uykularından kuru kalkmaktadır.
Bağırsak hareketleri önceden tahmin edilebilmektedir.
Tuvalet ihtiyacını çeşitli hareketlerle veya sözle ifade etmektedir.
Çocuk; banyoya gidebilmekte ve soyunabilmektedir.
Bezi kirlenince rahatsız olmaktadır.
Tuvaleti kullanmak istemektedir. Bunun dışında, çocuğun eğitime duygusal olarak ta hazır olması gereklidir. Eğer direniyorsa, onu zorlamayın! Sadece biraz daha zamana ihtiyacı olabilir. Zorlayıcı bir tuvalet eğitimi, çocuğun kendini kötü hissetmesine yol açar, kalıcı problemlere, kabızlığa yol açabilir. Ev taşıma, kardeş doğumu, ailede ölüm, ayrılık gibi stresli dönemler denemeye başlamak için uygun zamanlar değildir.

Tuvalet Eğitimi Ne Zaman Verilmelidir?

Her çocuk farklıdır. Genellikle, önce bağırsak kontrolü sağlanır. Çoğu çocuk, 3-4 yaş dolayında bağırsak kontrolü ve gündüz idrar kontrolünü başarır. Geceleri kuru kalmak içinse, bazen birkaç ay ve hatta yıla daha gerek duyabilir. Kızların çoğu ve erkeklerin 3/4'ü 5 yaşında geceleri kuru kalabilmektedir. Ancak, yatak ıslatma çocukluk çağında sık rastlanan bir durumdur ve kontrol yaşı genetik etkenlerle belirlenir. Çocuğunuza kızmadan önce, annenize kaç yaşında kuru kalmayı başardığınızı sorun. Çocuğunuz, büyük tuvalete geçmek istediğinde size söyleyecektir. Klozet adaptörü ve klozete ulaşabilmesi için bir basamak veya tabure sağlayın.

Adım Adım Tuvalet Eğitimi

Tuvalet eğitiminde sakin ve rahat yaklaşım en iyi davranış biçimidir.
Tuvalette ne yapacağını çocuğunuza gösterin. Çocuklar büyüklerini tuvalette görünce onları taklit etmeye başlarlar.
Tuvaletle ilgili ailenizin kullandığı sözcükleri çocuğunuza öğretin ki tüm aile bireyleri çocuğun kullanacağı sözcüğü duyduğunda tuvaleti olduğunu anlayabilsin. Bu arada bu yaştaki çocukların her şeyi çekinmeden her yerde yüksek sesle herkese duyurabildiğini unutmayın.
Çocuğunuza tuvaletini yapmadan önce oluşan yüzde kızarma, çömelme, ıkınma gibi belirtilerin tuvaletinin geldiğini işaret ettiğini öğretin.
Çocuğunuza bir lazımlık- oturak satın alın. Oturarak tuvalet yapması daha kolaydır.
Çocuğunuza tuvalet kullanımı hakkında kitaplar okuyun, hikâye veya masallar anlatın.
Çocuğunuza tuvalette kolay indirilip kaldırılabilen giysiler giydirin.
Çocuğunuz tuvalete gitmek istediğinde ona yardımcı olun, yanında kalın eline tuvalette otururken oyalanabileceği resimli kitaplar vs. verin ve oturağına tuvaletini yapmasa bile birkaç dakika oturmasını sağlayın.
4–5 dakikadan sonra çocuğunuzun tuvaletten kalkmasına yardımcı olun. Eğer bu süre içerisinde tuvaletini yapabildiyse aşırıya kaçmamak kaydı ile onu övün ve ödüllendirin. Eğer tuvaletini yapamadıysa bir dahaki sefere yapabileceğini söyleyin.
Tuvaletini yaptıktan sonra çocuğunuzu dikkatle silin. Kız çocuklarında silinme işleminin enfeksiyon kapmayı engelleyebilmek amacıyla önden arkaya doğru yapılması gerektiğini unutmayın. Tuvaletten sonra ellerin dikkatlice yıkanması gerektiğini siz de örnek olarak çocuğunuza öğretin.

Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

ÇOCUĞUMA NASIL TUVALET EĞİTİMİ VERMELİYİM? ,ÇOCUĞUMA NASIL TUVALET EĞİTİMİ VERMELİYİM? Öğretmen Forumu,ÇOCUĞUMA NASIL TUVALET EĞİTİMİ VERMELİYİM? yükle,ÇOCUĞUMA NASIL TUVALET EĞİTİMİ VERMELİYİM? download,ÇOCUĞUMA NASIL TUVALET EĞİTİMİ VERMELİYİM? indirmek istiyorum,ÇOCUĞUMA NASIL TUVALET EĞİTİMİ VERMELİYİM? ödev yükle,ÇOCUĞUMA NASIL TUVALET EĞİTİMİ VERMELİYİM? bedava, ÇOCUĞUMA NASIL TUVALET EĞİTİMİ VERMELİYİM? ÖDEV İNDİR,ÇOCUĞUMA NASIL TUVALET EĞİTİMİ VERMELİYİM? YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,ÇOCUĞUMA NASIL TUVALET EĞİTİMİ VERMELİYİM? eğitimÇOCUĞUMA NASIL TUVALET EĞİTİMİ VERMELİYİM?dosya indir


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Çocuklarda Saygı Eğitimi sirlimen 0 4,018 18-01-2011, 20:45
Son Yorum: sirlimen
  Tuvalet Eğitimi Fidansss 0 1,900 24-09-2010, 15:13
Son Yorum: Fidansss
  Tuvalet Eğitiminde Gece Fidansss 0 2,183 24-09-2010, 15:09
Son Yorum: Fidansss
  ÇOCUKTA NEZAKET EĞİTİMİ NASIL OLMALIDIR? Fidansss 1 2,277 09-07-2010, 18:23
Son Yorum: DİLEK
  ÇOCUĞUMA KİTAP OKUMA ALIŞKANLIĞINI NASIL KAZANDIRABİLİRİM? Fidansss 0 1,838 09-07-2010, 18:02
Son Yorum: FidansssKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2019 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe