Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


Çocuğa Eğitim Nasıl Verilmeli?
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
çocuğa , eğitim , nasıl , verilmeli?

Konu: 4,885
Mesaj: 13,426
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 31-03-2009Ali Budak, “Efendimiz’in Aile ve Sosyal Hayatı” kitabında, Peygamberimiz’in aile hayatını, eşleriyle münasebetlerini, çocukları ve çevresiyle olan ilişkilerini anlatıyor. Çalışmada Efendimiz’in inanç, ahlâk, sosyal ve ailevî hayatla ilgili davranış modelleri de ele alınıyor.

Aile, tüm toplumla irtibat hâlinde olan hayatî bir kurum. Onun tam anlamıyla ıslah ve ihyası, toplumun bütün müesseselerinin ıslah ve ihyasına bağlı. Aile müessesesinin ihyası da bütün bir toplumun ihyasıyla irtibatlı. Ferdî, ailevî ve sosyal hayatta insana mutluluk ve huzur getiren pek çok etken var. Bunlar Allah Resulü’nün uygulamalarıyla bütün Müslümanlara gösterilmiş. Kur’an-ı Kerim’de onun örnek hayatına vurgu sadedinde Ahzâb Sûresi’nde, “Hakikaten, Allah’ın Resûlü’nde sizler için, Allah’a ve âhiret gününe kavuşmayı bekleyenler ve Allah’ı çok zikredenler için en mükemmel bir numune vardır.” buyruluyor. Işık Yayınları’ndan çıkan ve Ali Budak’ın kaleme aldığı “Efendimiz’in (sallallahu aleyhi ve-sellem) Aile ve Sosyal Hayatı” adlı çalışmada “Onun ahlâkı Kur’ân’dır” ifadeleriyle tarif ve tavsif edilen Sevgili Peygamberimiz’in, aile hayatını, eşleriyle münasebetlerini, çocukları, yakınları ve çevresiyle olan ilişkilerini anlatma gayreti ele alınıyor. Kitapta; “Efendimiz ailesiyle, akrabalarıyla, komşularıyla nasıl bir ilişki içindeydi? Çocuklara karşı davranış modelleri neydi? Hanımlarıyla olan diyalogları nasıldı? Akraba ve yabancılara karşı nasıl bir tutum sergilemişti? O’nun evi nasıl bir evdi? Geçim kaynağı ne idi? Ailesini nasıl geçindiriyordu? Bir baba ve dede olarak Efendimiz’in davranışları nelerdir?” gibi soruların cevaplarına yer veriliyor.

Hırs ve tamahkârlık kaynaklı şükürsüzlük, huzursuzluğun önemli sebeplerinden

Çalışmada Efendimiz’in inanç, ibadet, ahlâk, sosyal veailevî hayatla ilgili davranış modelleri ele alınıyor. Fert ve aile hayatına dair önemli durumlar da tespit ediliyor. Aile hayatındaki huzursuzluğun en önemli sebeplerinden birisini hırs ve tamahkârlık kaynaklı şükürsüzlük oluşturuyor. Tespit edilen hususlardan biri de Hz. Peygamber’in eğitim anlayışındaki ‘çocukla çocuk olma’ prensibinin önemli bir yer olduğu, onlarla vakit geçirmek gerektiği görülüyor. Çocuğun dinî eğitiminde evde hissedeceği manevî atmosferin, yani dinin yaşanılır örneklerinin çok büyük etkisi var. Hatta çocuklar tarafından yapılması istenen davranışları söylemekten çok uygulanması, çocukta çok daha etkili bir davranış.

Eşler birbirlerinin fıtrat ve huylarını iyi bilmeli

Kitapta, ayrıca eşlerin birbirlerinin fıtrat ve huylarını iyi bilmeleri üzerine değiniliyor. Eşlerin birbirlerinin huy, zaaf, hoşa gidip gitmeyen şeylerini bilmeleri ve bunlara uygun olarak beraberliklerini sürdürmeleri aile huzuru adına önemli bir hususu teşkil ediyor. Karşı tarafın zaafları karşısında yerine göre susmak veya duymazdan gelmenin, affedici ve hoşgörülü karşılamanın, İslam’ın tavsiye ettiği güzel hasletlerden olduğuna işaret ediliyor. Yani erkekler kadınların, kadınlar da erkeklerin psikolojilerine göre davranırlarsa mutluluğu daha çabuk yakalamış ve sürekli kılmış oluyorlar. Allah Resulü, kadınların ruhen hassas ve kırılgan olduklarına işaretle onların hemen kırılıverecek bir şişeye veya doğrultmaya çalışıldığı takdirde kırılacak eğe kemiğine benzetiyor. Efendimiz “Birbirinizin fıtratından gelen ve hoşunuza gitmeyen huylarınızı değiştirmek gibi yanlış bir yola girmeyin…” hadis-i şerifiyle eşlere tavsiyede bulunuyor. Aksi takdirde erkek fiziki gücünü kullanarak hanımına kendi istediği şekli vermeye kalkışacak olursa bu davranış eşler arasında kırılmalara sebep olabilir.

Ayetler ve Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (sas) hadisleri çerçevesinde huzurlu bir hayat için gerekli olan ailevî ve sosyal etkenler arasında şu hususları saymak mümkün: Saliha bir eş, ev işlerinde eşlerin birbirleriyle yardımlaşmaları, eşlerin birbirlerine değer verip sevgilerini hissetmeleri, hoşça vakit geçirecek sohbetlerde bulunmaları, eşlerin hayatlarını renklendiren mizah ve meşru eğlenceye yer vermeleri, geniş ev, çevre şartları adına iyi komşu ve oturup kalktığı kimselerin salih kimseler olması, ev maişetinin ve geçiminin yakın yerde kazanılması, eşlerin birbirinin kusurlarını aramaması, aile efradının birbirlerine iyi davranması, eşlerin birbirlerinin mizaçlarını bilmeleri, karşılıklı anlayış ve sabır...

(Efendimiz’in Aile ve Sosyal Hayatı, Ali Budak, Işık Yayınları)

k.kulaksiz@zaman.com.tr
KAYNAK
Ben köy öğretmeniyim, bir bahçıvanım, Ben bir bahçe suluyordum, gönlümden, Kimse bilmez, kimse anlamaz dilimden

Sitemizde Görev Yapmak İsterseniz Tıklayın

Turk Konulara Yorum Yazarak Destek Sağlayabilirsiniz  Turk


Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

Çocuğa Eğitim Nasıl Verilmeli? ,Çocuğa Eğitim Nasıl Verilmeli? Öğretmen Forumu,Çocuğa Eğitim Nasıl Verilmeli? yükle,Çocuğa Eğitim Nasıl Verilmeli? download,Çocuğa Eğitim Nasıl Verilmeli? indirmek istiyorum,Çocuğa Eğitim Nasıl Verilmeli? ödev yükle,Çocuğa Eğitim Nasıl Verilmeli? bedava, Çocuğa Eğitim Nasıl Verilmeli? ÖDEV İNDİR,Çocuğa Eğitim Nasıl Verilmeli? YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,Çocuğa Eğitim Nasıl Verilmeli? eğitimÇocuğa Eğitim Nasıl Verilmeli?dosya indir


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  2010-2011 Eğitim-Öğretim yılı nasıl geçti? sirlimen 6 5,007 19-06-2011, 19:58
Son Yorum: Reproz
  Yakınını kaybeden çocuğa durum nasıl haber edilir muallim 2 2,936 04-10-2010, 19:10
Son Yorum: sirlimenKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2022 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe