Eğitim Sokağı
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Sitemize Dosya Yükleyerek

Destek
Olabilirsiniz


Cemaat uyuyorsa, önce imam uyanmalı!
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5[-]
Etiketler
cemaat , uyuyorsa , önce , imam , uyanmalı

Konu: 3,930
Mesaj: 11,521
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 01-04-2009

Bir soru ve bir fıkra ile başlayalım:
Soru: Bir tiyatro sanatçısının, “Bu seyircilerde iş yok! Çünkü seyretmiyorlar” demeye hakkı var mı?

Fıkra gibi bir hatıra:

Cami cami gezip cemaate vaaz veren hoca bir camiye girer. Bakar ki iki yaşlı amcadan başka cemaat yok. Kendine kendine “Ben yine de konuşmamı yapayım!” diyerek kürsüye çıkar. Hoca konuşmaya başlayınca yaşlı amcalardan biri uyur. Diğeri de ağlamaya başlar. Hoca anlattıkça o ağlar, o ağladıkça hoca coşar.

Konuşma bitince hoca kürsüden iner. Sürekli ağlayan amcayla vedalaşırken, “Ya amca sen niye bu kadar ağladın ki?” diye sorar. Yaşlı amca “Ah evladım ah! Sen kürsüde o kadar coşarak anlatıyordun ki, keşke şu kulaklarım duysa da ne dediğini anlasam diye ağlıyordum!” demiş.
(Yanlış hatırlamıyorsam Mahmut Topbaş hocaya ait bir hatıraydı.)


* * * * * *
Hitabet bir sanattır. Doğru kullanıldığında kitleleri (grupları) müthiş bir şekilde etkileyen, yanlış kullanıldığında ise kitleleri uyutan bir sanattır. Dinleyici kitlesi uyuyorsa bunun suçunu dinleyicilere atmak işin kolayına kaçmaktır.

Kitle ve gruplara hitap etmek kolay bir iş değildir. Karşınızdaki insanlara kendinizi dinletmek istiyorsanız, sürekli onların ilgisini çeken bir tarzda anlatmak zorundasınız.

Bazen anlattıklarınızla, bazen anlatma biçiminizle, bazen ses tonunuzla, bazen de beden dilinizle hitap ettiğiniz kitlenin dikkatini sürekli hem kendinize hem de anlattıklarınıza çekmek zorundasınız.

İster öğrencilerin karşısında bir öğretmen, ister cemaatin karşısında bir din görevlisi olarak bir gruba hitap edin. Hitap ettiğiniz kitlenin dikkatini çekmek ve daha verimli olmak için aşağıdaki basit yöntemleri kullanabilirsiniz.

Grup Hakimiyet Yöntemleri

Sözünü yüceltmek: İnsanların dikkatini çekmek için sadece ses tonunu yükseltmek yeterli değildir. Ses tonunuz yükseldiği zamanda dikkat çekersiniz, ancak söyledikleriniz dikkatlerini çekmiyorsa çabuk dağılırlar. Sözünüzü yüceltmek söylediklerinizin dikkat çekmesidir.


Susmak (Sessizliğin gücü): Sessizliğin gücü bazen sesten daha etkilidir. Ders anlatırken, konuşurken aniden susarak öğrencilerin/dinleyicilerin dikkatini toparlayabilirsiniz.

Tahtaya tebeşirler tıklamak:Farklı bir ses duymak insanın dikkatini çeker. Kalemle kürsüye vurmak, tahtaya tebeşirle vurmak, ellerini çırparak ses çıkartmak dikkati üzerinize çekebilir.

Dikkat çekici ve ilginç bir anekdot anlatmak: “Bir gün arkadaşlarla bu konuyu konuşuyorduk. Arkadaşlardan birisi aniden…” gibi bir hatıra anlatmaya başladığınızda öğrencilerin dikkatlerinin yoğunlaşmaya başladığını görürsünüz.

Hikaye anlatmak: Tarih boyunca insanlar hikayelerle eğitilmiştir. Tüm kutsal kitaplarda bile bolca hikaye (kıssa) anlatılmış olması tesadüf değildir. İnsan kuru cümlelerle değil, ibretli hikayelerle (kıssalarla) daha çabuk öğrenir. İyi bir eğitimcinin iyi bir hikâye arşivi mutlaka olmalı.

Güzel söz söylemek: Güzel ve etkili sözler, vecizeler, atasözleri hepimizin yoluna ışık tutmuştur. Tarihi aydınlatan sözler gençlerin yolunu da aydınlatacaktır. Yeter ki bizler o ışığı doğru kullanalım.

Sıra aralarında dolaşmak: Sınıfta öğrenciye ders anlatırken kürsüde oturur, önünüzdeki kitaptan okumaya başlarsanız, çocuklar ya yaramazlık yapmaya başlar yada uyurlar. Sınıf içerisinde dolanmanız onların dikkatlerinin dağılmasını engelleyecektir.

Konuşan öğrenciye / öğrenci grubunu küçük bir işaretle uyarmak: Her zaman yaramazlık yapmaya meyilli öğrenciler olacaktır. Konuşan öğrenci veya öğrenci grubunu susturmak için küçük bir el işareti bazen çok etkili olur.

Öğrencinin gözlerine bakmak: Yaramazlık yapan öğrencinin gözlerinin içine bakarak konuyu anlatmaya devam ederseniz öğrenci yakalanmış olma psikolojisiyle susacaktır. Bakmak, “yaptıklarının farkındayım” mesajını verir.

Öğrencinin sınıftaki yerini değiştirmek: Samimi bir grup oluşturmuş öğrencilerin yerlerini değiştirmek, ortamın havasını dağıtacağından dersi daha işlemenizi sağlayacaktır.

* * * * *

Başlarken sorduğum soruyu tekrar hatırlatarak bitirmek istiyorum…

Bir tiyatro sanatçısının, “Bu seyircilerde iş yok! Çünkü seyretmiyorlar” demeye hakkı var mı?Sait ÇAMLICA

Eğitimci – Yazar

Cevapla
.
Konu: 64
Mesaj: 675
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 23-05-2010

Paylaşım için teşekkürler değerli velim
ÖĞRETMEK, KALBE DOKUNMAKTIR

Cevapla
.
Konu: 62
Mesaj: 212
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 09-11-2009

Güzel paylaşım..Post_thanks
İhya etmek için ne kadar ilim lazımsa imha için de o kadar cehalet kafidir.


Cevapla
.
Konu: 146
Mesaj: 2,085
Cinsiyet: Belirtmiyorum
Kıdem: 10-11-2009

hitabet ciddi bir iştir samimiyet ve zeka ile yoğrulunça etkisi tartışılmaz Post_thanks
Însan, beden gözüyle renklere , kalp gözüyle de gerçeklere muhatap olur...

Cevapla
.
Konu: 64
Mesaj: 675
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 23-05-2010

Hitabet demişken, Hitlerin ilginç bir tespiti vardır : Toplumları ayağa kaldıran kitaplar değil hitaplardır.
tekrar teşekkürler)
ÖĞRETMEK, KALBE DOKUNMAKTIR

Cevapla
.
Konu: 78
Mesaj: 1,199
Cinsiyet: Erkek
Kıdem: 04-04-2009

teşekkürler velimiz çok güzel bir paylaşım.
Okul hayatı biter, hayat okulu başlar.

Cevapla
.

Anahtar Kelimeler

Cemaat uyuyorsa, önce imam uyanmalı! ,Cemaat uyuyorsa, önce imam uyanmalı! Öğretmen Forumu,Cemaat uyuyorsa, önce imam uyanmalı! yükle,Cemaat uyuyorsa, önce imam uyanmalı! download,Cemaat uyuyorsa, önce imam uyanmalı! indirmek istiyorum,Cemaat uyuyorsa, önce imam uyanmalı! ödev yükle,Cemaat uyuyorsa, önce imam uyanmalı! bedava, Cemaat uyuyorsa, önce imam uyanmalı! ÖDEV İNDİR,Cemaat uyuyorsa, önce imam uyanmalı! YÜKLE,etkinlik,yukle,İndir,download,inndir,Cemaat uyuyorsa, önce imam uyanmalı! eğitimCemaat uyuyorsa, önce imam uyanmalı!dosya indir


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Icon14 her suçlu suçu işlemeden önce suçsuzdur...suçsuzken kollayalaım.. Mavi Ay 1 2,071 01-09-2009, 14:48
Son Yorum: eğitimsokağıKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Çeviri : MyBBTürkiye, MyBB, © 2002-2019 MyBB Group.
MyBB Destek: InSiDe