Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


ÇOCUĞUM KÖTÜ KARNE GETİRDİ NE YAPMALIYIM?
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 1 Oy - Ortalama: 1
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
çocuğum , kötü , karne , getirdi , ne , yapmaliyim?

Konu: 526
Mesaj: 1,937
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 01-04-2009

Karne notları her ailede çok önemsenir. Okuldaki başarı ya da başarısızlığın göstergesi gibi algılanır. Oysaki notlar bir öğrencinin ne öğrendiğini ya da öğrenmediğini gösterememektedirler.
Okul başarısı birçok etkene bağlı olarak değişmektedir. Bunlar arasında çocuğun zihinsel kapasitesi, öğrenme becerisi, okul ve öğretmenlerin bilgi ve tutumları, anne babanın beklenti ve tutumları sayılabilir. Çocuklara ilişkin öğrenmeyi etkileyen nedenler arasında dikkat eksikliği ve aşırı hareketlilik en sık karşılaşılan gelişimsel bir bozukluktur. Böylesi çocuklar normal ya da normalin üzerinde zeka düzeyleri olduğu halde dikkat sürelerinin kısalığı nedeniyle dersleri uzun süre izleyememekte, öğrenme için önemli olan bilgilerin tekrarlanmasını yani ödevleri yapmada zorlanmaktadırlar. Genellikle çocuk ve ergenlerin bulundukları yaştan beklenen öğrenme kapasitesine sahip olduklarını biliyoruz. Bu yaş grubunun ancak çok küçük bir kısmı özel eğitim ve öğretime gereksinim duymaktadırlar.
Kötü karne sonucunda çocuk ve genç birçok olumsuz durumla karşılaşmaktadır. Sevgi yetersizliği, olumsuz koşullar, yanlış tutumlar ve ilgisizlik. Böylece bilgi edinmede zorluk çeken çocuğun, öz saygı geliştirmesi ve kendine güveni de tehlikeye girmektedir. Bu ise farklı gelişim dönemindeki çocuk ve gençlerde, beklenmedik davranışların sergilenmesine yol açmaktadır.
Karneden yola çıkarak çocuğun kimliğine eleştiride bulunursanız, çocuğun sağlıklı bir kimlik geliştirmesini engellersiniz. Başarılı bir karne başarılı bir hayatın temeli değildir. Başarılı insanlar kendilerine inanırlar, çözümlerini kendileri yaratırlar, seçenekleri olduğunu bilirler ve başarıya ulaşacaklarından emindirler. Suçlanan çocuklar ise sadece suçlamayı öğrenir.
Karnesi için cezalandırılan çocuk bir bedel ödemiş olduğu için artık çalışmaya ihtiyaç duymayacaktır. Çocukların kendileri adına doğru seçimi yapabilmesi için onlara destek olunması gerektiği asla unutulmamalıdır.
Çocuklara neleri yapamayacaklarından çok nelerin yapılabileceğini anlatmak, olumsuz ve eksik bulduğumuz davranışlar yerine olumlu bulduğumuz ve beğendiğimiz yönlerini vurgulamak daha çok işe yarayacaktır. Aynı zamanda onu dinlemek, anlamaya çalışmak ne söylediğinden, nasıl söylediğine eğilmekten çok ne anlatmaya çalıştığı ve ne hissettiğini anlamaya çalışmak önemlidir. Zaman zaman özellikle ergenlik çağında kontrolsüz öfkeli çıkışlar ve suçlamalarda bulunabilirler. Bu çıkışlar, parlamalar anne babalarca kendilerine yönelmiş saygısızlık, isyan ya da haksızlık olarak yorumlanıp olumsuz davranışlara neden olmamalıdır.
Anne-babalar hatırlamalıdırlar ki, hoşgörü ve sükûnet her zaman kazanır. Çocuklar ve gençlerle olumlu iletişim kurabilmek için, açık, dinlemeye ve anlamaya hazır olarak, suçlamadan ve suçlanmadan konuşmak gerekir. Çocuklar bizim umutlarımız ve en kıymetlilerimiz. O halde onlara ne kadar değer verdiğimizi, onları incitmekten, örselemekten ve umutsuzluğa itmekten kaçınarak anlatalım.

Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

ÇOCUĞUM KÖTÜ KARNE GETİRDİ NE YAPMALIYIM? ,ÇOCUĞUM KÖTÜ KARNE GETİRDİ NE YAPMALIYIM? Öğretmen Forumu,ÇOCUĞUM KÖTÜ KARNE GETİRDİ NE YAPMALIYIM? yükle,ÇOCUĞUM KÖTÜ KARNE GETİRDİ NE YAPMALIYIM? download,ÇOCUĞUM KÖTÜ KARNE GETİRDİ NE YAPMALIYIM? indirmek istiyorum,ÇOCUĞUM KÖTÜ KARNE GETİRDİ NE YAPMALIYIM? ödev yükle,ÇOCUĞUM KÖTÜ KARNE GETİRDİ NE YAPMALIYIM? bedava, ÇOCUĞUM KÖTÜ KARNE GETİRDİ NE YAPMALIYIM? ÖDEV İNDİR,ÇOCUĞUM KÖTÜ KARNE GETİRDİ NE YAPMALIYIM? YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,ÇOCUĞUM KÖTÜ KARNE GETİRDİ NE YAPMALIYIM? eğitimÇOCUĞUM KÖTÜ KARNE GETİRDİ NE YAPMALIYIM?dosya indir


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  ÇOCUĞUM BİLGİSAYARDA SÜREKLİ OYUN OYNUYOR, NE YAPMALIYIM? Fidansss 2 3,906 10-07-2010, 2:50
Son Yorum: sirlimen
  ÇOCUĞUM İÇİN TATİLİ EN İYİ ŞEKİLDE NASIL DEĞERLENDİREBİLİRİM? Fidansss 3 2,743 10-07-2010, 1:22
Son Yorum: eğitimsokağı
  ÇOCUĞUM EVDEN KAÇIYOR NE YAPABİLİRİM? Fidansss 1 2,267 09-07-2010, 19:37
Son Yorum: ben1öğrenciyim
  ÇOCUĞUM SOLAK ONA NASIL YARDIMCI OLABİLİRİM? Fidansss 0 2,120 09-07-2010, 18:05
Son Yorum: Fidansss
  ÇOCUĞUM YAŞINA UYGUN OLMAYAN BEBEKSİ DAVRANIŞLAR SERGİLİYOR NE YAPMALIYIM? Fidansss 0 2,055 09-07-2010, 18:03
Son Yorum: FidansssKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2019 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe