Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


Ceza Uygulamasında : Sıcak Soba Kuralı
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
ceza , uygulamasında , sıcak , soba , kuralı

Konu: 64
Mesaj: 675
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 23-05-2010

Sıcak soba kuralı, ceza uygulamasının, sıcak sobaya dokunulunca olan yanmaya benzer özellikler taşıması gerektiğine dikkat çeker. Bu kural, ceza uygulamasının önceden uyarma, çabukluk, tutarlılık ve kişisizlik esaslarına dayanan bir eylem olması gerektiğini vurgulayan bir öneriler bütünüdür (Byars & Rue, 1991).

Sıcak soba, yaklaşınca hissedilen ısısıyla, kendisine dokunanın yanacağını önceden belli eder. Aynı şekilde, suç sayılan davranışların (kural ihlallerinin) ve bunlara karşılık uygulanacak cezaların öğrencilere önceden bildirilmesi ve açıklanması gerekir.

Sıcak sobanın, dokunanın elini hemen o anda, çabucak yaktığı gibi, kural ihlaline ilişkin ceza gecikmeden verilmelidir. Aksi takdirde davranış ile ceza arasındaki bağlantı zayıflar; cezanın hem etkisi (caydırıcılığı), hem de haklı ve yerinde bir uygulama olarak algılanma etkisi azalır.

Sıcak soba herkesi, her zaman aynı derecede yakar. Ceza uygulamaları da böyle tutarlı olmalıdır. Tutarsız uygulamalar öğrencileri moralini olumsuz yönde etkiler, öğretmene güven ve saygıyı azaltır, itiraza ve hak aramaya yöneltir.

Ancak doğal olarak bu konuda sobadan biraz daha ayırt edici olmak gerekir. Sobaya ilk kez dokunan da, onuncu kez dokunan da aynı şekilde yanar. Oysa öğrencilerin geçmişteki kural ihlallerini, başarı durumlarını, göz önüne almadan herkese aynı cezayı vermek, tutarlılık sayılmaz. Önemli olan aynı koşullar altındaki herkesin aynı şekilde cezalandırıldığının ve bu koşulların objektif, standart ölçütlere (kuralları kaçıncı kez ihlal ettiği, başarı durumu, kaçıncı sınıf olduğu, performans düzeyinin ne olduğu…) göre belirlendiğinin öğrenciler tarafından bilinmesidir.

Sıcak soba, kim olduğuna bakmadan, herkesi aynı derecede yakar. Onun için kişilerin önemi yoktur. Sadece kendisine dokunulmuş olması önemlidir.

Öğrenci de, disiplin eyleminin, kendi kişiliği, kimliği nedeniyle uygulanmadığına, yaptıklarının sonucu olduğuna inanmalıdır. Yöneticiler ve öğretmenler öfke, intikam, sevgi, merhamet gibi kişisel duygularını bu uygulamaya katmamalıdırlar.

Onları, kuralı ihlal edenin kim olduğu değil, ne yaptığı, kaçıncı kez yaptığı, genel başarı durumu, ilgilendirmelidir.
Aşağıdaki sorular ceza uygulamasının haklı ve yerinde olup olmadığına ilişkin bazı göstergeler sıralanmıştır.

1.Davranışın olası sonuçları hakkında öğrenciye uyarıda bulunulmuş mudur?
2.Sınıfta oluşturulan kurallar ve verilen ceza öğrenci için anlamlı ve onu koruma güdüsüne sahip midir ?
3.Kuralsızlık ceza vermeden detaylı araştırılmış mıdır?
4.Söz konusu olumsuz olay detaylı olarak araştırılmış mıdır ?
5.Araştırma sonucu suçu ispatlamış mıdır ?
6.Öğretmen adil ve tarafsız mıdır ?
7.Verilen ceza öğrencinin genel durmuna uygun mudur ?
ÖĞRETMEK, KALBE DOKUNMAKTIR

Cevapla
(Son Düzenleme: 05-06-2010, 19:17, Düzenleyen: yardımcı.) .
Konu: 64
Mesaj: 675
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 23-05-2010

Bu kural, ceza uygulamasının önceden uyarma, çabukluk, tutarlılık ve kişisizlik esaslarına dayanan bir eylem olması gerektiğini vurgulayan bir öneriler bütünüdür

Burada dikkat edilmesi gerekenler :

Uyarma : Öğrencieleri olumsuz bir davranışı gerçekleştirdiğinde karşılacakları cezaları anlatma ve onları uyarmadır.Buradaki uyarma gözdağı değildir.

Çabukluk : Dikkat edilmesi gereken diğer bir mevzu ise çabukluktur.Olumsuz davranış sonrası zaman geçmeden cezanın detaylı bir arştırma sonucunda hemen verilmesidir.

Tutarlılık : Olumsuz davranışlar karşısındaki bizim tutumlarımızın değişmemesi ve sabitliktir.Olumsuz bir davranış var ve bu cezalandırılmalıdır.

Kişisizlik : Adil olma herkese aynı davranma şeklide yorumlanabilir.
Öğretmen kişilerden ziyade olumsuz davranışa yönelmelidir.


Tek amaç olumsuz davranışı ortadan kaldırmak yahut en asgari düzeye indirmektir.
ÖĞRETMEK, KALBE DOKUNMAKTIR

Cevapla
.
Konu: 3,930
Mesaj: 11,521
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 01-04-2009

Sıcak soba kuralını çok beğendim. Özellikle kişisizlikle ilgili olması yönünü. Çünkü hepimiz biliriz ki ders performansları iyi öğrenciler veya kız öğrenciler aynı suçu işleyip genelde en hafif cezayı alır veya hiç almaz göz yumulur. Bu durum da diğer öğrencilerin öğretmenden dolayısıyla derslerden, okuldan soğumalarına neden olur. Gerçekten çok beğendim. Post_thanks

Cevapla
.
Konu: 0
Mesaj: 228
Cinsiyet: Bayan
Kıdem: 27-04-2009

Sıcak sobanın, dokunanın elini hemen o anda, çabucak yaktığı gibi, kural ihlaline ilişkin ceza gecikmeden verilmelidir. Aksi takdirde davranış ile ceza arasındaki bağlantı zayıflar; cezanın hem etkisi (caydırıcılığı), hem de haklı ve yerinde bir uygulama olarak algılanma etkisi azalır.

Sıcak soba herkesi, her zaman aynı derecede yakar. Ceza uygulamaları da böyle tutarlı olmalıdır. Tutarsız uygulamalar öğrencileri moralini olumsuz yönde etkiler, öğretmene güven ve saygıyı azaltır, itiraza ve hak aramaya yöneltir.

KATILIYORUM,AMAÇ OLUMSUZ DAVRANIŞLARI OLUMLUYA ÇEVİRMEK.
DAVRANIŞ DEGİŞİKLİGİ MEYDANA GETİRMEK..
PAYLAŞIM İÇİN TEŞEKKÜRLER ÖGRETMENİM...

Cevapla
(Son Düzenleme: 05-06-2010, 20:11, Düzenleyen: İZMİR.) .
Konu: 64
Mesaj: 675
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 23-05-2010

Birçok uluslararası firma ve önemli markalara sahip şirketlerin İnsan Kaynakları Departmanınca uygulanmakta olan bir sistemdir Sıcak Soba Kuralı.

Tabi bizim eğitsel süreçlere indirgeme ve uygulama alanı buldurma tamamiyle bize aittir.
Bahsedilen ceza uygulamasının önceden uyarma, çabukluk, tutarlılık ve kişisizlik esaslarına dayanan bir eylem olması gerektiğini vurgulaması , ilerde kendi disiplin modelimizi oluştururken bize kaynaklık edecektir.
ÖĞRETMEK, KALBE DOKUNMAKTIR

Cevapla
.
Konu: 4
Mesaj: 63
Cinsiyet: Bayan
Kıdem: 01-06-2010

Bizim sınıfta her tür suça karşı verilen ceza" çöpün yanında ayakta bekletmek ya da sınıftan çıkarıp bitişikteki biligsayar odasına göndermek.Çocuk kitabını sınıfta dolabında bulamıyor yani unutma falan değil , kitabı yok diye ceza veriliyor. Çocuk da "öğretmen çöpe yolladı " diye ağlıyor . Ödevi yapmayan da bu ceza ama bir arkadaşına vurup bnurnunu kanattıysa sınıftan dışarı çıkartıyor. Ama ödül sistemi yok oysa cezanın olduğu yerde ödül deolmalı.Ödevlerini yeğenim sürekli yapıyordu baktım paraf tyok kontrol edilmiyor birgün yaptırmadım bakalım öğretmen ne yapacak diye o gün çöpe göndermiş. " Hocam ödevi yapınca görmüyosunuz madem yapmayınca da görmeyin"dedim. Senin yüzündne çöpe gittim diye bana kızınca yeğenim " ben yaptırmadım sizi sınamak için O'nun suçu yok " dedimBiggrin Teyzem yaptırmadı dersin demişitm ama.... hoca mazeret kabul etseydi kitabı kaybolan çocuğun özrünü kabul ederdi.
***
Ben olumlu davranışlara vurgu yapılması, güzel davranışların yüceltilmesi Ben nispeten hafif ve önemsiz suçların da görmezden gelinmesi böylece çocuğu iyi davranışa özendirme taraftarıyım. Sürekli ceza....nereye kadar ? Çocuklarda gurur duygusunun çok gelişmiş olması lazım cezanın caydırıcı bir etkisi olması için...Bizim sınıfta ,çok yaramaz tüm velilerin şikayetçi olduğu bir çocuğa ben sarılıp öperek sevgiyle yaklaşmıştım . Bir gün beni dışarda görünce, yanıma koşup çiçek verdi bana. Yani sevgiyle -olumsuzlukların üstü tamamen kapatılamasa da- arka planda bırakıp çocuğun vicdanına hitap ederek iyilik-doğruluk duygusu ön plana çıkarılabilir.

Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

Ceza Uygulamasında : Sıcak Soba Kuralı ,Ceza Uygulamasında : Sıcak Soba Kuralı Öğretmen Forumu,Ceza Uygulamasında : Sıcak Soba Kuralı yükle,Ceza Uygulamasında : Sıcak Soba Kuralı download,Ceza Uygulamasında : Sıcak Soba Kuralı indirmek istiyorum,Ceza Uygulamasında : Sıcak Soba Kuralı ödev yükle,Ceza Uygulamasında : Sıcak Soba Kuralı bedava, Ceza Uygulamasında : Sıcak Soba Kuralı ÖDEV İNDİR,Ceza Uygulamasında : Sıcak Soba Kuralı YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,Ceza Uygulamasında : Sıcak Soba Kuralı eğitimCeza Uygulamasında : Sıcak Soba Kuralıdosya indir
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2019 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe